Dünyadaki En Güvenli Turistik Ülkeler Listesi

Bazen dünya biraz korkutucu olabilir. Eğer kendinize güven sorunu yaşamadan yapılacak bir rüya gezisini düşünüyorsanız, dünyadaki en güvenli turistik ülkeler listemize bir göz atın. Yılda bir kez, İktisat ve Barış Enstitüsü’nde bir araya gelen önemli kişiler tarafından, ‘barışçılığın üç alanını kullanarak bir Ülke’nin Negatif Barış seviyesi’ konusunda 163 ülke arasında küresel huzur dizini dedikleri bir konu hesaplanıyor. Kriterler ise oldukça basit. Bir devletin ve ülkenin güvenli sayılabilmesi için, ulusal ve uluslararası çatışma (yani savaş), bir ulus içindeki uyumsuzluk / uyum seviyeleri, militarizasyon, siyasi istikrar gibi konular ele alınarak puanlar veriliyor. Bütün bu faktörler doğrultusunda, 163 egemen devletten her birinin tek tek elde ettiği puanlar hesaplanarak değerlendiriliyor. Hesabın sonucunda en çok puan alanlara (sorunu daha fazla olan ülkeler) listenin sonunda yer verilirken, en az puan alanlara ise listenin başında yer veriliyor. Bu araştırma içerisinde 2017 yılında hangi ulusun daha güvenli olduğunu sizlere sunuyoruz. Liste aslında çok geniş fakat biz sizlerle sadece dünya üzerindeki en güvenli 10 tatil ülkesini paylaşıyoruz.

10. İrlanda

Skor: 1.408

Neden bu kadar güvenli? İrlanda Cumhuriyeti, siyasi istikrarsızlığın ve terörün düşük seviyelerinin olması sebebiyle en güvenli turistik ülkeler sıralamasında üst sıralara yerleşti.

10. Japonya

Skor: 1.408

Neden bu kadar güvenli? Japonya, ülke içerisinde yapılan cinayet sayısının azlığı ve silahlara erişim zorluğu nedeniyle İrlanda Cumhuriyeti ile onuncu sırada yer aldı.

9. İsviçre

Skor: 1.373

Neden bu kadar güvenli? Siyasi tarafsızlığı ve hem iç, hem de dış çatışmaların olmaması nedeniyle İsviçre, en güvenli turistik ülkeler arasında dokuzuncu sırada yer alıyor.

İlginizi Çekebilir :  Aralık Ayında Gezilebileceğiniz En Güzel 7 Ülke

8. Kanada

Skor: 1.371

Neden bu kadar güvenli? Amerika’nın güney komşusu olan Kanada, Amerika’ya göre daha az suç oranına, siyasi istikrara ve dünyanın en sevimli şehirlerine sahip olması sebebiyle sekizinci sırada bulunuyor.

7. Slovenya

Skor: 1.364

Neden bu kadar güvenli? Bu doğu Avrupa ülkesi, iç çatışmaların azlığı ve yüksek polis varlığı nedeniyle  bu listedeki yedinci sırada bulunuyor.

6. Çek Cumhuriyeti

Skor: 1.360

Neden bu kadar güvenli? Çek Cumhuriyeti, düşük askeri harcamaları ve suç oranlarının az seviyelerde olması nedeniyle yüksek puan alan ülkeler arasında.

5. Danimarka

Skor: 1.337

Neden bu kadar güvenli? Yapılan bir başka araştırma sonucunda dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer olarak seçilmesinin yanı sıra, aynı zamanda en güvenli yerlerden biri.

Danimarka, Kopenhag hakkında bilgiler edinmek isterseniz tıklamanız yeterli.

4. Avusturya

Puan: 1.265

Neden bu kadar güvenli? Avusturya, düzenlenen barışçıl seçimleri ve düşük silah ithalatı nedeniyle dört numarada yer veriliyor.

3. Portekiz

Skor: 1.258

Neden bu kadar güvenli? Ekonomiklik, mutluluk, siyasi tarafsızlık, düşük suç oranları ve güzelliği Portekiz’i Avrupa’da yaşamak ve ziyaret etmek için en güvenli yerlerden biri haline getiriyor.

Portekiz, Lizbon hakkında bilgiler edinmek isterseniz tıklamanız yeterli.

2. Yeni Zelanda

Skor: 1.241

Neden bu kadar güvenli? Kivi ülkesi, iç çatışma ya da şiddet gibi olayların yaşanmaması nedeniyle ikinci sırada yer alıyor.

Yeni Zelanda hakkında bilgiler edinmek isterseniz tıklamanız yeterli.

1. İzlanda

Skor: 1.111

Neden bu kadar güvenli? Buzul ve ateş toprakları olarak bilinen İzlanda’da, cezaevlerinde kalan sayısının düşük olması, cinayet azlığı, refah geçim seviyesinin üst noktalarda olması sebebiyle listenin en başında yer alıyor.

En güvenli turistik ülkeler sıralamasında, Türkiye 146. sırada bulunuyor. 2008 yılında 119. sırada yer alan güzide ülkemizin 2017 bitmişken 9 sene içerisinde 27 sıra birden gerilemesi ise gerçekten üzücü.

Peki en tehlikeli turistik ülkeler neresi?  Dünyadaki En Tehlikeli Turistik Ülkeler Listesine göz atabilirsiniz.

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir