En güzel Jamaika plajları

Jamaika’da Hayran Kalacağınız En Güzel 7 Plaj

Jamaika’daki ana karayolu boyunca ilerlerken, birkaç kilometre uzunluğundaki kayalık uçurumlardan beyaz kumlu plaja kadar bir çok harika yer göreceksiniz. Adanın eşsiz coğrafyası, dünyanın en çok aranan plajlarından bazılarını bu topraklarda yaratmıştır.

Frenchman’s Cove (Fransızın Koyu)

Frenchman’s Cove plajı Jamaika’nın en güzel yerlerinden biridir. Her iki tarafı da yeşilli kayalık uçurumlarla çevrili olan yeşil ormanlar ile masmavi gökyüzü ve okyanus arasındaki çarpıcı kontrast burayı gerçekten özel kılmaktadır. Sineklerin tanrısı , Gece ve Gündüz filmleri bu sahilde çekildi. Bölgenin güzelliğini ve cazibesini bu filmlerde rahatlıkla görebilirsiniz. Adanın doğu tarafında yer alan Portland, Parish, Ocho Rios ve Montego Körfezi gibi yoğun turistik kasabalardan uzak olan bu sahil size huzuru ve doğayı vaad ediyor. Ayrıca buraya kadar gelirseniz, Jamaika’nın en güzel yerlerinden biri olan Blue Lagoon’u mutlaka ziyaret edin.

Treasure Beach (Hazine Kumsalı)

Adanın güney sahilinde yer alan Treasure Beach gizli bir mücevherdir. Kuzey sahillerindeki plajlar kadar kalabalık olmuyor, ziyaretçilere çok sayıda mahremiyet ve huzur veriyor. Öğleden sonraları kumsalda veya yerel kasabada vakit geçirmek, zaman içinde geri adım attığınızı düşündürüyor. Her şey dahil tatil otelleri bulunmayan bu küçük balıkçı kasabası, yıllar boyunca cazibesini ve kişiliğini koruyabilmiştir. Adanın bu kısmındaki denizin, ağır inişleri ile oldukça sert dalgaları olduğu biliniyor, bu yüzden kıyıdan çok uzaklaşmamaya dikkat edin.

Doctor’s Cave Beach (Doktor Mağarası Plajı)

Beyaz kumu, kristal mavisi sakin suları ile Doktor’s Cave Beach, Jamaika plajları arasında en dikkat çeken yerlerden biridir. Suya adım atmak, mükemmel bir banyoya adım atmak gibidir – sıcak ve rahatlatıcı. 1920’lerde İngiliz bir osteopati doktoru olan Sir Herbert Barker bu sahili ziyaret etti, buradaki suların iyileştirici güçleri olduğunu düşündü ve bu plaja yakın bir yerde yaşamaya karar verdi. O zamandan beri bu bölgeyi çevreleyen alandaki pek çok otel, restoran ve yürüme mesafesinde bulunan hediyelik eşya dükkanlarıyla oldukça ticarileşmiştir ve çoğu yere bu doktorun adı verilmiştir.

Seven Mile Beach ( 7 Mil Plajı)

Seven Mile Plajı, Jamaica’nın en çok rağbet gören cennetlerinden biridir. Tatil beldesi Negril’de yer alan burası, beyaz kumu ve sakin suları ile sizi sonsuzlukta hissettiriyor. Bölgedeki birçok tatil beldesi ve oteller doğrudan sahilde ya da yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Ziyaretçiler ayrıca birçok restorana, mağazaya ve su sporu ekipmanları kiralama olanaklarına kolayca erişebilirler.  Buradaki gün batımını izlemek için mutlaka vakit ayırın ve gökyüzünün maviden parlak turuncu, pembe ve sarıya dönüştüğü için Karayipler’deki en muhteşem ışık şovlarından birine sahne oluşunu seyredin. Deniz ürünleri almak için iyi bir yer arıyorsanız, Negril sizin için en doğru adres olacaktır.

Boston Bay (Boston Körfezi)

Boston Bay iki  özelliğiyle tanınmaktadır; masmavi suları ve hırçın dalgaları. Neredeyse tüm yıl boyunca sörfçülerin sörf yapabileceği adadaki birkaç yerden biridir. Plaj pürüzsüz kumu ve muhteşem mavi suyu ile nispeten küçüktür fakat oldukça şirin gözükmektedir. Birkaç iyi dalgayı yakalamayı ümit eden deneyimli bir sörfçü iseniz, ziyaret edilecek yılın en iyi zamanı Haziran – Temmuz arası veya Kasım – Aralık arasındadır.

James Bond Beach ( James Bond Plajı)

Jamaika’nın kuzey kıyısındaki Oracabessa’da bulunan James Bond Beach, Ocho Rios’a yaklaşık 10 km mesafede bulunan küçük bir yarımadanın üzerinde yer almaktadır. James Bond romanlarının yazarı olan Ian Fleming bir zamanlar Oracabessa bölgesinde yaşamıştır. James Bond filminden bazı sahneler bu sahilde sahnesinde çekilmiştir. James Bond plajı her yıl  birçok konser ve partiye ev sahipliği yapıyor. Jamaika tatiliniz sırasında bu partilerden birine denk gelirseniz fazlaca eğlenebilirsiniz.

Lime Cay

Ülkenin başkenti olan Kingston yakınlarında bulunan Lime Cay bölge halkının en çok rağbet gösterdiği yerler arasında bulunuyor. Anakaranın hemen kıyısında yer alan, bir tarafında kayalık plaj ve diğer tarafta beyaz kum ile çevrili küçük bir adacıktır burası. Adanın içeri bölgelerine girdikçe güzel ve gölgelik alanlar bulabileceğiniz yoğun bitki örtüsüyle karşılaşacaksınız. Norman Manley Uluslararası Havaalanı’na yakın olan Y-Knot ve Morgan Limanı’nda adacığa çift yönlü ulaşım servisleri mevcuttur. Plajda herhangi bir satıcı olmadığı için kendi yemeğinizi, suyunuzu ve ihtiyacınız olabilecek diğer şeyleri yanınızda getirmenizi öneririz.

İlginizi Çekebilir :  Jamaika Gezi Rehberi

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir