Dünyanın Yedi Harikası: Babil’in Asma Bahçeleri

Babil’in Asma Bahçeleri görülecek yerler listenizin içinde mutlaka yer almalı. Neden mi? Anlattık, efendim.

Babil’in Asma Bahçeleri evrendeki minik bir nokta olan bu gezegenin harikaları arasında yer alıyor. Belki bütün evreni olmasa da komple galaksiyi keşfetmiş olacak onun kadar güzel başka yerler bulma ihtimalimizin ne kadar az olduğunu şıp diye anlardık. Mesela, Mars! Gittiler işte, oradan bize böyle bilgi gelmedi, kimse bahçelerin varlığından bahsetmedi. 🙂 Şaka şaka… Elbette kendi gezegenimizdeki yaşam formlarını bilimsellikten uzak kıyaslarla savunmaya kalkmayacağız ancak gerçekten de görülmesi gereken yerler arasında liste başında yer alabilecek olduğu konusunda ısrarcıyız; şayet, görmek mümkün olsaydı…

Babil’in Asma Bahçeleri Nerede?

Kayıp Şehir Atlantis kadar olmasa da bu bilginin varlığına hala sahip değiliz. Yüzyıllar boyunca anlatılan, resmedilen, hakkında bir şeyler bildiğimiz bu cennet mimarisinin yeri tam olarak bilinmiyor. Geleneksellemiş bir bilgi olarak söyleyebileceğimiz tek şey Babil’de var olmuş olduğudur. Irak’ta, şimdiki Hillah şehrinin yakınlarında kalan Babil kentinde inşa edilmiş olduğundan fazla bilinmiyor.

Babil’in Asma Bahçeleri iler ilgili tek çelişki nerede olduğunun bilinmemesi değil. Aynı zamanda bu mimari yapının gerçekten var olup olmadığı hakkında da kuşkular var. Bilimsel bulgular hiçbir zaman böyle bir mimarinin varlığına işaret edecek yönde olmadı. Yani, arkeoloji yanılmıyorsa Babil’in Asma Bahçeleri şiirsel bir masaldan ibaret de olabilir. Zaten bu yüzden “şayet,görmek mümkün olsaydı…” dedik.

Masal Nerede Başlamış?

Elçiye zeval olmaz, biz de bildiklerimizi paylaşacağız sizinle. Efsaneye göre bahçenin ortaya çıkmasının kaynağı aşkın gücü oluyor. M.Ö. 605 yıllarında Babil hükümdarı olan II. Nebukadnezar bu şehri eşi için yaptırıyor. Kralın eşi olan Amitis kendi geldiği topraklardaki yeşilliği ve doğal güzellikleri özlediği için Kral II. Nebukadnezar Babil’in Asma Bahçeleri’ni yaptırmış.

Her katında ayrı ayrı bitkilerin yeşerdiği bahçe, toprakları kuru ve doğası renksiz olan Babil’e, Kraliçe’ye evini aratmayaca bir zenginlik katmış. Bütün katları yeşillikle dolu olan bahçenin renkli ve canlı görüntüsü de tüm dünya için göz alıcı bir tablo gibi parlamaya başlamış. Peki, bu gerçek mi, yoksa masal mı?

Yoksa, Yalan Mıydı Her Şey?

İşin bu kısmı biraz karışık. O yüzden romantik bir masal ya da gerçek olduğunu söylemek bizim için zor.  Depremler ve yangınlar hakkında yok olup gittiği söylenen Babil’in Asma Bahçeleri hakkında bilgi oldukça eksik diyebiliriz. Başta arkeolojik olarak herhangi bir bilginin varlığı söz konusu değil. Ancak bazı kaynaklarda da Babil’in Asma Bahçeleri’nden bahsedildiğine rastlanıyor.

Bu konuda uzman olan kişilerin bir diğer görüşü de aslında bahçenin var olduğu ancak şu anda Fırat’ın altında kalmış olabileceği yönünde. Nitekim, her katı bahçeyle dolu kocaman bir bahçe için gereken suyun da yine Fırat Nehri’nden karşılandığı düşünülüyor. Bu da başka bir teori olmakla beraber hala bir teori varlığını sürdürüyor.

Babil’in Asma Bahçeleri günümüzde somut olarak var değildir. Bu konu oldukça şaibelidir. Yunan tarihçilerinin yazıtlarında bahsi geçiyor olsa bile bu onların hayal gücünün bir ürünü mü, yoksa gerçekten gidip gördüler mi, bilinmiyor. Anlatılanlardan resmedilenler muazzam ve nefes kesici bir mimariyi ortaya koyuyor olsa da sadece bir masaldan bahsediyor olma ihtimalimiz de var.

O kadar harika ki kesin olmamakla birlikte Dünyanın Yedi Harikası içinde yer alıyor…  

İlginizi Çekebilir :  Modası Hiç Geçmeyenler: Ülkelere Özgü Geleneksel Kıyafetler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir