Nesli tükenmek üzere olan hayvanlar

Dünyada Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Belki de birkaç yıl ya da on yıl içinde artık bu dünyada yer almayacak olan nesli tükenmekte olan hayvanları merak edenler için yazdık.

Her gezgin doğanın ne kadar güzel olduğunu ve bu dünya üzerinde yalnızca insanların yaşamıyor olduğunu çok iyi bilir. Bioçeşitliliğin azalmasının başta insan ırkı için tehdit oluşturduğu dünyamızda ne yazık ki yine insanlar yüzünden nesli tükenmekte olan hayvanların sayısı hiç az değil. Biz de bu yüzden koruyamadığımız dostlarımızdan bahsetmek istedik.

Cava Gergedanı

Hindistan’a gitmeyi düşünenler için bir sebep daha: Cava Gergadanı’nı görmek. Ujung Kulon Ulusal Parkı’nda koruma altına alınmış olan bu dostlarımızla dünyadaki birçok insan hiç karşılaşmayacak ve diğer birçok insan da adını bile duymayacak gibi görünüyor. Çünkü dünyada yalnızca 60 tane Cava Gergedanı kaldı.

Beyaz Pangolin

Vücudunu kaplayan keratin pullar size bir ejderhayı anımsatabilir ancak sadece 30 ile 100 cm arasında boyları olan bu küçük dostlarımız o kadar güçlü değiller. Vücudu keratin pullarla kaplı tek memeli olan Pangolinler’in Asya ve Afrika’da toplam 8 türü bulunsa da başka birkaç türün soyu çoktan tükendi. Kalanların da hepsi nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde yer alıyor.

Meksika Yunusu

Kaliforniya Körfezi’nde yaşamaya çalışan bu neşe dolu dostlarımızın da geleceği bizi gülümsetmeyecek türden. Ne yazık ki her yıl birçoğunun balıkçı ağlarına takılması yüzünden sayıları giderek azalmış ve 200 civarında kalmıştır.

Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağaları

Bir kaplumbağanın ne kadar büyük olabileceğinin canlı cevabı olan dostlarımızın boyu 2 metreye varabiliyor ve 600 kiloya kadar da ağırlığa sahip olabiliyorlar. Atlas Okyanusu, Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus’ta gözlemlenebilmelerine rağmen ne yazık ki sayıları giderek azalıyor.

Acem Ceylanı

Bu üzücü durum sadece dünyanın farklı ülkelerinde değil Türkiye’de de yaşanıyor. Acem Ceylanı Türkiye’de nesli tükenmekte olan canlılar arasında bulunuyor. Orman ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından koruma altına alınan bu güzeller güzeli dostlarımızı kaybedebiliriz.

Amur Parsı

Afrika’nın bozkırlarında yaşayan Amur Parsları da büyük bir tehdit altında. Zaten doğal ortamda 15 ve gözetim altında da 20 yıl kadar yaşayabilen bu türün azalmaya devam ederse tamamen yok olacak. Çünkü şu anda da 60 kadar üyesinin olduğu düşünülüyor.

Cross Nehri Gorili

Nesli tükenen hayvanlar hakkında bilgi isteyenler için listeyi burada sonlandıralım isterdik ama ne yazık ki bitmedi; Cross Nehri Gorili de 200 – 300 kadar üyesiyle soyunu devam ettirmesi açısından umutlu olunmayan bir tür. Üstelik bu durum çok geç fark edildi, çünkü insanlardan uzak durmak isteyen Corss Nehri Gorilleri, isimlerini aldıkları Cross Nehri’nde yaşıyor olsalar da hep en ıssız yerleri seçmişler. Eh, galiba onları suçlayamayız bizden kaçtıkları için. 🙁

Saola

Gidin, görün, diyemiyoruz çünkü çok nadir görülen bir tür Saolalar. Vietnam ve Laos’ta yaşayan bu özel türden kaç üyenin yaşadığı ise nadir görülmelerinden dolayı tespit edilemiyor. Yani, gerçekten nadir olarak görülüyorlar ki şu ana kadar sadece 4 kere bilimsel olarak raporlanmışlar.

Sumatra Kaplanı

En talihsizlerden biri olan Sumatra Kaplanları’ndan yalnızca 100 tane kadar kaldığı düşünülüyor. Endozneya’daki Sumatru adasında yaşıyorlar ve ne yazık ki adada olduklarından dolayı da insanlardan korunmaları mümkün olmuyor. Özetle, nesilleri tehdit altında.

Hepsi bu kadar da değil. Daha pek çok hayvanın ve hatta bitkinin soyu tükenmek üzere. Bu gezegenin her şeyiyle güzel olduğunu ve yalnızca insanlara ait olmadığını daha çok hatırlamak dileğiyle…

İlginizi Çekebilir :  Black Friday İndirimleri ile Seyahat

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir