Ayşe kurucu kimdir? Dünyayı nasıl geziyor.

60’lık Bir Dünya Vatandaşı: Dünyayı Gezen Teyze Ayşe Kurucu

Biz dünyayı gezme hayalleri kuraduralım, Ayşe Kurucu, nam-ı diğer Dünyayı Gezen Teyze, bu hayalini gerçekleştiriyor. İşte, Ayşe Kurucu’nun ilginç hikayesi!

Birçok yazımızda değiniyoruz, dünyayı gezmek aslında düşünüldüğü kadar zor bir iş değil, bir kere kafanıza koydunuz mu aşamayacağınız hiçbir engel yok, diye. Son haftalarda sosyal medyayı kasıp kavuran Ayşe Hanım Teyze ise bunun yaşayan en güzel kanıtı. Kendisi hakkındaki bütün önyargılara rağmen dünyayı dolaşmayı kafaya koyan ve bunu gerçekleştiren Ayşe Teyze’nin hikayesi anlatılmayı sonuna kadar hak ediyor. İşte, sizlere dilimiz döndüğünce anlattığımız Ayşe Kurucu kimdir, kim değildir yazımız!

Ayşe Kurucu, tam 3 çocuk ve 6 torun sahibi, 60 yaşında bir teyzemiz.  İzmir’de yaşarken, eşinin kıskançlıkları yüzünden sokağa bile zar zor çıkıyor. “Dünyayı gezmek çocukluk hayalimdi,” diyen Ayşe Teyze için, elbette bu katlanılması epey zor bir durum. O yüzden, çocukları da evlendirdikten sonra kıskanç kocayı boşayıveriyor. Ama bu sefer de “dört duvar arasında tek başına” kalınca yerinde duramıyor Ayşe Kurucu ve çareyi çocukluk hayalini gerçekleştirmekte buluyor.

Kendine Hür Kız adını veren Ayşe Teyze’nin ilk yolculuğu Hac seyahati oluyor ve müthiş bir hikaye başlıyor bundan sonra da. Hacca gittiği turizm firmasının sahibiyle iletişimi koparmayan Ayşe Teyze, daha sonra başka turizm firmaları da tanıyarak ülke ülke dolaşmaya başlıyor.

Kendisini tatlı entarisi ve başörtüsüyle görenler “Ay bu teyze mi gezmeye gelmiş,” dese de, Ayşe Teyze bunlardan hoşlandığını dile getiriyor. Ne de olsa kendisininki bütün kalıpları, önyargıları yıkan bir yolculuk hikayesi. “Yargılamadan baktın mı, her şey tamamlayıcı,” diyor ve ekliyor: “Hayat bir kere verilmiş bir sermaye, dondurulmaya gelmez, akıp gidiyor. Elim ayağım tuttuğu sürece niçin yaşamayayım?”

Bugüne kadar Suriye’den Rusya’ya, Singapur’dan Tibet’e, İtalya’dan Hindistan’a kadar 25 farklı ülkeyi gezen Ayşe Teyze fenomen olma yolunda hızla ilerliyor. Aldığı yetim maaşıyla ve kredi kartına yaptırdığı taksitlerle 10 yıldır dolaşıyor. Seyahatlerine tur firmalarıyla gittiği için dil sorunu da yaşamıyor.

Ayşe Teyze’nin tanımamıza vesile olan hikayemiz de bir o kadar ilginç. Ayağını burkutuğu için otostop çeken Ayşe Teyze fotoğraf makinesi ve haliyle fotoğralarını bu arabada unutuyor. Araba sahipleri de sosyal medyada fotoğrafları paylaşıp Ayşe Teyze’nin bulunmasını sağlıyorlar. Fotoğraf makinesine “Canım Kızım” diyen Ayşe Teyze sonunda kızına kavuşuyor ve böylece biz de muazzam bir hikayeyi dinleme olanağı buluyoruz.

Yayınlanan fotoğraflarıyla herkesi bir anda etkileyen Ayşe Kurucu Tedx konuşmasıyla da ilham üzerine ilham dağıtıyor: “İnsan sevince her zorluk aşılıyor. Kendi odak noktanda, kendi değer yargılarınla boğuşmamayı öğretiyor,” diyor ve ekliyor: “İnsana en büyük zararı yine kendisi veriyor.” Kendine biçilen rolü kabul etmeyip kendi rolünü belirleyen Gezgin Teyze, dolaştığı yerlerden en çok Singapur’u ve Dubai’yi beğenmiş.

İlginizi Çekebilir :  Seyahat Sigortası Neden Önemlidir?

Ayşe Teyze en çok İspanya, Çin ve Japonya’ya gitmeyi istiyormuş. Hatta kim bilir, belki de biz bu yazımızı yazarken, kendisi çoktan buraları seyahate gitmiştir bile! Sürekli seyahat eden Ayşe Kurucu instagram hesabına da sahip. Dilerseniz kendisini buradan takip edebilirsiniz.

Cesaretiyle, kendine güveniyle, pozitif enerjisiyle ve anlayışıyla gönüllere taht kuran Ayşe Teyze, herkese aynısını yapmayı öğütlüyor. “Çocuklarım küçükken fırsatım olmuyordu ama şimdi hür kızım. Sırtıma çantamı atıp geziyorum. Valizim karyolanın altında hazır bekliyor.” diyor. Eh, bize de kendisine bol şans ve bol bol gezmeler dilemek düşer. Düşmez mi? Düşer, elbet.

Dünyayı gezmek isteyip de bahane üretenlere duyurulur: Sırtınıza çantanızı atıp da gezmek için siz neyi bekliyorsunuz?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir