Erzurum'da gezebileceğiniz tüm yerler

Erzurum Gezilecek Yerler

Erzurum, ülkemizin en farklı ve gezilesi bölgelerinden birisi olarak biliniyor. Tarih kokan bu şehir aslında birçok farklı kültüre de ev sahipliği yapıyor. Sadece tarihi ve kültürel geziler değil aynı zamanda farklı lezzetleri tadabilmek için de açmış kollarını sizi bekliyor. Peki Erzurum’da gezilecek yerler nerelerdir? Bu güzel kentte neler yapılabilir? Hemen anlatalım!

Çift Minareli Medrese

Şehrin ve hatta ülkemizin en önemli yapılarından birisi olarak kabul edilen Erzurum Çift Minareli Medrese, Selçuklu döneminde yaptırılmıştır. Fakat kim tarafından yapıldığı konusu hala aydınlatılamamıştır. Bu nedenle medrese hakkında birçok efsane dönmektedir. Bunlardan en çok bilineni ise minarenin sol yarısının usta, sağ yarısının ise çırak tarafından yapılmasıdır. Sağ taraf gün geçtikçe daha güzel bir hal almaya başlar. Çırak da bunun üzerine ustadan su ister. Usta, çırağının kendisinden su istemesine gocunur ve gururu kırılır. Kendisini minareden aşağı atar. Bu duruma üzülen işçiler de işlerini yarım bırakır gider. İşte sağ ve sol taraftaki farklılık bu efsaneden ötürüdür.

Erzurum Kongre Binası

Erzurum Mondoros Mütarekesi’ne göre “Ermeni Vilayeti” olarak gösterilmektedir. Bunun sonucunda Doğu Anadolu halkı hakkını korumak için bir cemiyet kurar. Bir şubesini de Erzurum’a açar. Mustafa Kemal Paşa da Erzurum’a gelerek vatanı kurtarma çalışmaları resmi bir biçimde burada başlar. 1919 yılında yapılan kongrede ise kongre başkanı olarak seçilir. Erzurum Kongre Binası “Manda ve himaye kabul edilemez” gibi çok önemli bir kararın çıkmasına ev sahipliği yapar.

Narman Peribacaları

Peri bacaları, doğanın en güzel oyunlarından birisidir. Yavaş yavaş kayaların çeşitli etmenlerle aşınması sonucunda oluşur ve doğada görsel bir şova imza atar. İşte bu peri bacalarından birisi de bu şehirde bulunmaktadır. Erzurum’un gezilecek en güzel yerleri arasında yer alan Narman Peribacalarını kesinlikle es geçmemelisiniz.

Palandöken Kayak Merkezi

Kış sporlarını seviyorsanız mutlaka Erzurum Palandöken Kayak Merkezi’ne uğramalısınız. Özellikle kaymaya meraklı olan her birey bu güzel bölgede bu sporu icra etmeli. Hem konaklama hem de kayak dersi alma imkanınız da bulunuyor.

Erzurum Kalesi

2 bin metre yüksekliğe inşa edilmiş olan Erzurum Kalesi, Roma İmparatoru Theodosius tarafından yaptırılmasıyla bilinmektedir. Eski zamanlarda daha sonra Türkler tarafından kışla olarak da kullanılmıştır. İçerisinde saat kulesi ve kale mescidi de yer alıyor. Bu da Türk mimarlığı örneklerindendir.

Nene Hatun Kabri ve Aziziye Tabyası

Osmanlı Rus savaşı sırasında Doğu Anadolu’da inşa edilen 22 tabya, Erzurum’un mutlaka görülmesi gereken en önemli bölgelerinden birisidir. Bu tabyalar şehri koruma amacıyla inşa edilmiştir. Burada Erzurum halkı Osmanlı’ya destek vermiş ve Ruslar kentten püskürtülmüştür. Bu nedenle de ayrı bir öneme sahiptir.

Nene Hatun ise Erzurum’u savunmaya koşmuştur. 3 aylık bebeğini bırakıp vatanını koruyan bu kadının kabri de Aziziye Tabyası’nda yer almaktadır.

Üç Kümbetler

Üç kümbetler, Selçuklu dönemine aittir. Anıt mezardır ve en büyüğü Emir Saltuk’a aittir. Fakat diğer kümbetlerin kime ait olduğu hala öğrenilememiştir. Bu anıt mezarların yanında bir de küçük bir yapı bulunmaktadır. Orta Asya Türk takviminde kullanılan birçok hayvan figürü bu kümbetlerde yer almaktadır. Anadolu’da yer alan en güzel anıt mezarlar olarak kabul edilir.

Erzurum Atatürk Evi

Mustafa Kemal Atatürk’ün kongre nedeniyle geldiği Erzurum’da konakladığı ev daha sonra müze olarak 1984 yılında halka açılmıştır.

İlginizi Çekebilir :  Doğu Ekspresi ve Kars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir