Endonezya Gezi Rehberi

Genel Bilgiler

Endonezya dünyanın en güzel adalarına, masmavi okyanuslara kıyısı bulunan sahillere ev sahipliği yapan turizm ülkelerinden birisi konumundadır. 1.905.000 km² yüz ölçümüne sahiptir ve bu güzel ülkede 261 milyon kişi (2017 tarihi itibariyle) yaşamaktadır.

Asya kıtasında bulunan bu ülkeden başka bilgiler verecek olursak;

Başkent : Cakarta
Para birimi : Endonezya Rupiahı
Resmi dili : Endonezce
Telefon kodu : +62
Dini : İslamiyet

 • Endonezya’ da toplamda küçük ve büyük adalardan oluşan toplam 13.677 ada bulunmaktadir. Bu adalardan 6000 tanesinde yerleşik yaşam bulunmaktadır.
 • Adaların çoğu kendine has iklim koşullarına sahip olsada genel olarak Ekvator iklimi yaşanmaktadır.
  Her mevsimde yağış görülmektedir. Genelde muson yağışlarının etkisi altında kalan bu ülkede dönem dönem sel felaketleri yaşamaktadır.
 • Ülke ve adalar arasında çok fazla sıcaklık farklılıkları yaşanmamakla birlikte genel olarak yaz aylarında ortalama sıcaklık en fazla 26 derece civarındadır. Diğer aylarda ise en düşük sıcaklık 18 derece olarak kaydedilmiştir. Ekvator kuşağında yer aldığı için kış mevsimi yaşanmamaktadır.
 • Ülkenin en kuru ayları nisan-ekim aylarıdır ve en fazla turisti bu dönemde çeker.
 • Endonezya’da genel olarak trafik sorunları yaşanmaktadır. Bu sebepten dolayı trafikte arabalardan çok motorbisikletli insanlar topluluğu göreceksiniz. Ama bu bile trafik sorununa bir çözüm olamamıştır.

Endonezya Deneyimleri

Yukarıda belirtmiş olduğumuz genel bilgiler dışında kesfegel.com ekibi olarak Endonezya ve bazı adalarını gezerek deneyimler kazandık. Endonezya’da 222 adet havaalanı bulunsa da bunlardan 5 tanesi uluslararası olarak geçmektedir. Türkiye’den Thy ile yaptığımız direk uçuş yaklaşık 11 saat kadar sürdü. Atatürk Havalimanı’ndan başlayan bu yolculuğumuz sonunda Soekarno-Hatta Uluslararası Havalimanı‘na varmamızla yerini kocaman bir heyecana bıraktı. Havalimanına indiğimizde ortamın temizliği, insanların hoşgörüsü hoşumuza gitti. Genel olarak Asya insanının sıcak, güleryüzlü yapılarının olduğunu bildiğimiz için bu bizi aslında çokta şaşırtmadı.

Endonezya

Uçaktaki yolculuğunuz sırasında Endonezya’nın güvenlik gerekçelerinden dolayı birkaç form dolduruyorsunuz. Bu formda genel olarak hangi ülkeden geldiğinizi, hangi meslekle uğraştığınızı, nerede ve kaç gün kalacağınızı, pasaport bilgilerinizi doldurmanız gereken bazı basit bölümler bulunmakta. Bunları doldurduktan sonra havalimanına varış yaptığınızda pasaport görevlisine teslim ediyorsunuz, kontrolünü yaptıktan ve bilgileri kayıt ettikten sonra pasaportunuzla birlikte size geri veriyor.

Herkes tarafından sorulan bir soruya yanıt verecek olursak; Endonezya’ya seyahat edecekler için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına herhangi bir vize uygulaması bulunmamaktadır. Bu güzel ülkeye seyahat edebilmeniz için yanınızda pasaportunuzu götürmeniz yeterli olacaktır. Tek dikkat etmeniz gereken nokta ise, pasaportunuzun en az 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir. Buna sahip olduktan sonra rahatlıkla 30 günlük vizenizi cebinize koyuyor ve yeni bir deneyimin tadını çıkartmaya başlıyorsunuz.

Pasaport işlemlerini halledip ülkeye giriş yaptıktan sonra, ilk başta bambaşka bir dünyaya gelmiş gibi hissediyorsunuz. Yüzünüze vuran boğucu sıcak size merhaba diyor, havada bulunan egzoz dumanlarının oluşturduğunu bulutlar farklı bir his yaratıyor. Endonezya’nın kalabalık nüfusundan dolayı trafik başlı başına bir sorun. Ülkemizin aksine ters taraftan akan trafik, heryerden vızır vızır geçen motorlar, insan kalabalığı kafanızda soru işaretleri yaratsa da bu ülkeyi yaşamak gerekiyor.

Para Bozdurma

Ülkenin para birimi Endonezya Rupiahı olarak geçmekte ve paralarında bolca sıfır bulunmakta. Genel olarak ucuz sayılabilecek bir ülke olsa da Endonezya, paranızı harcarken dikkat etmenizde fayda var. Kim ne derse desin emin olun en uygun kur havalimanlarında bulunmaktadır. Şehrin merkezi olan Cakarta’ya vardığınızda marketlerde, kuyumcularda hatta sokak başlarında bulunan derme çatma yerlerde bile para bozdurmanız mümkün fakat mecbur kalmadıkça paranızı havalimanlarından başka yerde bozdurmamaya gayret edin.

Bunu dememizin sebebi ise ; bu tarz para çeviren yerlerde insanlar resmen sihirbaz durumuna geçmiş durumdalar. Para bozdurmaya girmeden önce dükkanların önlerinde havalimanlarında göreceğiniz kurlardan daha avantajlı kurlarla karşılaşıyorsunuz. Not olarak yüzde sıfır komisyon diye de özellikle belirtiyorlar. Bizde bu yüksek kur farklarını görünce ilk başta keşke havalimanında paramızı bozdurmasaydık diye bir düşünceye kapıldık. Dükkandan içeri giriyorsunuz ve 100 dolar bozdurmak istiyorsunuz. Karşınızdaki para bozan kişi paranızın karşılığı olan 1.350.000 rupiah’ı gözünüzün önünde sayıyor ve size teslim etmek istiyor. Siz bir sorun olmadığını düşünüyorsunuz fakat parayı birde kendiniz saymaya başladığınızda durum farklı bir boyut kazanıyor. O kadar ustalar ki, el çabukluğundan ne yapıp edip o parayı size eksik olarak teslim ediyorlar. Çoğu zaman paranızın tam karşılığını size teslim etmiyorlar. Bu yüzden, kesinlikle paranızı havalimanı harici yerlerde bozdurmayın, bozdurmak zorunda kalırsanız paranızı defalarca dükkanın içerisinde kendiniz saymaktan çekinmeyin.

Ek: Havalimanları haricinde para bozdurmak için alternatif olarak devletin kurmuş olduğu resmi döviz bozdurma ofisleri var. Şehir içerisinde karşılaşacağınız bu mavi tabelaları bulunan yerlerde paranızı rahatlıkla bozdurabilirsiniz. Bu merkezler akşam 18:00 ‘a kadar açık olmaktadırlar.

Endonezya Rupiah

Ulaşım

Soekerno-Hatta havalimanı, Cakarta’nın merkezine 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Merkeze ulaşım sağlayabilmeniz için otobüs ya da taksi kullanmanız gerekmektedir. Otobüsler saat başı kalkıyor olmakla beraber, beklemek istemiyorsanız her daim bulabileceğiniz taksi seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu konuda da dikkat etmeniz bir kaç önerimiz olacaktır size. Taksi kullanmak isterseniz üzerinde Blue Bird yazılı olan taksiler daha güvenli konumdalar. Deneyimlediğimiz kadarıyla ülkede şahıs taksisi bulunan kişiler korsan olarak taksicilik yapabiliyorlar ve sizden ulaşım için yüksek ücretler talep ediyorlar. Ulaşımı sağlamadan önce mutlaka gideceğiniz adresi taksicinin net olarak bilip bilmediğini sormalı, fiyat konusunda anlaşma sağlamalısınız.

İlginizi Çekebilir :  Japonya Kalabileceğiniz Ekonomik Otel Önerileri

Ek: Ülke içerisinde yoğun olarak kullanılan Grab Taxi uygulaması bulunmaktadır. Ülkeye vardığınızda alacağınız simcard ile bu uygulamayı indirdikten sonra uygulama sayesinde taksiyi istediğiniz yere çağırabiliyorsunuz ve fiyatlar normalden daha ucuz oluyor. Biz ise bu uygulamanın yanında alternatif olarak Uber  indirip fiyat karşılaştırması yaptık. Gitmek istediğiniz mesafeyi yazdıktan sonra iki uygulamada fiyat bilgisini size önceden veriyor. İlginçtir ki bazı mesafelerde Grab Taxi daha ucuz olsa da bazen Uber daha uygun fiyatlar verebilmektedir. Bir yere gideceğiniz zaman bu iki uygulamada karşılaştırma yapmanızda fayda var.

Endonezyada trafik

Telefon Hattı Almak

Hepimizin bildiği üzere Türkiye’de bulunan cep telefonu hatlarını diğer ülkelerde, özellikle Asya ülkelerinde kullanmak size çok fazla maddi külfet getirecektir. En mantıklı yapmanız gereken şey ise gittiğiniz ülkeye ait bir cep telefonu hattı kullanmak olacaktır. Endonezya’ da satın alabileceğiniz bir çok sim kart markası bulunmaktadır. Bunlardan en çok revaçta olan markalar ise Telkomsel ve Simpati. Aralarında çok büyük ücret farkları bulunmamakla beraber her iki firmada her bütçeye uygun fiyatlar bulunmaktadır. Biz 6 aylık kullanımı olan 8 Gb lik pakete 300.000 rupiah ödeyerek Simpati firmasından satın aldık. Ülkede kaldığımız 10 gün boyunca her gün faal olarak interneti kullandığımız halde, Türkiye’ye dönerken hala paketin içinde 2.5 Gb vardı. Ülkenin çokta ücra köşelerine gitmeyecekseniz bu marka fazlasıyla işinizi görecek, herhangi bir internet kesintisine uğramayacaksınız.

Yeme-İçme

Kesfegel.com ekibi olarak yemek konusunda sıkıntı yaşamadık diyemeyiz. Endonezya’lıların her ne kadar büyük bir çoğunluğu müslümanda olsa kültürlerinden dolayı yemeklerinde çok fazla baharat kullanıyorlar. Ayrıca neredeyse tüm yemeklerinde pirinç kullanımı yaygın. Ülkedeki ulusal olarak kabul edilen yemekler ise; nasi goreng, gado-gado, sate, ve soto olarak geçiyor. Sokak aralarında bulunan restoran tarzı yerlerde yemek yerken dikkatli olmanızda fayda var çünkü hijyene çok fazla dikkat etmiyorlar. Batı Java ve Sumatra bölgelerinde ise elle yemek yemek çok yaygındır. Alternatif olarak ise dünya üzerinde görebileceğiniz bir çok fast-food tarzı restoranlar bu ülkede de rahatlıkla bulunabilmekte. Ayrıca internetten yapacağınız araştırmalar sonucunca Jakarta bölgesinde bir çok Türk restorantı bulabilirsiniz.

Ek: Endonezya’da yeme-içme olayları normal restoranlarda gerçekten çok ucuz, bu konuda bir sıkıntınız olmasın. Hard Rock Cafe gibi lüks mekanlarda ise fiyatlar normallerin üzerinde seyrediyor.

Endonezya yemekleri

Elektronik Eşya Alımı

Cakarta’da elektronik eşya alabileceğiniz bir çok alışveriş merkezi bulunmaktadır.Bunlar arasından en çok ziyaretçi alan yerler ise; Grand Indonesia Mall, Kota Kasablanka, Central Park. Buralarda bir çok farklı elektronik eşyayı (telefon vb..) satın alabilirsiniz. Fiyatları ülkemizle kıyaslayacak olursak, aramızda çokta fazla fiyat farkı bulunmamakta. Iphone fiyatlarını inceleğimizde neredeyse ülkemizdeki fiyatlarla aynı seviyede. Diğer markaları ise ülkemize göre daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Ama dediğimiz gibi çok büyük fiyat farkı beklemeyin.

Endonezya telefon fiyatları

Jakarta Gezilecek Yerler

1-Grand Indonesia Mall

Şehrin tam merkezinde bulunuyor. Endonezya’nın neredeyse en büyük ve en lüks alışveriş merkezi burasıdır. İçerisinde dünyaca ünlü markalar, uluslararası yemek restoranları, elektronik ve hediyelik eşya alabileceğiniz mağazalar ve eğlence aktivitelerinde bulunabileceğiniz yerler burada boy göstermektedir.

2-Ulusal Anıt

132 metre yüksekliğindeki bu görkemli yapı Endonezya’nın kurtuluşunu ve bağımsızlığını simgelemektedir. Giriş için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz fakat yukarıya çıkmak isterseniz çok cüzi bir miktar talep ediyorlar. Asansörle yukarı çıktıktan sonra içerideki müzeyi gezebilir ve manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Ulusal Anıt

3-İstiklal Camii

Endonezya ve Güney Asya’nın en büyük, dünyanın ise 4. büyük camisi olan burası gerçekten muazzam ve görkemli görünmektedir. Caminin inşası 17 yıl sürmüş ve 12 milyon dolar harcanmıştır. 120.000 kişi kapasiteli bu cami 1978 yılında faaliyete girmiştir. Buranın tam karşısında ise Katedral Jakarta bulunmakta.

İstiklal Cami

4-Beautiful Indonesia in Miniature Park

Bu ülkede kalacak çok fazla zamanım yok en kısa sürede nasıl gezebilirim diyenler için minik Endonezya buranın içinde . Endonezya’nın tüm adalarındaki önemli yapıların minyatürlerini burada görebilirsiniz. Burayı yürüyerek 1 günde bitirmeniz imkansız . Kapı girişinde kiralık motorsiklet (Scooter) 50.000 rupi civarında  1 saatliğine kiraya veriyorlar. Motorla dahi olsa tüm yerlere girecekseniz bir günlük pazarlık yapın. İçeride bir sürüde eğlence alanları var.

Konaklama

Bu ülkede her bütçeye uygun otel seçenekleri mevcut. Geceliği 10 TL civarına hostel tarzı bir yerde kalabilir, yok ben öyle yerlere gelemem diyorsanız daha lüks otelleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Heryerde geçerli olduğu gibi burada da “ucuz etin yahnisi tatsız olur” sözü geçerli. Biz vardığımız ilk gece havalimanına 15 dakika mesafede bulunan Ibis otelde konakladık. Otelin önüne vardığımızda, arka arkaya duran iki büyük binada Ibis otele ait, fakat ikisininde isimleri farklıydı. Yol kenarında olan otelin adı Ibıs Styles iken, hemen arka tarafındaki otelin adı ise Ibis Budget olarak geçiyordu. Biz birazda bütçemize göre hareket etmek istediğimiz için daha ucuz olan Budget otelde kalmayı tercih ettik. Buranın gecelik fiyatı kişi başı 60 TL civarındaydı. Yol kenarında olan cafcaflı Ibis ise geceliği kişi başı 100 tl civarına denk geliyordu.

Odamıza yerleştikten sonra aslında çok büyük bir hata yaptığımızın farkına vardık fakat iş işten geçmiş oldu. İçeride nefes alamayacak kadar kötü bir rutubet kokusu, iyi çalışmayan bir klima tüm gecemizi bize zehir etti. Odada hiçbir pencere açılmıyor, kendinizi kafese girmiş gibi hissediyorsunuz. Kabus gibi bir geceden sonra sabahın ilk ışıklarıyla otelden ayrılmak zorunda kaldık.

Ertesi gün ise bizim için bambaşkaydı. Yaşadığımız kötü anıdan sonra tekrar pişman olmamak için Jakarta’nın tam merkezinde paramıza kıyıp lüks bir otele yerleştik. Dün bizim için her ne kadar kötüyse, ertesi gün o derece keyifli geçti. Kaldığımız oteli bilmek isteyen için  adı, Manhattan Jakarta. Her yere yakın olan bu otelin 23. katında sonsuzluk havuzu bulunmakta. Tek gecelik fiyatı kişi başı 150 TL civarında. İnternet üzerinden bu oteli incelemeniz halinde ne kadar güzel bir otel olduğunu farkedeceksiniz.

Manhattan Jakarta

Aklınıza gelen her türlü sorunuzu bize yorum olarak yazabilirsiniz. Hepinize iyi eğlenceler.

Kesfegel.com ekibi…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 comments

 • Endonezya gezim sırasında unuttuğum bir mekan kalmasın diye yazınızı okuyordum ama otel tecrübesini bende acı bir şekilde yaşadıktan keşke daha önce okusaydım diyordum açıkcası benim en sevdiğim mekan minyatür park oldu dediğiniz gibi gez gez bitmeyen bir yer

  • Pusta Bey Merhaba,
   Gerçekten özellikle Endonezya’da otel seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekiyor. Sıcak bir ülke olduğu için pencereleri açılmayan ve güneşe bakan otel odalarında kalmak çileye dönüşebiliyor. Umarın gezinizden keyif almışsınızdır.

 • kimse jakartadan öteye geçmemiş ben meraukeye gideceğim hiçbir kaynak yok merak ettiğim illa dil şartmı internet çeviri işimizi görmezmi birde hat alacağız ama burdaki telefonu kullanabilirmiyiz birde uçak bileti gidiş dönüş 10 bin tl civari tutuyor bi 10 bin daha koysam cebime yetermi 1 ay için ayrıca yanlız gideceğim 34 yaşındayım sıkıntı olurmu birileri cvp verirse mutlu olurum

 • Melihcan Meraloğlu

  1 ay için ne kadar gerekli ?

 • Herkese merhabalar,
  Endonezya’dan Institut Teknologi Bandung’dan 1 aylık staja kabul edildim. 1 haziranda Endonezya’ya gitmeyi planlıyorum. Stajım 1 ay süreli ancak ekstra 2 hafta kadar da gezmek istiyorum. Konsolosluğu aradım ama net cevap alamadım.
  Öğrenmek istediğim şey Havalimanında dönüş tarihime 1 aydan fazla süre olsa 1 aylık vizesiz girme hakkını ülkeye girdikten sonra uzatmam sıkıntı çıkarır mı ve staj için gittiğim için ayrı vize türü isterler mi? Yoksa konsolosluğun 50 dolar ücretinde olan vizeye başvuru yapmam illa gerekir mi? (Pasaportumda sadece 10 yıllık amerika vizem var ve 1 kere New York’a gittim)

  Bilgilendirebilirseniz çok mutlu olurum.

 • 11.999.000 Rp olan telefonun fiyatı Türk Lirası olarak ne yapıyor. Sanırım ben yanlış çeviriyorum 0.00048 gibi bi şey çıktı. Martta gitmeyi düşünüyorum da.