Dünyada var olan en ilginç kabileler

Dünya’nın En İlginç 5 Kabilesi

Dünya’nın her yerinde insanlar birbirinden ilginç hayatlar sürüyorlar. Dünyanın en ilginç kabileleri ise modern insana hayli enteresan gelen yaşayış biçimleriyle belki de en çok ilgi çeken insan grupları. Dinsel törenlerinden, beslenme biçimlerine kadar gelin bu kabileleri beraber inceleyelim!

Jarawa Kabilesi

Günümüz teknolojisine direnerek hayatlarını sürdüren bu kabile, Hindistan’da Andaman adasında yaşıyor. 90’lı yılların sonunda dış dünyayla ilk temaslarını gerçekleştirmiş olan kabile bize göre hayli ilkel bir hayat tarzını benimsemiş durumda. Bir takım acentalar Jarawa yerlilerini görmek için safariler düzenliyorlar. Tabii bu durum, bu yerlilere hayvanat bahçesinde yaşayan hayvanlarmış gibi davranılmasına yol açtığı için antropologlar tarafından tepkiyle karşılanıyor. Turistler yerlilere yiyecek vermek için onları dans etmeye zorluyorlar ve modern kültürlerde utanç verici olarak bilinen durumlara düşürüyorlar.

  • Enteresan kabileler hiçbir kötü niyet taşımadan görmek istediğiniz yerel gruplarsa eğer, bu bölgelere tur düzenleyen seyahat acentalarının, yerlileri küçük düşürmeyecek turlar düzenlediklerinden emin olduktan sonra katılın deriz!

Piraha Kabilesi

İlk insanların avcılık ve toplayıcılıkla yaşamlarını devam ettirdiğini biliyordunuz; peki günümüzde yaşan ilkel kabileler arasında da bu şekilde yaşayanlar olduğunu biliyor muydunuz? İşte karşınızda Piraha kabilesi. Yerleşim bölgeleri Brezilya’daki Porto Velho’ya sadece 400 km uzaklıkta yer almasına rağmen bu yerlilere teknoloji hiç ulaşmamış. Dillerinin olmaması onlar hakkında çok ilginç bir bilgi. Alfabeleri yok; bu nedenle çıkardıkları sesleri yazıya dökemiyorlar. Islık çalarak, hayvan seslerini taklit ederek iletişim kuran bu insanlar yaşadıkları zorlu şartlara rağmen çok mutlular.  

  • Piraha kabilesinin dillerinde zaman kavramları yok. Geçmiş ya da gelecek yerine “şimdi değil” diyorlar. Bu da onların geçmişe takılmayıp, geleceğe bel bağlamayıp anın içinde yaşamalarını sağlıyor. Modern insanın gelmeye çalıştığı noktanın bu ilkel kabilenin yaşayış biçimi olması size de ilginç geldi mi?

Dukha Kabilesi

Bu kabile de bize oldukça ilginç görüntüler sunuyor. Moğolistan’da yaşayan ve bir ilkel Türk kabilesi olan bu insanlar hayatlarını Ren geyikleriyle birlikte geçiriyorlar. Bu nedenle onlara Rengeyiği Türkleri de deniyor. Nüfusları 200 ila 400 kişi arasında değişen bu grup göçebe bir hayat sürüyor. Moğolistan’ın kurak arazilerinde onların tek geçim kaynağı, Ren geyiklerine binmeye gelen ve yaptıkları ufak hediyelik eşyaları satın alan turistler. Bunun dışında avcılık ve toplayıcılıkla yaşıyorlar.

  • Dukhalar’ın yaşam tarzını Ren geyiklerine bu kadar yakın olmalarının yanında doğaya duydukları saygı da oluşturuyor. Kirlenmesin diye nehirlerde ellerini dahi yıkamayan bu yerlilerden öğrenecek çok şeyimiz olduğunu düşünüyorsanız, siz de haklarında yapılmış belgelesi mutlaka seyredin!

Mentewai Kabilesi

Teknolojinin ulaştığı kabilelerden biri Mentewai kabilesi. İlginç kabile gelenekleri ile bilinen bu grup, Endonezya’ya bağlı Siberut Adası’nda yaşıyor. Diş sivriltme, saç uzatma gibi gelenekleri hükümetin baskılarıyla yasaklanmış olan halkın içinde modern modayı takip etmek ve geleneklere bağlı kalmak gibi bir çatışma doğurmuş. Orman ruhlarına inanan kabile son derece doğal bir hayat sürdürüyormuş ve modern şehirlere giden yerliler eski nesillerin daha mutlu olduğunu eklemeden geçmiyorlar! 90’lı yıllardan beri onları ziyaret etmek için turlar düzenleniyor.

  • Düzenlenen bu turlar Endonezya hükümetine bir gelir kaynağı olduğundan beri yerlilerin doğal yaşamlarını, din ve modern hayat kisvesi altında baskılamaktan vazgeçmişler. Günümüzde insanların temel haklarını artık bildiğimize inanıyoruz. Peki bu tüm dünyada böyle mi? Dünya’nın ilginç kültürlerini tanımak tarih içinde gerçekleşmiş şiddet olaylarını da öğrenmenizi sağlayacağından sizi vizyonu daha geniş bir insan yapabilir!

Kayapo Kabilesi

Yaşam biçimlerini kaybetmemek için direnen bu grubu da size tanıtmak istedik. Brezilya’daki Xingu Nehri’nin etrafına konumlanmış 44 ayrı köyde yaşayan bu kabilenin yerlileri kendilerini “Büyük Suyun İnsanları” olarak adlandırıyorlar.Teknoloji evlerinin içlerine kadar ulaşmış olan Kayapo Kabilesi bir yandan da kültürlerine ve geleneklerine sahip çıkıyor olmalarıyla ön plana çıkıyorlar. Vücutlarını rengarenk boyayarak harika görüntüler sunan bu kabilenin kültürü Xingu Nehri’ne kurulacak olan baraj nedeniyle tehtid altında.

Bizlerle aynı zamanda yaşayarak hayata dair bambaşka tecrübeler edinen bu kabileler hakkında artık fikriniz var. Eğer onları görmeye giderseniz, geleneksel hayatlarına saygı duymayı ve tüm canlıların aynı özden geldiğini unutmayın!

Yapmamız gereken: her şeyi eski sadeliğine döndürmektir, böylece bozulan düzenimiz yeniden kurulacaktır.

Kızılderili Atasözü

İlginizi Çekebilir :  Tek Başına Seyahate Çıkmak : Avantaj ve Dezavantajları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment