Dünyanın En Güzel Festivalleri

Dünyanın en güzel festivalleri size dans, müzik ve yaşam enerjisinin her formunu bulabileceğiniz olanaklarıyla dünyanın her yerinde!

Gezmek, keşfetmek demektir. Keşif yapmanın en eğlenceli yollarından biri de festivallerdir. Hem farklı kültürleri hem de farklı eğlence anlayışlarını dolu dolu yakalayabilirsiniz. Yapacağınız gezilerin odağında sınırsız eğlencenin coşkusu olsun istiyorsanız o zaman hazırladığımız listede dünyanın en güzel festivalleri arasından dilediklerinize katılmak için hemen yola çıkın!

Holi Festivali

“Renk festivali” ya da “Sevgi Festivali” olarak da bilinen Holi Festivali, Asya kıtası’ndaki topluluklar tarafından yapılıyor. Toz ya da su halinde bulunan renklerle festivale katılanların birbirlerini boyadıkları, oyunlar oynadıkları festival “Holika” şenlik ateşi ile başlar. Herkesin doyasıya eğlendiği sokaklarda yemekler, tatlılar ve içkiler de eksik olmuyor.

 

Diwali Festivali

Aydınlanmaya ihtiyacı olanları buraya alalım! Işık Festivali’ne hoş geldiniz! Hindular tarafından kutlanan festivalde ışık cehaletin ve umutuz karanlığın aydınlatılması gibi iyilik dolu bir amaca dayanıyor. Yepyeni giysileriyle Diwali gecesinde ailece bir bayram kutlayan Hindular, bu festivalde havai fişekleri de unutmuyorlar.

Mardi Gras

Ateş Festivali olarak da bilinen Mardi Gras Amerika’da New Orleans’ta kutlanıyor. Belli bir temayı barındırmayan festivalde birbirinden görkemli geçit törenlerine şahit olacaksınız. Aşağı yukarı iki hafta süren bu eğlenceli partiye hakim olan renkler ise mor, yeşil ve altın sarısı oluyor.

Oktoberfest

Eylül ayının sonundan Ekim ayının ilk haftasına kadar süren festivalde ne içiliyor tahmin edin? Elbette, dünyanın güzel festivalleri arasında yer alan Oktoberfest’te Oktober Biralar’dan daha fazla içilen başka bir şey yok. Her yıl 6 milyon kişinin katıldığı ve Bavyera kültürünün önemli bir parçası olan bu festivalde geleneksel yemekler, oyunlar, geziler ve bol bol eğlence var.

İlginizi Çekebilir :  Black Friday İndirimleri ile Seyahat

Ivrea Orange Festivali

Malum, kış aylarında en fazla ihtiyaç duyulan şeylerden biri C vitamini. O zaman sağlık dolu bir festival için İtalya’daki Portakal Festivali’ne doğru yola çıkabilirsiniz. Bir Orta Çağ hikayesine dayanan festivalde insanlar portakalları kuşanıp Orta Çağ kıyafetlerini giyerek bir savaşı canlandırıyorlar. İlginç bir öneri isteyenler için İtalya’daki Portakal Festivali  dünyanın ilginç festivalleri arasından bir seçenek.

Dragon Festivali

Işin içinde biraz da spor olsun istiyorsanız Dragon Festivali tam size göre olabilir. Guluo Nehri’ne atlayarak intihar eden Qu Yuan’ın cesedini aramak için nehre sallarıyla inerler. Ancak bu girişim başarısız olur ve rivayete göre onun ölüsünü hayvanlardan ve kötü ruhlardan korumak inancına dayanır. Ejderha Kayıkları Yarışması geleneği de bu şekilde ortaya çıktı. Bugün dünyanın 76 ülkesinde gerçekleştirilen festivalin en önemli temsilcilerinden biri de Türkiye.

NOS Alive Festivali

Müziğe doymak istiyorsanız dünyanın en büyük müzik festivalleri arasında yer alan NOS Alive’a katılmak için Portekiz’e doğru yola çıkabilirsiniz. Efsane grupların sahne aldığı festivalde Depeche Mode, Radiohead ve Foals gibi isimlerle unutulmaz ve eğlence dolu anlar yaşamanız mümkün. Müzik tutkunları için seçilebilecek en iyi festivallerden biri olan NOS Alive’a Temmuz’da gidebilirsiniz.

Rio Karnavalı

Bahsinin geçmemesi mümkün değil böyle bir listede. Kuşkusu dünyanın en güzel festivallerinin başında gelen Rio Karnavalı eğlencenin ve dansın en görkemli halini yakalayabileceğiniz bir şölen havasında geçiyor.

Sadece festivallerin düşüncesi bile içinizi kıpır kıpır yapmaya yettiyse hemen valizi toplayın ve keşfedin, festivallenin! 😉

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir