Emekli olduktan sonra yaşamanız gereken yerler

Emekli Olduktan Sonra Yerleşebileceğiniz 9 Harika Kasaba

Sizin de emekli olduktan sonra sakin ve huzur dolu bir hayat süslüyorsa hayallerinizi buyrun bu yazımızı okuyun efendim.

Bahçenizde domatesinizi, biberinizi yetiştirirken, komşularınızda güzel ilişkiler kurup, akşamları kağıt oynayıp gündüzleri denizde serinleyeceğiniz bir kasaba mı arıyorsunuz? Türkiyenin en huzurlu köyleri, sakin kasabalarını koruma altına almak için başlattığı bir proje var. Bu proje aslında dünyanın çeşitli ülkelerinde uygulanıyor. Meraklandınız değil mi? O zaman açıklıyoruz, projenin ismi: CittaSlow.

Salyangoz simgesiyle şehrinizin “yavaş şehir” olduğunu belirten bu ünvan nelere göre veriliyor gelin beraber bakalım.

1999’da kurulan oluşumun amacı, metropolleşen şehirlerin aksine kendine has sakinlikteki yerleri korumak. İtalya’da başlayan akım ağında bizim ülkemizden 9 yeri ağına katmış durumda. Cittaslow olabilmek için, nüfusun 50 binden az olması, taşıt trafiğinin azaltılarak genel bir yavaşlama hareketinin hakim olması, özel ve geleneksel mimarinin korunması, zincir restoranlara değil yerel işletmelere yer verilmesi, hava ve gürültü kirliliği için önemler alınmış olması gibi özelliklere sahip olmak gerekiyor. Dünyadaki sakin şehirler hangileridir cittaslow’un sitesinden öğrenebilirsiniz.

Türkiye’deki Cittaslow’lar

Seferihisar

Hem havası ve deniziyle bir turizm merkezi hem de kültürel değerlerini iyi koruyan bu bölge Türkiye’de Cittaslow ünvanını ilk alan yer. Özellikle Sığacık bölgesi tanımlara tam olarak uyuyor. Mavi bayraklı plajları, sessiz sakin sokakları ile neden bu ünvanı aldığını anlayabiliyoruz. Emekli olunca buraya gidip organik tarım yapabilir, bisikletinizle ufak turlara çıkarak yaşlılığın tadının bir başka olduğunu düşünebilirsiniz. Egenin sakin köyleri yaşlılık için birebir.

Gökçeada

Türkiye’nin en batısında yer alan ada, ülkemizdeki en büyük ada. Issız bucaksız sahilleri, yerel butikleri ve dükkanları ile kendine has bir havası olduğunu gittiğiniz an göreceksiniz. İnsanlarına da sirayet etmiş olan bu huzur, yaşlanınca orada yaşamak istemenizi sağlayacak kadar sizi etkileyebilir. Bir ada şehir olmasının tüm avantajlarını yaşamanın yanında, ulaşım sıklığı ve kolaylığı ile de sizi büyüleyecek olan Gökçeada’yı bugünkü gezi planlarınıza, yaşlılıktaki hayat planlarınıza alın! Emekli olduktan sonra yaşanacak yerler listesinde Gökçeada önemli bir seçenek.

Akyaka

Muğla’nın eşsiz ikliminden payını almış olan Akyaka, buz gibi sularıyla kendisini yarıp geçen Azmak Nehri ile ünlü. Burada tekne turları yapabilir, denize girebilir, deniz kenarında yer alan restoranlarda kahvenizi yudumlayarak keyfinizi arttırabilirsiniz. Yaşlılığınızı geçirmek için eşsiz bir yer. Diğer tatil beldelerine de yakın oluşuyla harika bir bölge.

İlginizi Çekebilir :  Türkiye’nin Cennet Köşesi Muğla’da Gezilecek 10 Yer

Taraklı

Yemyeşil bir coğrafyada yer alan geleneksel evleri uzun yıllardır ayakta olan Taraklı da sakin şehir kriterleri için uygun bulunarak listeye alınıyor. Eski yapılarıyla dar sokakları bir araya gelerek kendine has tatlı bir şehir oluşturuyor. Taraklı’da eski bir konakta yaşamaktan mutlu olmayacak hiçbir insan yoktur diye tahmin ediyoruz. Bu şahane ilçe Sakarya’da yer alıyor. Merkezde yer alan 700 yaşlarındaki çınar ağacı bölgeye değer katıyor. Bu yaşlı ağacı korumayı başarmış olan Taraklı, sizin de olgun çağınızın değerini iyi bilecektir diye düşünüyoruz.

Yenipazar

Cittaslow hareketi ile yavaş şehir seçilmiş bir başka bölge daha burada. Aydın’ın en küçük ilçesi olan Yenipazar, topraklarında barındırdığı kalıntılar ile büyük değere sahip. 18 mahallesi bulunan Yenipazar ilçesi, memleketinden fazla uzağa gitmek istemeyen Egeliler için emekli olduktan sonraki hayatlarını geçirecekleri bir yer olabilir.

Yalvaç

Yalvaç o denli eski bir ilçe ki, Isparta’nın Tokmacık yöresinde bulunan fosiller geçmişi aydınlatmamızda biz insalığa yardımcı oldu. Neolitik döneme ait bulgulara da sahip olan Yalvaç, hem bir yavaş şehir hem de tarihi bir şehir. Oldukça aktif bir belediyesi olan Yalvaç’ın web sitesinden ilçenin gelişimini takip edebilir, dilerseniz bu gelişmelere siz sebep olabilirsiniz. Bir bölgeye bir şeyler katmak emekli olmak için harika bir plan olabilir.

Vize

Merkezinde nüfusu 12 bin olan Vize’nin köyleri de hesaba katılınca toplamda 28 bin kişilik ufak bir yerleşim çıkıyor karşımıza. Tarihi milattan önce 400 yılına kadar dayanan bölgenin kendine has samimi bir kültürü var. Hamamlar, çeşmeler, camiiler ve bir antik tiyatroya ev sahipliği yapan ilçe bozulmamış doğası ve insan ilişkileri ile de gidenleri kucaklıyor. Marmara bölgesinde, İstanbul ve Edirne arasında yer alan Vize yaşamak ve gezmek için harika bir lokasyon.

Perşembe

Karadeniz’in serin ve oksijeni bol havasının insanları gençleştirdiği artık bilenen bir gerçek. Yoksa Karadenizli teyzelerin boyları kadar hasadı sırtlarında taşımalarının başka bir açıklaması olamazdı. Burada bulunan Vona Limanı, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde bile bahsi geçen bir yer. Çevre yolu ilçenin arkasından dolarak ve bu ilçeyi sahilleriyle bir bütün haline getiriyor. Yeşilin ve mavinin en güzel tonlarını yaşamak için Perşembe’den daha iyi bir seçenek var mıdır bilemiyoruz. Karadenizli emekliler planlarını Perşembe’ye yerleşmek üzere yaparlarsa, Karadenizin en güzel yerleri içinde yaşamış olurlar.

Halfeti

Kendisinden saklı cennet olarak bahsedilen Halfeti, kendine has lezzetlere sahip olup bu lezzetleri sunmak konusunda da başarıya ulaşmış sakin bir yerleşim. Fırat Nehri’nin üzerindeki restoranlarda huzurla dolarak doyabilirsiniz. Tarih kokulu bu kasabada kendinizi mutlu ve güzel bir hayat yaşadığınız hissine kapılmış halde bulabilirsiniz. Bu hissiniz eğer Halfeti gibi yerel esnafın emeğine değer veren ve insanlarının barış dolu olduğu bir yerdeyseniz elbette ki doğrudur. Emekliliğinizi bölgedeki kurslara katılıp yeni hünerler öğrenerek değerlendirebilirsiniz. Halfeti Şanlıurfa’da yer alıyor.

Türkiye’de Cittaslow hareketi kapsamında yavaş şehir seçilen başka yerler de yok değil. Buradakiler ilginizi çektiyse, diğerlerini de siz araştırıp gezi planlarınıza dahil edin. Gezerken hayatınızı geçirmek isteyeceğiniz yere tesadüfen ulaşabilirsiniz; kim bilir? Bu bölgeleri siz gezdiyseniz kendi anılarınızı yorumlarda bizle paylaşın ve öğrenme aşkımız çoğalarak büyüsün. İyi yazlar ve mutlu günler!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir