En kuvvetli pasaportlar

Dünyanın En Güçlü Pasaportları 2018

Pasaport dediğiniz kapıları açar! Hangi pasaportlar ne kadar kapı açıyor diye merak edenler için buyursunlar: Dünyanın en güçlü pasaportları 2018 listesiBir devlet için güç ve prestij simgelerinden birisi de pasaporttur. Pasaportunuz ne kadar çok kapı açıyorsa, kaç tane ülkeye vizesiz gidebiliyorsanız, diğer ülkeler sizi o derece sayıyor ve güveniyor demektir. Aksi takdirde, vatandaşı vize işlemlerine tabii tutabiliyorlar! Biz de baktık, araştırdık, dünyanın en güçlü pasaportları nelermiş diye. Ama unutmayın! Nicelik kadar nitleik de önemlidir. Yani kaç tane ülkeye girebildiğinizden çok, bunların hangi ülkeler olduğu da çok önemli. O zaman buyursunlar: Dünya pasaport sıralaması 2018!

Almanya Pasaportu

Almanya pasaportu dünyanın en güçlü ve en çok kapı açan pasaportudur. Eğer bu pasaporta sahipseniz, tam 177 ülkeye vizesiz seyahat edebilirsiniz. Vatikan’la birlikte 193 ülke olduğunu düşünürseniz, epey iyi bir sayı!

Singapur Pasaportu

Singapur pasaportu da, 176 ülkenin kapısını vizesiz açabilmesiyle en güçlü pasaportlar arasında yer alıyor! Siz bakmayın onun Almanya’nın bir altında olduğuna. Ah o 1 ülkeyi bir bulabilirsek!

Danimarka – Fransa – Finlandiya – İtalya – Japonya – Norveç – İsveç – İngiltere

Sıra düştükçe sayı artıyor tabii. Bu arkadaşların pasaportlarının üçüncü sırada olduğuna bakmayın. Diğerlerinden pek bir farkları yok gibi. Bu ülkelerin pasaportlarıyla tam 175 ülkeye vizesiz girebiliyorsunuz. Rüya gibi değil mi?

Avusturya – Belçika – Hollanda – Lüksemburg – İspanya – İsviçre

Bu ülkelerin pasaportları tam 174 ülkenin kapısını rahatlıkla sonuna kadar, paşalar gibi açıveriyor. Kafaları rahat. Ama şöyle şeyler geliyor akla: İsveç’e vizesiz geçiş verip de, İsviçre’ye vizesiz geçiş vermeyen ülke hangisi acaba? Niye? Sebebi neydi ki?

ABD – Portekiz – İrlanda – Güney Kore Pasaportu

Bir dünya gücü olarak anılabilirsiniz ama pasaport gücü onun yanında sönük kalıyorsa, dönüp bir kendinize bakın deriz. Şaka şaka. ABD’den bahsediyoruz tabii ki, nereden bahsedeceğiz? Bu ülkelerin vatandaşları, ellerini kollarını sallayarak 173 ülkeye girebiliyorlar. Kalan ülkelerle görüşmeler sürüyor mu acaba?

Kanada Pasaportu

Mağrur ve gururlu Kanada yine tek başına dikiliyor. Eğer Kanada pasaportuna sahipseniz 172 ülkeye vizesiz seyahat edebilirsiniz. Bu arada hemen belirtelim: Dalgasını geçiyoruz ama, kalan ülkelerin çoğu zaten tursit kabul etmiyor. Bakınız Kuzey Kore. Diğerlerininse çok sıkı ve faşizan güvenlik önlemleri var.

Yunanistan – Avusturalya – Yeni Zelanda Pasaportu

Birer birer masadan eksiliyor dostlar. Bu üç ülkenin vatandaşları vize almadan 171 ülkeye girebiliyorlar. Bizce yeterli. Kaç ülke gezebilirler ki en fazla?

Çek Cumhuriyeti – İzlanda Pasaportu

1 puanla girmek isteği üniversiyeti kaçıranlara selam olsun. Çek Cumhuriyeti ya da İzlanda’dan arkadaşlarınız varsa hemen söyleyelim: Onlar tam 170 ülkeye vizesiz gidebiliyorlar. Siz bakmayın 8. sırada olduklarına. Hala en prestijli pasaportlar arasındalar.

Malta Pasaportu

İngilizce öğrenmenin vazgeçilmez adresi Malta! Bu minnak ada ülkesini vatandaşları da rahatça gezebilenlerden. Listeye bir bakıyorlar ve karşılarına 169 tane ülke çıkıyor. Seç beğen al!

Macaristan Pasaportu

Önyargıları yıkma vakti. Hangimiz Macaristan’dan böyle bir başarı bekler? Hepimiz bir parça şaşırdık kabul edelim. Ancak kendileri en prestijli pasaportlar sıralamamızda 10. sırada. 193 ülkeden 168’i, Macaristan pasaportunu görünce, “Tamam abi buyur,” diyor!

Slovakya – Slovenya – Lihtenştayn

Pasaport gücü azaldıkça telaffuz zorlaşıyor tabi. Eğer tek seferde “Lihteştaynlaştırabil- diklerimizdenseniz,” diyebilirseniz, 167 ülke size saygı duyup, vize istemeden kapılarını açıveriyor. Dilinize kuvvet!

Malezya – Litvanya – Letonya

İçten içe Türkiye’nin adını aramaya başladınız değil mi? Ne yazık ki biraz daha var. Dikkat ederseniz, telaffuzu birbirine çok benzeyen yerlere aynı şekilde davranılıyor. Ülkeler Letonya, Litvanya ayırmıyorlar. Bu ülkelerin vatandaşları tamı tamına 166 ülkeye vizesiz, kılçıksız seyahat edebiliyorlar.

Estonya Pasaportu

Estonyalılar da bu anlamda dünyanın şanslı kesimlerinden. Sahip oldukları pasaportlarıyla 165 ülkeye rahatça girip çıkabiliyorlar. Almanya ile aralarında sadece 12 ülke var! Ha gayret Estonya!

Polonya Pasaportu

Dünya geneline baktığımızda Polonya oldukça güvenilir bir ülke. Suç oranı en az olan memleketlerden bir tanesi. Aslında bu, Polonyalılar’ın ne kadar medeni ve insana ve hayata saygı duyan insanlar olduğunu göstergesi. Buna rağmen, pasaportlarıyla 163 ülkeye vizesiz girebiliyorlar. Bir dakika? Niye rağmen dedik ki?

Monako Pasaportu

Evet, Monako aslında bir şehir değil. Aslında doğrusu şöyle olmalı: Sadece bir şehir değil. Her ne kadar Fransa sınırları içerisinde kalsa da, aslında başlı başına bir ülke. Hatta bir şehir – devlet. Zaten öteki adı da Monako Prensliği. Monako pasaportuna sahip olan insanlar, tam olarak 148 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyorlar.

Hong Kong Pasaportu

Hong Kong da bir türlü şehir mi ülke mi olduğuna karar verilemeyen memleketlerden. Gizemi çözelim: Kendileri bir ülke. Pasaportları da oldukça kuvvetli: 146 ülkeye vizesiz girebiliyorlar.

San Marino Pasaportu

Hala mı Türkiye yok, dediğinizi duyar gibiyiz. Üzülmeyin, az kaldı. San Marinolular pasaportlarıyla, tam tamına 144 ülkeye vizesiz girebiliyorlar. Hatta çıkabiliyorlar da!

Andorra Pasaportu

Türkiye? Şaka şaka. Andorra, İspanya ile Fransa arasında kalan minicik bir ülke. Minik olduğuna bakmayın ama, insan ilişkileri oldukça kuvvetlidir. Bu sayede 143 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyorlar.

Bonus: Türkiye

Gelelim Türkiye’ye. Pasaport konusunda ne yazık ki o kadar başarılı değiliz. Dünya sıralamasında 45. gözüküyoruz, ama tabii bazen aynı sıraya 5 – 6 tane ülkenin de paylaştığını düşünürsek, önümüze geçmiş pek çok ülke var. Pasaportumuzla birlikte 111 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyoruz. Olsun. Ne demiştik? Kaç tane ülke görebiliriz ki zaten?

İlginizi Çekebilir :  Ucuza Uçak Bileti Almanın 7 Kolay Yolu

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir