Dünyanın Göz Kamaştıran En Lüks 5 Havalimanı

Sık sık yurt dışı seyahatine çıkanlar bilir, havalimanları giriş yaptığınız ülkenin bir nevi ilk intibasıdır. Bahsedeceğimiz dünyanın en iyi ve en lüks 5 havalimanını karışık bir sıralama ile vereceğiz. En iyi ve en lüks havalimanı olduğu belirlenen değerlendirmeler arasında; yolculara sunulan hizmetler, bekleme alanları, restoranları ve alışveriş merkezleri gibi etkenler bulunuyor.

İşte sizler için derlediğimiz mimarisiyle, hizmet anlayışıyla en iyi ve en lüks havalimanları!

Changi Havalimanı – Singapur

Changi Havalimanının en önemli özelliklerinden biri her yıl, farklı bir yeniliğe imza atarak herkesi şaşırtmaya devam ediyor. 1981 yılında hizmete açılan havalimanında dört adet terminal ve toplam alanı 1.800 tane futbol sahasına denk geliyor. 32.000 kişiye istihdam sağlıyor ve 106 havayolu şirketi ile çalışıyor. Uçuş öncesinde yolculara sadece lounge rahatlığını vermekle kalmıyor. Sunduğu hizmetler ile dünyanın en lüks havalimanı ünvanını hak ediyor. Sinema salonları, oyun alanları, uyku için kestirme alanları, eğlence odaları, yemyeşil bahçeler, canlı müzik, interaktif sanat uygulamaları gibi aslında bir şehirde bulunabilecek her türlü aktiviteyi bir araya toplamış.

Hong Kong Havalimanı

Dünyanın en iyi ve en lüks havalimanı olmasının yanında en geniş alana konuşlanmış olması ile de adından söz ettiren Hong Kong Havalimanı çok yaşlı sayılmaz. 1998 yılında hizmet hayatına başlayan havalimanı 12,5 kilometrekarelik bir alana yayılmış durumda. Havalimanı arazisini elde etmek için 2 ada düzleştirilmiş ve arasında kalan 9,4 kilometre karelik boşluk da deniz dolgusu ile doldurulup, tamamlanmış. Ah şu Çinliler, yapmışlar yine yapacaklarını. Havalimanının resmi açılışından tam 1 saat sonra zamanın ABD Başkanı Bill Clinton, Hong Kong Havalimanı’na inerek, yeni havalimanının ilk turisti olmuş.

Dubai Uluslararası Havalimanı

Ortadoğu’nun en büyük havalimanı olarak bilinen, Dubai Uluslararası Havalimanı, dünyada en çok yolcu ağırlayan havalimanı aynı zamanda. Emirates Havayolları yani en lüks havayolu şirketinin merkezi olması sebebiyle de oldukça zengin bir görünüme sahip. Dubai mimarisinin şahşahalı görüntüsünü bilmeyen yoktur. Bu sebeple havalimanının mimarisini ballandıra ballandıra anlatmaya gerek yok. Dubai Uluslararası Havalimanı’nın en önemli hizmetlerinden biri de Duty Free’si. Vergisiz alışveriş imkanı ile Dubai Duty Free’de en çok kozmetik, parfüm, altın, elektronik ürün, alkol ve çikolata en çok satılan ürünlerden. Yani aklınıza gelebilecek her şey var.

Incheon Uluslararası Havalimanı

Güney Kore’nin başkenti olan Seul’de bulunan Incheon Uluslararası Havalimanı 2001 yılında hizmet hayatına başlamış. Konuşlanması için düzenlenen yerin bir bölümü yine deniz dolgusu ile oluşturulmuş bir adacık. 2014 yılında 45.51 milyon ziyaretçisi ile ülkenin ve Doğu Asya’nın en işlek havalimanı ünvanını hakkıyla kapmıştır. Incheon Uluslararası Havalimanının en lüks olmasının sebeplerinden en önemlisi yolculara sunduğu hizmetler. Havalimanında bulunduğunuz süreye göre seçim seçenekleri olan Kore Transit Turu, Kore Kültür Galerisi, Klasik Müzik Konseri, Kore Kültür Müzesi, çocuk alanları ve uzun yolculuklarda asla hayır demeyeceğiniz, duş olanakları mevcut.

Hamad Uluslararası Havalimanı

Doha Katar’da bulunan Hamas Uluslararası Havalimanı, başta Qatar Havayolu olmak üzere çok sayıda havayolu ile çalışmaya devam ediyor. Müşteri memnuniyetinin özellikle öncelik verildiği havalimanı 36 metrekarelik bir alan üzerine kurulu. Uçuş pistleri ise yine adından söz ettirecek uzunlukta biri 4.850 metre diğeri de 4.250 metre uzunluğunda. Yılda 10 milyon ziyaretçisi ile en işlek ve en iyi havalimanı listesinde yerini alıyor. En iyi havalimanı ünvanı için verdiği hizmetler arasında fitness ve masaj salonu, dinlenme odaları, mescitler, bebek ve çocuk bakım odaları, Duty Free’de bulunan geniş ürün yelpazesi ile yolcuların mutluluğuna oynuyor.

Tabii listenin sonuna da bir dipnot olaraak düşmek isteriz; İstanbul’da bulunan, Sabiha Gökçen Havalimanı ve Atatürk Havalimanı’ndan sonra 2015 yılında inşasına başlanan 3. havalimanı Atatürk Havalimanı’nın yapım süreci tam 3 yıl sürdü ve hizmet hayatına başlamadan en iyi havalimanı listesine 3. sırada girdi.

İyi uçuşlar dileriz… 🙂

 

İlginizi Çekebilir :  Hayat Kısa; Durma, Gez!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir