Dünyadaki eni rafting noktaları

Dünyada Rafting Yapabileceğiniz En Güzel 10 Yer

Adrenalin ve macera tutkunlarını böyle alalım! Bu sefer sizler için dünyada rafting yapılan yerler listesi hazırladık. Adrenalin olmadan hayatın da pek bir keyfi çıkmıyor gibi. İnsan arada sırada tehlikeli bir şeyler yapmak istiyor değil mi? Eğer böyle düşünüyorsanız bu heyecan tam size göre bir spor. Zira hem tehlikeli hem de değil. Güvenlik önlemlerinizi aldıktan sonra oldukça güvenli olan bu spor, insana tehlike hissini yaşatmayı da biliyor. O yüzden biz de düşündük ve hem adrenalin tutkunları hem de bu sporu seven gezginlerimiz için rafting yapılacak yerler listesi hazırladık!

Zambezi Nehri, Zimbabwe

Alın size tehlike, alın size adrenalin. Zira bu nehirde rafting yapmak biraz yürek istiyor. Victoria Falls’ta bulunan Zambezi Nehri’nde rafting yapıyorsanız eğer, timsahların ve su aygırlarının arasından geçiyorsunuz. Düşüncesi bile insanı harekete geçirmeye yetmiyor mu!

White Nile, Uganda

Beyaz Nil denilen bu nehir, Nil Nehri’nin kollarından biri aslında. Uganda da dahil, pek çok ülkeden geçiyor, ancak bu adrenalin sporu için en uygun nokta Uganda sınırları arasında. Su akışı açısından dünyanın en iyi rafting parkuru denilebilir, zira su öyle bir akıyor ki, adrenalin ve hız tavan yapıyor.  

Futaleufu Nehri, Şili

Şili’nin mükemmel doğa harikalarından Andes Dağları’nın buzullarından beslenir. Nehrin bazı yerleri, sakinlik açısından her seviyeye uygunsa bile, bazı yerleri yalnızca profesyonellerin kullanımına açık. Tropikal iklim bölgesinde olduğu içini yılında her zamanı burada rafting yapılabilir.

Çoruh Nehri, Artvin

466 kilometre uzunluğu ve dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biri olmasıyla Çoruh Nehri rafting açısından oldukça elverişli. İçerisinde 4 adet etap bulunmakta. Zorluğu nedeniyle profesyonellerin bu heyecanı yaşayabildiği bir yer ancak.

Magpie Nehri, Kanada

Adına bakıp da kolay zannetmeyin, burası tam da zorluk severlere göre bir yer! Başta nispeten kolay başlayan parkurun zorluğu gittikçe artıyor ve oldukça keyifli bir hale dönüşüyor. Kamp sevenler için de, nehir boyunca dilediğiniz yerde kamp yapabilir, gece gökyüzünün muazzamlığını ve kuzey ışıklarını izleyebilirsiniz.

Pacuare Nehri, Kosta Rika

Kosta Rika’nın rafting için en çok tercih edilen yeri Pacuare Nehri. Yaklaşık olarak 100 kilometre uzunluğunda. Debisi yüksek ve akıntı da bazen tehlikeli olduğu için profesyonellere önelin bir yer. National Geographic burayı en iyi rafting yerleri arasında göstermişti.

Colorado Nehri, ABD

Büyük Kanyon’un içinde rafting yapma keyfi de bir ayrı oluyordur! Burası yaklaşık olarak 450 kilometre uzunluğunda, muhteşem bir doğa harikası. İçindeyken etrafa bakmaktan rafting yapamayabilirsiniz. Ancak dikkat edin: keskin virajları, hırçın sularıyla size neyin çarptığını anlamayabilirsiniz!

Ganj Nehri, Hindistan

Asya’da rafting yapılan yerler arasında en iyisi olarak kabul ediliyor. Eğer kafaya koyarsanız en iyi zamanı haziran ve ekim ayları. Oldukça tatlı, zorlu ve macera dolu bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bu heyecan sırasında sırasında bakışlarınızı kıyıya çevirip, iyi bir raftingci olursanız, belki Hindu tapınaklarını bile görebilirsiniz.

Ottowa Nehri, Kanada

Bu güzel nehir, Ontario ve Quebec şehirlerini de içine alıyor ve akıyor da akıyor. Kışın nehir donuk olduğu için, rafting ancak bahar ve yaz aylarında yapılıyor. Akıntı fazla olmadığı için, ister profesyonel olun ister amatör, dilediğiniz gibi bu sporu yapabilirsiniz.

North Johnstone Nehri, Avusturalya

Avusturalya’nın yağmur ormanlarında yer alan bu nehre ulaşım yalızca helikopterle yapılıyor. Yolu yordamı olmadığı için vahşi hayvanlar, büyük ağaçlar, cilde zarar bitkiler etrafta cirit atıyor. Volkanik kanyonlar, yoğun yağışlar derken, maceranın da macerasını arayan gezginler için bir cennet oluyor.

Bol maceralı, adrenalinli, ama hepsinde de önce emniyetli raftingler dileriz!

 

İlginizi Çekebilir :  Uçak Yolculuğunda Bagajınızın Kaybolması ya da Hasarlanması Halinde Yapmanız Gerekenler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir