Eskişehir gezilecek yerler

Eskişehir Gezi Rehberi

Haftasonu gidecek yer arayanlar ya da sadece merak edenler buyursunlar: İşte size mis gibi Eskişehir gezi rehberi! Türkiye’nin adından en çok söz ettiren ve en yoğun genç nüfusa sahip şehri Eskişehir’i gezmek istiyorsanız size her şeyi anlatalım. Eskişehir arada sırada kaçamakları hak eden bir şehir. Her gittiğinizde tekrar gitmek isteyeceksiniz zira yapılacak çok fazla şey var. Üstelik şehir kendini o kadar hızlı yeniliyor ki her gittiğinizde biraz daha değişik bir Eskişehir bulabilirsiniz. O yüzden sık sık gitmekte fayda görüyoruz. Biz de nerede ne yenir, nereye gidilir, nerede kalınır ve hatta nasıl gidilir hepsini anlatalım sizlere. İşte Eskişehir Gezilecek Yerler, Yenilecek Yemekler, Yapılacak Aktiviteler ve Daha Bir Sürü Şey Rehberi!

Eskişehir Hakkında Genel Bilgiler

Hemen söyleyelim Eskişehir’in ayazı pistir. İç Anadolu’nun en güzide ve düz şehirlerinden olduğu için karasal iklim hakimdir ve eğer kış aylarında giderseniz sıkı giyinmeye gayret edin. Tam tersine yazın gitmeyi tercih ederseniz de bol bol su içmeyi unutmayın zira yazları da bir o kadar sıcak (ve kurak) geçmektedir.

Nispeten küçük ve az nüfuslu bir şehir olduğu için de görece olarak genç bir kenttir Eskişehir. Yaklaşık 850 bin kişilik nüfusun 60 – 70 bin arasını öğrenciler oluşturmaktadır. O yüzden de hareketli ve neredeyse hiç uyumayan bir şehir burası.

Eskişehir’in tarihi de oldukça eskilere dayanır. Anadolu’nun ‘bağrında’ olduğu için pek çok uygarlık geçerken buraya uğramıştır. Hitirler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Selçuklular ve tabii ki Osmanlı. Antik Yunan zamanında burada Dorylaion olarak anılan bir şehir varmış. Bu şehir yıkıldıktan sonra, biraz güneyine başka bir şehir kurulmuş ve rivayet odur ki Eskişehir’e bu yüzden Eskişehir denmekteymiş.

Eskişehir’e Ulaşım ve Eskişehir’de Ulaşım

Memleketimizde otobüsle zaten her yerden her yere gidebiliyorsunuz. Bu cepte. Eskişehir için havayolu ulaşımını tercih etmek – eğer Doğu’dan gelmiyorsanz –  pek mantıklı olmayabilir. Zira uçağın kalkmasıyla inmesi bir olacağı için, havaalanına gitmek için harcayacağınız süre muhtemelen daha fazla olacaktır. Karadan ulaşımı tercih ederseniz güzel manzaralar eşliğinde çok keyifli bir yolculuğun ardından Eskişehir’e rahat rahat ulaşırsınız. Bizim tavsiyemiz ise demiryolunu tercih etmeniz. Eskişehir’in demiryolu ağı epey kuvvetli ve hızlı trenlerle süreler de iyice kısalmış durumda. İstanbul Eskişehir hızlı tren yolculuğu yalnızca 2,5 saat sürüyor. Hem tren yolculuğu yapmak keyifli olacaktır hem de yolculuğunuz sırasında pencereden dışarı bakarak büyülenebilirsiniz.

Şehiriçi ulaşım ise epey tatlı ve kolay. Eskişehir zaten küçük bir şehir olduğu için kafanızı koydunuz mu rahat bir şekilde her yere yayan gidebilirsiniz. Ama şehrin düz olmasının özelliği çok iyi kullanılmış ve her yere tramvay rayı döşenmiş. O yüzden, gitmek istediğiniz pek çok yere tramvayla ulaşabilirsiniz. Bunun dışında otobüs hatları da mevcuttur. Dilerseniz otobüse de binebilirsiniz. Eğer yaz aylarında veya havanın sıcak olduğu zamanlarda orada bulunuyorsanız kendinize bir bisiklet bulun ve gezin gezebildiğiniz kadar!

Eskişehir’de Ne Yapılır ve Nereye Gidilir?

Gelelim fasülyenin faydalarına. Eskişehir gezi programı bakımından oldukça geniş ve rahat bir kent. Bir saniye bile sıkılmayacağınızın garantisini veriyoruz. Eskişehir gezisi günübirlik olabileceği gibi, birkaç gün kalmalı da olabilir. Yelpaze o kadar geniş ki kim olursanız olun, ne kadar kalacaksanız kalın sizi eğlendirecek, hayrete düşürecek bir şeyler bulabiliyorsunuz. Buyrun başlayalım:

Porsuk Çayı

Eskişehir’in alamet-i farikası. Eskişehir gezi programı listesinin tepesinde yer almalı. Şehri ortadan ikiye bölen porsuk çayı çok iyi korunmuştur. Bunu diyoruz zira, dereleriyle meşhur İstanbul’da bugün dere bulamıyorsunuz, bulsanız bile çok kötü kokuyor. Ama Porsuk öyle mi? Tabii ki değil! Eskişehir’e geldiğinizde hemen kıyısına gidin, şöyle bir ferahlayın. Hatta dilerseniz size çayı gezdiren feribotlara atlayıp hem Porsuk Çayı’nı hem de Eskişehir’i gezin.

Şelale Park

Eskişehir’i Porsuk Çayı’ndan gezmek yetmediyse sizi Şelale Park’a alalım. Şehrin ortasındaki bir tepede bulunan bu parkta Eskişehir ayaklarınızın altında. Nerede, ne var hemen görebilirsiniz. Dilerseniz park içerisindeki kafelerde dinlenebilir ya da çimlere uzanarak manzarayı seyredebilirsiniz. Eğer akşama doğru giderseniz sizi müthiş bir gün batımı manzarası bekliyor olacak.

Odunpazarı Evleri

Bu tarihi evler Şelale Park ile Porsuk Çayı arasında kalıyor. Zaten Eskişehir Odunpazarı dediniz mi akan sular duruyor. Hem yerli turistlerin hem de yabancıların yoğun ilgisi var buraya. Sonuna kadar hak ediyor. Evliya Çelebi bile Odunpazarı evlerinden bahsetmiştir, biz nasıl bahsetmeyelim! Osmanlı ve Türkmen kültürünü yansıtan bu evler, aslında sadık bir şekilde korunuyor.

 

Hamamyolu

Eskişehir’de bir cadde var, dillere destan: Hamamyolu. Eskişehir hamamlarıyla ün yapmış bir kent. Kabul edelim, biz de keyif yapmayı seven insanlarız. Hem günün yorgunluğunu ve pisliğini atmak, hem de yan gelip yatarak keyif yapmak için buradaki hamamlardan birini seçebilirsiniz. Gün içerisinde bu hamamlara oldukça rağbet oluyor. O yüzden, temizliğe önem veren biriyseniz, sabah erkenden giderseniz daha rahat edebilirsiniz. Hamamlara giriş de oldukça makul bir fiyata. Bir de şöyle güzel bir kese attırıverirseniz, dışarı çıktığınızda Eskişehir’i başka bir gözle gezersiniz! Bizden söylemesi.

Boza İçin!

Yanlış okumadınız. Eskişehir’de yapılması gerekenler listesinin önemli bir üyesi de boza içmek. Rivayete göre bozanın paşababası Eskişehir’de yapılırmış. Mis gibi boza yapan bir mekan bulunuz kendinize ve bu güzelim içeceğin tadını çıkarınız. O yoğun, biraz ekşi biraz tatlı içeceğin keyfini yaşarken, ağzınıza gelen o tarçın tadı… Size önce hamamı anlatıp sonra bozadan konu açarak biraz ileri gitmiş olabiliriz ama dedik ya: Keyif insanıyız, ne yapalım!

Alışveriş Zamanı!

E gittik o kadar, bir şey almadan olmaz, değil mi? En azından bir bakalım, Eskişehir’de ne satılıyor, ne satılmıyor. Neyi ucuz, neyi pahalı. Eskişehir bu anlamda oldukça pratik bir şehir. Alışverişe Doktorlar Caddesi’nden başlarsanız, Hamayolu’na kadar hiç durmadan mağaza gezebilirsiniz efendim. Envai çeşit ürün satılıyor buralarda. İsterseniz vintage ürünler isterseniz yeni sezon kıyafetler isterseniz de hediyelik eşya alın; bu güzergah sizi hayalkırıklığına uğratmayacaktır. Eğer AVM seven biriyseniz Doktorlar Caddesi’nde Kanatlı AVM ve onların biraz uzağında Espark var, buraları gezebilirsiniz. Tabii çok sıcak havalarda gittiyseniz alışveriş merkezlerinin klimaları size ilaç gibi gelecektir.

Kentpark

Denizden uzakta deniz keyfi yapmak ister misiniz? Kent parkın içerisinde yapay bir deniz bulunmakta. Bu yapay denizin de yanında çok şık bir kumsalı var. Böylece Eskişehir’e gittiğinizde  şezlonga uzanıp güneşin tadını çıkarabilir, sıcaktan bunaldığınızda denize girebilirsiniz. Porsuk Çayı üzerinde keyifli bir yer. Havuzu da mevcut, dilerseniz Porsuk Çayı’nın yanı başında havuz keyfi yapabilirsiniz. Pazar günleri dışında oldukça sakin bir yer. Üstelik girişi de çok uygun.

Eskişehir Bilim Deney Merkezi

Türkiye tarihi eserleriyle ünlü olduğu için memleketin her bir yerinde tarihi eser müzesi bulabiliyorsunuz. Ama bilim deney merkezi? Neyse ki imdadımıza Eskişehir yetişiyor! Eskişehir Bilim Deney Merkezi, özellikle çocuklara gösteriler ve deneylerle bilimi, doğayı ve uzayı açıklama gayreti içerisinde. Ancak bir yetişkin de içeri girdiğinde hiç mi hiç sıkılmaz, sonuçta hiçbirimiz Carl Sagan değiliz, öğrenecek milyon tane bilgi var. Yapılan programları merkezin internet sitesinden takip edebilirsiniz. Yalnız uyaralım: Giriş için bilet bulmak oldukça güç. Zira okullar ve büyük gruplar buraya geziler düzenlediği için rezervasyon yapılıyor ve kapasitesini dolduruyorlar. O yüzden kapıya gidip şansınızı denemek yerine rezervasyon yaptırmak daha mantıklı olabilir.

Sazova Parkı

400 bin metrekarelik, gez gez bitmeyen bir park yapmışlar. İyi de yapmışlar. Diğer adı Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı olan bu cennetin büyüklüğü sizi korkutmasın. İçeride dolaşan minik trene atlayıp, gayet rahat bir biçimde dolaşabilirsiniz. Dilerseniz Masal Şatosunu ziyaret ederseniz, dilerseniz korsan gemisini. Aynı zamanda bu park içerisinde çeşitli gösterilerin yapıldığı açık hava tiyatrosu da bulunmaktadır.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir ilklere doymuyor. Türkiye’nin ilk cam sanatları müzesi Odunpazarı sınırları içerisindeki Çağdaş Cam Sanatları Müzesi. Yerli ve yabancı sanatçıların eserlerinin bulunduğu bu müzede sadece camın sınırlarını değil, sanatçının düşünsel sınırlarını da keşfedeceksiniz. Zira bazı eserlere uzun uzun yine de hiçbir şey anlamayabilirsiniz. Öyle garip bir yer!

Üniversite Gezmesi!

Dedik ya, Eskişehir öğrenci nüfusunun en yoğun olduğu illerden bir tanesi. Bu öğrenci nüfusu iki üniversitede toplanıyor: Osmangazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi. İkisinin de çok güzel ve geniş kampüsleri vardır. Eğer burayı gezmek isterseniz, hem ağaçların arasında güzel bir tur atmış olursunuz hem de Eskişehir üniversite hayatı deneyimini yaşamış olursunuz. Olur da denk gelirseniz, Anadolu Üniversitesi’nin bahar aylarında düzenlediği bir de Tiyatro Festivali var. Gün içerisinde Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gelen öğrencilerin oyunlarını izleyebilirsiniz.

Daha Çok Yemek!

Bir yerin yemeklerini yemeden orayı gezmiş sayılmazsınız. Her şehrimiz gibi, Eskişehir’de de yemekleriyle meşhur yerler bolca. Eskişehirin eskilerinden Köfteci Ali’de mis gibi köfteleri hüpletip, Haller Gençlik Merkezi’nde kahve içip su muhallebisi yiyebilirsiniz. Ya da dilerseniz Pilavcı’ya gidip, lezzetli mi lezzetli kuru fasülye ve pilavları gömebilirsiniz. Burası küçük ve tatlı bir yer, o yüzden yer bulmak sıkıntı olabilir. Tatlı için sizi Tanınmış Helvacı’ya alalım. Çok güzel met helvası yaparlar. Hem kendiniz hem de eşinize dostunuza hediye için buraya uğrayabilirsiniz.

Gece Hayatı

Üniversite var, öğrenci var, demek ki Eskişehir’de gece hayatı da var! Eskişehir gerçekten de çok az uyuyan bir şehir. Gece dışarı çıkıp barlar sokağından kendinize en uygun mekanı seçebilirsiniz. Barlar sokağındaki mekanlar kapansa bile geceyle işimiz bitmedi. 222 Park ve Shakespeare Pub, gecenin sabaha karşı olan kısmı ihtiyacını oldukça iyi karşılıyor.

Nerede Kalınır?

Eskişehirde konaklama konusunda sıkıntı yaşamanız için hiçbir sebep yok. Eskişehir otelleri her cebe uyugn, temiz ve güzeldir. Öğrenci ve sanayi şehri olmasından dolayı çok sayıda turist gelir yıl içerisinde. Dilerseniz büyük ve çeşitli aktiviteleri olan bir otelde konaklarsınız, dilerseniz de daha küçük, şık ve şirin butik bir otel bulabilirsiniz. Şehir küçük bir şehir olduğu için herhangi bir yerde konakladığınızda, başka bir bölgeye gitmek zor olmayacaktır. Ama bizim önerimiz Odunpazarı ve tren garı etrafındaki otellere bakmanız. Eskişehir’in en meşhur ve lüks otellerinin gecelik fiyatının 110 – 150 TL arasında değiştiğini düşünürsek, ortalama bir otel de oldukça makul bir fiyat sunacaktır bize.

Elimizden geldiğince size Eskişehir’i anlatmaya çalıştık. Tabii ki anlatamadıklarımız, anlattıklarımızdan kat kat fazla. Gittiğinizde bizim anlatmadıklarımızı da siz keşfedersiniz!

İlginizi Çekebilir :  Kayseri Gezi Rehberi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir