dünyanın en güzel tren yolculukları

Dünyanın En Güzel Tren Rotaları

Trenle seyahat etmeyi sevenler birleşin! Dünyadaki en güzel tren rotaları listesini sizler için hazırladık! Trenle yolculuk etmenin ayrı bir keyfi var. Kamaranızda rahat rahat oturup, ister dışarı izleyin, isterseniz kitap okuyun. Canınız sıkıldığında kalkın biraz yürüyün. Diğer yolcularla muhabbet edin. Bütün bunları yapabileceğiniz başka bir toplu taşıma bulmak mümkün değil. Üstelik dünyada o kadar güzel tren rotaları var ki, insanın içi açılıyor doğrusu. Bu yüzden biz de araştırdık, dünya tren yolu haritası içerisinden en güzel 10 rotayı sizin için çıkardık! Buyursunlar efendim:

Sri Lanka Demiryolu

Sri Lanka’nın sömürge zamanlarından kalma bu tren yolu esasen çay taşımacılığı için inşa edilmiş. 130 kilometrelik bu rota, sizi Sri Lanka’nın mistik topraklarında pek tatlı bir yolculuğa çıkaracak. Sri Lanka’da yapabileceğiniz en güzel tren rotaları için sizi şuraya alalım.

Ghan Hattı, Avusturalya

1900’lü yılların başında dünyada demiryolu ulaşımı anlamında önemli gelişmeler yaşandı ve Ghan hattı da bunlardan biri. İlk seferini 1929 yılında gerçekleştiren ekspres, kıtayı kuzeyden güneye kat etmekte ve size 3 günlük muhteşem bir yolculuk vadetmekte.

Glacier Ekspresi, İsviçre

İsviçre Alpleri’nde rüya gibi bir yolculuk istiyorsanız buyrun gelin, Glacier Ekspresi’ne. 300 kilometreyi, 8 saatte kat ederek dünyanın en yavaş treni olma ünvanına sahip. Ama bu sayede, dağ göllerini,zirveleri ve şelaleleriyle muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Trans Sibirya

Dünyanın en meşhur ve en uzun tren rotasına hoşgeldiniz. Tam olarak 14 gün süren bu yolculukta 12 bin kilometre kat ediyorsunuz ve Sibirya’nın doğal güzelliklerinin tadına varıyorsunuz.

Shinkansen, Japonya

Dünyanın en hızlı treni nerede derseniz Japonya’da deriz! Süpermen’den hızlı bu trenler saatte 581 kilometre yol alabiliyor. Hızlı tren deneyimi yaşamak isteyenleri böyle alabiliriz. Manzaranın tadını çıkarabilir misiniz bilemeyiz ama keyif alacağınız kesin!

Venedik Simploo – Orient Ekspress

Orient Ekspress tren turu da dünyanın en meşhur rotaları arasındadır. Bahsettiğimiz rota ise Venedik ile İstanbul arasında olup, size şahane bir Avrupa ve Balkanlar turu tattıracaktır. Bilet fiyatları dudak uçuklatabilir, ancak bu sayede 1920’lerden kalma vagonlarda seyahat ederek nostalji yapabilirsiniz.

Doğu Ekspresi, Türkiye

Interrail Türkiye işte tamda bunu yapmak gerektirir! Bahsetmezsek ayıp olurdu değil mi? Tren turları Türkiye içinde oldukça popülerleşmekte ve muhtemelen en popüleri de Ankara – Kars arasında 25 saat süren Doğu Ekspresi. Memleketimizin çeşitli güzelliklerini görmek için iyi bir fırsat olduğu gibi, leziz Kars yemeklerini yemek için de ayrı bir bahane.

Pride of Africa

Afrika’nın gururu denilen bu tren, en lüks ve romantik tren rotalarından biri olarak anılıyor. Cape Town’dan başlayıp, 6000 kilometre yol kat ederek, size enfes bir Afrika seyahati sunuyor. Afrika tutkunları için vazgeçilmez bir tutku olacaktır.

Donube Ekspresi

Prag’dan İstanbul’a uzanan rüya gibi bir yolculuk. Balkan tren yolu haritası için vazgeçilmez. Bu trende, kabin görevlilerinin ikram ettiği çeşitli çayların eşliğinde manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Tren, Macaristan başbakanına ait ve retro görüntüsüne rağmen oldukça bakımlı.

Hiram Bingham Ekspresi

Curzo’dan Machu Pichu’ya, 3 saat süren eğlenceli bir yolculuk. İçerisinde bar ve canlı müzik alanı da mevcut olduğundan, oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. Machu Pichu gibi harika bir yeri görmek de cabası. Eksprese, Machu Pichu’yu keşfeden kaşif Hiram Bingham’ın ismi verilmiş.

Treniniz istasyondan hareket ederken, kafanızı camdan çıkarıp mis gibi umut kokan havayı koklamayı da unutmayın! Dünyanın en güzel Interrail tren yolculuklarını sizlerle paylaştık.

İlginizi Çekebilir :  2018 Yılında Dolar Kurunun En Yüksek Olduğu Ülkeler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir