Gezginler için Dünyanın en değersiz para birimleri

Dünyanın En Değersiz 11 Para Birimi – 2018

Bu yazımızda Türk parasının değerli olduğu ülkeleri yazıyoruz. Her geçen gün yükselen dolar karşısında değer kaybeden Türk Lirası gezginlerin yeni yerler gezmesini zorlaştırıyor. Bu yüzden dünyanın en değersiz para birimlerine sahip ülkeleri hangileridir merak ediyorsanız buyurun birlikte bakalım. Dünya üzerinde 200’den fazla, kullanımda olan resmî para biriminin olduğunu biliyoruz. Bunların kimi diğer hepsinin önüne geçerken kimisi de diğerlerinin onlarca kat altında kalıyor. Napolyon’un “Para, para, para!” ünlü sözünden bu yana hatta daha da eskiden beri para ülkelerin dünya ekonomisindeki gücünü temsil ediyor. İnsanlar için varlığı bir dert, yokluğu bin dert olan para, ülkelerin para birimleri ve değerleri ile bu yazıda yer alıyor.    

Güney Kore Wonu (KRW)

Son yıllarda teknolojik ve sanayi gelişimine rağmen Güney Kore’nin para birimi hâlâ en değersiz para birimleri arasında bulunuyor. Dünyanın en değerli markalarına sahip ülkenin para biriminin değersiz olması ilginç görünüyor.  1 Dolar = 1.079,66 KRW’dir. Bu durumda Güney Kore gezginler için uygun bir tatil rotası oluyor.

Kamboçya Rieli (KHR)

Güneydoğu Asya’da bulunan ülkenin resmî para birimidir. Yaklaşık 15 milyon nüfusa sahip ülke, çok ucuz bir tatil fırsatı da sunuyor. Elbette bunun en önemli nedeni değersiz para birimine sahip Kamboçya Rieli’dir. 1 Dolar = 4.092,00 KHR’dir. Asya ziyaretiniz sırasında Kamboçya’ya uğramanız size maddi olarak fazla bir şey kaybettirmeyecektir.

Sierra Leone Leonesi (SLL)

Ülkenin adını duyunca ilk yapılan iş haritada nerede olduğuna bakmak oluyor. Nitekim bizim de ilk işimiz bu oldu. Batı Afrika’da yer alan ülkenin parası 1964’ten beri ülkenin resmî para birimi olarak kullanılıyor. 1 Dolar = 4.093,80 SLL ediyor.

Paraguay Guaranisi (PYG)

Türk parasının değerli olduğu ülkeler arasında sırada Paraguay var. Güney Amerika ülkesi Paraguay’ın para birimidir. Ülkenin başkenti Asuncion, dünyanın en ucuz şehri olarak biliniyor. 1 Dolar = 5.848,29 PYG değerinde.

Laos Kipi (LAK)

Resmî adıyla Laos Halk Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin para birimidir. Güneydoğu Asya ülkelerinden biri olan Laos, tek partili bir sosyalist cumhuriyettir. Kipin alt birimi “at”tır fakat tedavülde değildir, yani çok değersiz olduğu için “at”ın atıldığını söylemek yanlış olmaz.  1 Dolar = 8.190,80 LAK’a eş değerdir.

Gine Frangı (GNF)

Bir Afrika ülkesi olan Gine’nin frank para birimi kullanmasının bir Fransız sömürgesi olduğu dönemlerle ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Gine frangının alt birimi “centime”dir. 1 Frank 100 centime’e bölünür. 1 Dolar = 8.194,80 GNF olarak karşımıza çıkıyor.

Endonezya Rupiahı (IDR)

Hindistan’a yakın olan Endonezya’nın, para biriminin isim kökeni de Hindistan rupisine dayanıyor. Bank Indonesia tarafından dağıtımı yapılan para, gayriresmi olarak Doğu Timor’da da kullanılıyor. 1 Dolar = 13.667,67 IDR’ye karşılık geliyor. Endonezya’ya gelen gezginlerin genelde ilk adresi Bali adası oluyor. Ucuz maliyetli tatil arayanlar için Bali adası 2018 yılında kaçırılmayacak fırsatlar arasında bulunuyor.

Vietnam Dongu (VND)

Dong, 3 Mayıs 1978’ten bu yana ülkenin resmî para birimi olarak kullanıyor. Alt birimi “hao”dur ancak değersiz para birimi olduğundan piyasa bulmak mümkün değildir. 1 Dolar = 20.460,00 VND değerindedir. Vietnam ayrıca bir tekstil ülkesidir ve dünyaca ünlü markaları burada uygun fiyatlarla bulabilirsiniz. Ucuz tatil alışverişi yapmak isteyenler için Vietnam güzel fırsatlar sunuyor.

Sao Tome Dobrası (STD)

São Tomé ve Príncipe Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin resmî para birimidir. Orası neresi, bağırışlarınıza cevap: Afrika kıtasının batı kıyısında, Gine Körfezi açıklarında bir adadır bu ülke. Nüfusu 200 bin civarındaki bu ülke hakkında “dobra dobra” konuşmak gerekirse para birimi en değersiz ülkeleri arasında ilk sıralarda olduğunu söyleyebiliriz. 1 Dolar = 20.480,50 STD’dir.

Belarus Rublesi (BYR)

Beyaz Rusya olarak bildiğimiz Doğu Avrupa ülkelerinden Belarus’un resmî para birimidir. Rusya’nın da para birimi olarak kullanılan ruble, Belarus’ta Rus rublesine değil Amerikan dolarına endekslenmiştir. 1 Dolar = 20.485,50 BYR değerindedir.

İran Riyali (IRR)

Dünyanın en değersiz para birimi 2018 yılında İran riyalı olarak karşımıza çıkıyor. Ülkenin ABD tarafından uygulan ambargo nedeniyle bu denli değersiz bir para birimine sahip olduğunu tahmin etmek zor değil. 1 Dolar = 41.012,00 IRR değerindedir.

İlginizi Çekebilir :  Gezginler İçin Uygun Fiyatlı Fotoğraf Makinesi Önerileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 comments

  • İrem Şahsinem Bedirbeyoğlu

    Güney kore wonu dünyanın en değerli paralarındandır ya lütfen düzeltin hatanızı çok güldüm. 1000 KRW 1 dolara eş değerdir. Bizim eski 1 milyonumuz gibi onlar da 1000 won kullanır. Türk parasından en az 5 kat değerlidir.