Etiyopya detaylı gezi rehberi

Sırt Çantalı Gezginler İçin Etiyopya Gezi Rehberi

Etiyopya sakinlik arayan bir tatilciye güzel seçenekler sunarken, adrenalin meraklılarına ise antik ritüelleri yaşayabilecekleri ilginç yerler vadediyor. Aslında Etiyopya’da eski taştan yapılmış kiliselerden, vahşi doğa hayatına, ilkel kabilelerden, gözlerinize inanamayacağınız yaşam biçimlerine kadar her şey bulunuyor. Ülkemiz insanları her ne kadar bu ülkenin ismini duyunca korksalar da, güvenli bölgelerde rahatça seyahat gerçekleştirebilirken misafirperver insanlarla karşılaşacaklardır. İşte sizde bir sırt çantalı gezgin iseniz, bu rehberimize mutlaka göz atmalısınız.

Sırt Çantalılar için Etiyopya

Etiyopya, insanlığın beşiği olmasının yanı sıra, sabah kahvenizi keyifle yudumlayabileceğiniz otellerden, güvenli ve ilginç kamp merkezlerine kadar övgüyü hak eden bir ülkedir. Çeşitli turistik cazibe merkezleriyle, ülke farklı tutkuları olan gezginler için her şeyden biraz daha fazlasını sunuyor. Doğa sevgilisi olanlar için doğal manzaralar, endemik hayvanlar ve güzel göller yaşamınız boyunca görebileceğiniz ender deneyimlere ev sahipliği yapar. Yıl boyunca ülkenin sıcak olması kamp kurmayı sevenler için rahat alanlar oluşturmaktadır. Etiyopya’nın ünlü eski turizm sloganı olan “on üç aylık güneş ışığı” nın anlamı, istediğiniz zaman çantanızdaki şortları giyebilirsiniz manasına gelmektedir.

Etiyopya, bir manevi arayışta olan gezginler için hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar için kutsal yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin kuzeyindeki Axum Tsion Hristiyanlar için özel korunan ve görülmesi gereken yerler arasındadır. Doğudaki dördüncü en kutsal şehir olan Harar’ı da ziyaret edebilirsiniz. Burası da Müslümanlar için güzel seçenekler sunmaktadır. Yani hem ilginç şeyler deneyimlemek hem de ruhani bir yolculuk yapmak istiyorsanız bu ülke tam size göre.

Turistik mekanların çoğu, ülkenin kırsal bölgelerinde yer almaktadır. Bu nedenle, sırt çantalı gezginler genellikle Addis Ababa’nın başkenti dışında kalan bölgelerde görülür. Bu muhteşem araziyi ziyaret etme nedeniniz ne olursa olsun, seyahat heyecanınızı bütçenizi aşmayacak şekilde yaşamanız için aşağıda bazı ipuçlarını hazırladık.

Etiyopya İçin İpuçları

Şehirler arasında ulaşım

Addis Ababa’da şehir içi seyahat için mavi, beyaz minibüsler ve sarı kabinli motorlar mevcuttur. Minibüslerin genelde 12 yolcu koltuğu bulunmaktadır, bu otobüs seyahatinizi bir Etiyopyalı ile yapacağınız anlamına gelmektedir.. Taksi şoförleri, taksinin gidebileceği yerleri siz daha binmeden söyler, böylece hangisine gideceğinizi daha iyi kestirebilir ve emin olursunuz. Ülkedeki taksilerin bir çalışma saatleri bulunmaktadır; bu yüzden taksiyle seyahat yapmak istiyorsanız çalışma saatlerini dikkate alın. Taksilere binmeden önce mutlaka fiyat anlaşmanızı önceden yapın, gerekirse pazarlık yapın böylece gereğinden fazla para ödemekten kurtulursunuz. Sarı kabinli motorlar taksilere göre nispeten daha pahalıdır, ancak daha kişiselleştirilmiş bir servis olduğu için tek başınıza güvenli bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Şehrin bazı bölgelerine bir demiryolu sistemi de bulunmaktadır fakat güvenlik sebebiyle bu tercihi bir kenara bırakıyoruz.

Anahtar kelimeleri mutlaka öğrenin

Amharca’da (ülkede genel olarak kullanılan dil) birkaç kelime söyleyebilmek seyahatinizi çok daha kolaylaştırabilir. İşte size yardımcı olacak birkaç Amharca kelime:

Merhaba – Selam

Teşekkür ederim – Amesegenalehu,

Nerede…?   –  yet new?

Bu ne kadar? – sent new?

Lütfen – ebakewot

Geleneksel dansı öğrenin

Etiyopya’nın geleneksel dansı izlemek eğlenceli olabilir ama denemek daha eğlencelidir. Hareketli Etiyopyalı dans hareketlerini size göstermek için geleneksel sanatçılara sahip kültürel restoranlar bölgede bolca bulunmaktadır. Öyle zor bir dans değildir, birkaç dakika içinde öğreneceksin.

Etiyopya Güvenli mi?

Zaman zaman ülke içerisinde gasp ve hırsızlık olayları yaşansa da, sanılanın aksine yabancılara karşı şiddetli suçlar kesinlikle yaşanmaz, bu durum Etiyopya’yı dünyanın en güvenli yerlerinden biri haline getirir. Sadece küçük gasp olaylarından kaçınmak adına birşeyler yapmak isterseniz değerli eşyalarınızı yanınızda götürmemenizi öneriyoruz. Ayrıca ülke halkı Müslümanlara karşı oldukça cana yakın davranmaktadır.

Ülkenin trafik güvenliği açısından bir şeyler yapmanız sizin için daha iyi olabilir. Bunu da gözünüzde fazla büyütmeyin. Sadece ülkemizdeki gibi dikkatsiz sürücülerle karşılacaksınız. Sürüş, yolun sağ tarafında yapılır.

Tek başına gezen bir kadın olarak seyahat etmek bu ülkede korkutucu bir karar değildir, ancak daha az yoğunluktaki bir caddede bir gece yürüyüşüne çıkmayı planlıyorsanız dikkatli olmanızda fayda var. GPS sistemiyle yolunuzu bulmak zor olsa bile, yerel halk kaybolmanıza izin vermez size yolu tarif edeceklerdir. Etiyopyalıların sıcak ve samimi doğası, konaklamanızı değerli kılacaktır.

İlginizi Çekebilir :  Zeynep Gündoğdu Gözüyle Fas Gezi Rehberi

Yiyecek ve konaklama

Vejetaryenler için güvenli bir sığınak olan restoranlarla bezeli Etiyopya mutfağı, özellikle oruç mevsimlerinde geniş seçeneklere sahiptir. Etiyopya’ya özgü glutensiz yiyecek olan Teff, ülke yemeğinin vazgeçilmezleri arasındadır. Sıra dışı bir yemek deneyimi için çiğ sığır eti, keçi eti ve Kitfo’yu deneyebilirsiniz. Yerel yemekler sunan restoranlar, nakit sıkıntısı çeken gezginler için tercih edilen seçenektir ve çok ucuzdur.

Üç yıldız üzerinde olmayan oteller ortalama kişi başı 25 $’a kaliteli hizmet sunmaktadır. Keyfinizden bazı ödünler vermeye istekli iseniz, sadece 11 $’a kendi odanızı alabilirsiniz.

Arkadaş edinmek

Bir kafede otururken yan masada bulunan insanlarla bir konuşma yaparsanız, bir gülümseme ile karşılanacaksınız. İnsanlar bu kadar dostça davranmaktadır! Daha uzun süren sosyalleşmek için, Addis Hikings gibi bir yürüyüş grubuna katılmak ya da gönüllülük projelerinde yer almak iyi olacaktır. Yerel yaşam tarzını öğrenmenin en kısa yolu budur.

Para para para

Kredi kartınızdan bir çok yerde alışveriş yapabilirsiniz; bu yüzden yanınızda fazla nakit bulundurmaya gerek yok.

Etiyopya Birri (ETB) en çok kullanılan para birimidir ve dolar alışverişi için en güvenilir yol, her köşede bulabileceğiniz bankalardır.

27.77: 1 – ETB’den Amerikan Doları’na (Ekim 2018 itibariyle)

Maliyetler

1 öğün – 1- $ 10 dolar arasında ücrete tabidir.

1 bira – 0,5 dolar

Bir hostelde 1 gece konaklama – 11 dolar

Şehir içi seyahat için otobüs ücretleri – 0,5 dolar

1 hijyen ve medikal sağlık ürünleri (yerel bir dükkanda) – 6 dolar

Uygun fiyatlı turlar – 10 dolar

Etiyopya Gezilecek Yerler

The Danakil Depression ( Danakil Depresyon )

Etiyopya’nın kuzeydoğu bölgesi, gündüz sıcaklığının yaz aylarında 50 ° C’ye yükseldiği yeryüzündeki en sıcak yere ev sahipliği yapmaktadır. Burada, dikkatle boyanmış bir sanat kitabının izlenimini veren muhteşem renkli manzaralar görebilirsiniz. Erta Ale olarak adlandırılan en eski aktif yanardağ da Afar’da bulunur. Yanardağdan gelen dayanılmaz sıcağa baktıktan sonra, Afar halkının burayı neden cehenneme benzettiğini anlayabilirsiniz.

Lalibela

Tüm diğer planlarınız Lalibela kasabasındaki muhteşem kiliseleri ziyaret edene kadar bir arka koltuk alabilir. “Yeni Kudüs” olarak adlandırılan Lalibela, Ortodoks Hıristiyanlar için bir hac yeridir ve dünyanın en büyük yekpare kilisesi ve kayadan oyulmuş 11 eski yekpare kiliseye sahiptir. Ayrıca burası UNESCO dünya mirası bölgesidir.

Simien Dağları Milli Parkı

Bir trekking deneyimi arayan gezginler için ideal olan ve Afrika Çatısı olarak da adlandırılan Semien Dağları, 1.500 metre yüksekliktedir ve tehlikeli uçurumlara sahiptir. Etiyopya’nın en yüksek noktası olan Ras Dashen de burada bulunur. Semien Fox’a, Etiyopya Kurtuna, Walia Ibex’e ve Gelada Baboon’a ev sahipliği yapan bu dağlar, UNESCO dünya mirası alanına dair tüm beklentilerinizi karşılar.

Tana Gölü

Mavi Nil’in kaynağı olan Tana, Etiyopya’nın en büyük gölüdür ve size sakin, dinlendirici bir ortam sunmaktadır. Buraya gelirseniz özel bir tekne kiralayın ya da gölün karşısına geçin ve etrafındaki 40 tarihi kiliseyi ve manastırı ziyaret edin.

Harar Jegol

İslam’ın dördüncü en kutsal şehri olarak ünvanını tamamlayan Harar kenti, üçü 10. yüzyıldan kalma 82 camiye ve 102 türbeye ev sahipliği yapıyor. Şehir, 11. yüzyılda beş giriş kapısı ile inşa edilmiş bir duvarla çevrilmiştir.

Omo Valley’de Özel Deneyim- Omo Kabileleri

Dış dünya tarafından dokunulmamış, tebeşirle boyanmış bedenleri ve eşsiz kıyafetleriyle Omo vadisinin aşiretleri, Afrika’nın en geleneksel kabilelerinden bazılarıdır. Güneybatı Etiyopya’da yaşayan bu kabileler, bir çocuğu bir erkeğe dönüştüren Hamer kabilesinin sığır atlama ritüeli gibi eski kültürel uygulamalara sahiptir. Alan ayrıca paleontolojiye katkısı ile bilinir. 1980 yılında Omo Vadisinde 3 milyon yıl önce yaşamış olan insan iskeletlerinin bulunmasından sonra UNESCO tarafından dünya mirası alanı olarak tescil edilmiştir. Buradayken, Omo Nehri’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Yapabileceğiniz Ekstra Deneyimler

Harar içinde Sırtlan besleme

Tehlikeyle flört ediyor ve seviyorsanız, sırtlanları doğrudan kendi ağzınızdan besleyebilmeniz, kalbinizin kan pompalanmasını kesinlikle sağlayacak bir deneyimdir. Etiyopya’da antik surlu Harar kentinde sırtlan besleme yarım yüzyıldır uygulanan bir ritüeldir. Rivayete göre eski dönemlerde yaşayan bir kral, her gece meydana çıkan vahşi sırtlanları beslemek için ağzındaki bir sopaya eti bağlar ve yüksek tepelerde hayvanları beklermiş. O günden bu yana bu durum bir gelenek haline getirilmiştir.

Etiyopya kahvesi

Etiyopya kahvesi yorgunluğunu alacak harika bir tat olarak deneyimlemeniz gereken şeyler arasındadır. Ülkede düzenlenen geleneksel kahve törenleri genellikle en az yarım saat sürmektedir. Kahve çekirdekleri kavrulur, bir harç yardımıyla havanda elle öğütülür ve sıcak kömürde kaynatılır. Buhur dumanının ve patlamış mısırın hoş kokusu hoş bir ortama katar. Sonunda ise harika bir lezzet sizi bekler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir