Tırmanış yapmak isteyenlerin bakması gereken en büyük 10 dağ

Dünyada Tırmanış Yapmak İsteyenlere En İyi 10 Dağ

Dünyada tırmanış yapabileceğiniz bir çok dağ bulunuyor ve outdoor sporları sevenler arasında en büyük dilimi de dağcılık tutkunları oluşturuyor. Zirvelere tırmanmak, çetin ortamlarda kamp kurmak, nefes kesen manzaraları görmek uğruna tehlikeyi göze almak bazıları için bir tutku. Biz de bu tutkuya gönül vermiş, gönül vermeye hevesli herkes için güzel bir liste hazırladık!

Ağrı Dağı

Dağ tırmanışı Türkiye coğrafyasında sandığınızdan daha çok seçenek barındırıyor. Yani, “Yurt dışına nasıl çıkayım?” diye üzülmenize hiç gerek yok. Başka birçok dağın yanı sıra, sönmüş bir volkanik dağ olan Ağrı Dağı 5.137 metre yüksekliği ile harika bir deneyim yaşamanızı sağlamaya yeter. Üstelik özellikle de teknik tırmanış yapmak için de oldukça elverişli. Uzunca bir süre boyunca sadece taş ve kayalık görecek olsanız da zirveye vardığınızda muazzam bir manzara sizi vekliyor olacak.

K2 Dağı

Size K2 Dağı hakkında bilgi vermeye zorluğundan başlayalım; K2’ye tırmanmak Everest’ten bile daha zor. Karakurum’da, Çin ve Pakistan sınırında bulunan bu dağı gözünüze kestirdiyseniz zorlu bir mücadeleye girişeceksiniz demektir. 8611 metrelik yolculukta sizi zorlu patikalar, birdenbire düşebilecek kayalar, çığlar bekliyor olacak. Bizden söylemesi… Ama ilham almaya ihtiyacınız varsa dünyanın en yüksek ilk 8 zirvesine çıkmayı başarmış tek Türk olan Tunç Fındık’ın K2’ye de nasıl adını yazdığını araştırıp okuyun, deriz.

Annapurna Dağı

Eğer dağcılık malzemeleri hazır bekliyorsa Annapurna Dağı da hedeflerinizden biri olabilir. 8075 metrelik yüksekliği ile Nepal sınırında bulunan Annapurna, Nisan – Temmuz aralığında tırmanış için en uygun zamanları sunuyor. Kar beyazı taşlardan oluşan sokakları ve bembeyaz evleriyle Nepal’i bambaşka bir açıdan görmek için tırmanabileceğiniz Annapurna aynı zamanda dünyanın en geniş 10. dağı oluyor.

Khuiten Dağı

Uzun bir uçuşu göze alıyorsanız Moğolistan’da bulunan Khuiten Dağı’na gidebilirsiniz. Tabii Moğolistan’an gitmekle bitmiyor. 4.374 m’lik bu dağa ulaşmak için at sırtında ya da kiralayabileceğiniz develerle de bir hayli yol almanız gerekecek. Zira, Khuiten Dağı oldukça ücre bir yerde bulunuyor. Dağa ulaşmak için tüm kamp malzemelerini de sizin taşımanız gerektiğini hemen ekleyelim.

Klimanjaro Dağı

Bütün malzemeleriniz hazır, tek ihtiyacınız olan tırmanacak bir dağ ise Klimanjaro’yu gözünüze kestirebilirsiniz. Afrika kıtasının en yüksek zirvesine gözünüzü diktiyseniz en yüksek zirvesinin 5.892 m’lik bir yüksekliğe meydan okuduğunuzu bilmelisiniz. Ancak, bu yüksek bir “challange” değil; çünkü Klimanjaro Dağı aslında acemi dağcılar için bile tırmanmaya çok elverişli.

İlginizi Çekebilir :  Dünyadaki En Tehlikeli 10 Şehir

McKinley Dağı

6.194 m’lik yüksekliğe sahip dağın zirvesine ulaştığınızda Kuzey Amerika’nın da en yüksek noktasında bulunmuş olacaksınız. Beş buzul ve çok sayıda buz nehri ile çevrelenmiş olan bu dağa tırmanırken çetin hava koşulları da sizi zorlayacak. Alabileceğiniz en iyi tırmanış ayakkabısına soğuktan olabildiğince korunmak ve buzlu yüzeylerle başa çıkabilmek için de ihtiyacınız olacak.

Matterhorn Dağı

İsviçre ve İtalya alplerinde yer alıyor. İtiraf edelim ki İsviçre ve İtalya dendiği anda bile daha sempatik geliyor ve 4.478 m’lik yükselik o kadar da korkutmuyor. Kaldı ki birçok kişi bizimle aynı fikirde gibi; çünkü burası tırmanmak için dünyadaki en popüler dağlardan biri aynı zamanda. Birçok farklı seviyeden dağcı için de kucağını açıyor Mattehorn. “Tırmanmak benden sorulur” diyenler için Zmtt ve Fruggen Sırtı ideal rotalar olurken “Çok da şe’apmayalım ya” diyenler için Aslan ya da Horni Sırtı sabit halatlar, kulübeler ve merdivenler ile çok da zorlamayan rotaları sunuyor.

Elbruz Dağı

Listenin zirvesine doğru yaklaşırken size Elbruz Dağı’nı da anlatalım. 5.633 m’lik zirvesi ile Avrupa ve Asya arasında sınır görevi görüyor. Aslında tırmanmak için kolay bir dağ olarak görülüyor. Lakin, hava şartları konusunda kimse kesin bir şey söyleyemiyor; oldukça sert değişimlerle karşılaşabilmeniz mümkün. Yetersiz donanımla tırmanmaya kalkışmak akıllıca olmayacağı gibi oldukça da tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Üzerinde yürüyeceğiniz buzulları da düşünürseniz çok sağlam bir çift dağ ayakkabısı almanız gerektiğini tahmin edersiniz.

Eiger Dağı

Ayakkabılar, halatlar, dağcı kıyafetleri… Her şey hazırsa Eiger Dağı’na doğru yola çıkabilirsiniz; tabii, bu dağa tırmanmak için yeterince tecrübeye sahipseniz. Sadece kuzey yönünün “Ölüm Duvarı” olarak anıldığı Eiger’in yüksekliği 3.970 metre. Bahsi geçen kuzey yönündeki buz duvarına ise sadece kışın tırmanmak mümkün. Sıcak havaların işi kolaylaştıracağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz; zira, ısınan havanın etkisiyle eriyen buzullar ve buna bağlı olarak düşen taşlar tırmanışı kolaylaştırmanın yakınından bile geçmiyor.

Everest Dağı

Zirve’de başka ne olabilirdi ki? Elbette, bu dünyada tırmanabileceğiniz en yüksek dağ olan, birçok dağcının nihai hedefi Everest! Dile kolay, deniz seviyesinden tam 8.848 metre yükseklikte bir zirve düşünün. Öyle ki biraz daha yukarıda stratosfer var, sonrası uzay! Şaka şaka, o kadar da yüksek değil tabii. Buna rağmen Himalayalar’daki Everest tırmanmak için en ekstrem deneyimlerden birini sunuyor. Ana kamp alanına kadar tırmanış izni almanıza da gerek yok. Ancak gözünüz zirvede ise o ayrı.

Bütün malzemeleri hazırlamak ve tırmanacağınız dağı seçmek dışında bir de bilet almanız gerekiyor. “Ucuza uçak bileti nasıl bulurum” diye düşünüyorsanız onun da cevabını verdik, buradan buyrun. Siz keşfedin diye daha ne yapalım? Sıra sizde! İyi yolculuklar… 🙂

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir