Dolar artmasının gezginler üzerindeki olumsuz etkileri

Euro ve Dolar Artışının Gezginler Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Döviz kurunun yüksek atlamda rekortmen edasıyla bir anda yükseldi Biz de gezginlerimiz için euro ve dolar artışı neleri etkiler yazalım istedik.

Euro ve dolara fazlasıyla endeksli olan ülke ekonomisi yüzünden döviz kurundaki artış günlük hayatımızın en ince detaylarına kadar sızıyor. İthal ürünlerin çok fazla olması sebebiyle temel gıda maddelerinin birçoğunda bile etkiyi hissetmek mümkün. Peki, bu etkinin gezen, keşfetmeyi seven okurlarımız üzerinde bir etkisi var mı? Olmaz mı hiç? Buyursunlar, efendim; euro ve dolar artışı bizi nasıl etkiliyormuş…

Euro ve Dolar Neden Artıyor?

Önce bu soruya kısaca cevap verelim. Dolar artışının sebebi ekonomik olarak ele alalım ve önce bu soruya cevap verelim; bu durum temelde bir arz – talep meselesidir. Ne olursa olsun eğer o şeye duyulan talep yüksekse değeri de artar. Eğer arzından daha az talebi varsa da o şeyin değeri düşer. Bu durum para söz konusu olduğunda da geçerli. Euro ve dolara olan talebin yüksek olması Türk Lirasından daha değerli olmasının bir sebebi budur. Ancak yalnızca bu değil, işin içinde birçok siyasi sebep de vardır. Peki, bu durum gezginleri nasıl etkiliyor, bir de buna bakalım şimdi.

Her Şeye Zam Geliyor Olması

Gezmek için iyi bir gezi rehberi yapmaktan sonra çizilen rotaya, geçirilecek zamana uygun bir de bütçe çıkarmak gerekiyor. Ancak sorun şu ki döviz kurundaki tsunami yüzünden bu bütçeyi yapmak epey zorlaştı. Çünkü her şeye zam gelmesi birçok masrafı “ekstra” kılıyor. Doğal olarak bu “ekstra masraf”lar tatile gitmek, rahatlamak, dinlenmek gibi ihtiyaçlardan olsa da erteleniyor.

Daha Fazla Bütçe Gerekmesi

Yurt dışı planları yapanlar için durum daha da zor. Euro ve doların artışı Türk Lirası’nın değer kaybetmesi anlamına geliyor. Bu da yurt dışında 100 $’a yapacak olduklarınızı artık 300 – 500$’a yapabileceğiniz anlamına geliyor. Hal böyle olunca da ucuz uçak biletlerinin yanması pahasına birçok gezgin seyahatini ertelemek zorunda kalıyor.

Birikimin Zorunlu Hale Gelmesi

Piyasalarda bu kadar ciddi bir dengesizlik varken herkesin geleceği için endişe etmesi gayet normal. Yastık altında biriktirilen paralar, kenara atılan eurolar, dolarlar, açılan altın hesapları artık sadece bir amaç için ayrılan bütçe olmaktan çıkıyor. Doların yükselmesinin zararlarından çekinen herken artık çıkacağı seyahatin, alacağı evin, arabanın hayalinden vazgeçiyor ve “Ne olur ne olmaz, dursun kenarda” diyerek kötü günler için saklıyor.

Enerji Maliyetinin Artması

Dedik ya, “Her şeye zam geliyor” diye; bunlar içinde elektrik ve doğal gaz da var tabii. Malum, önümüz kış. Fatura giderleri epey bir yükselecek ve bu da birçok insan için zor zamanlar demek olacak. Paraya ihtiyaç duyulacak olsan böylesi bir zamandan önce tatile çıkmak, seyahat etmek de bir hayale dönüşüyor. Özellikle kış tutkunlarının, kış sporu sevenlerin bütçe ayırmakta oldukça zorlanması olası hale geliyor.

Vergilerin Yükselmesi

Dolar artışının Türkiye ekonomisine etkisi bir de borçlar ve devlet harcamaları bazında oluyor. Bunların ödenmesinde güçlük çekilmesi sadece mevcut vergilerin artmasına sebep olmakla kalmıyor, aynı zamanda yeni vergi kalemlerinin de çıkmasına neden oluyor. Bu da özellikle sporsever gezginlerin, gezin fotoğrafçıların, elektronik ekipmana ihtiyaç duyan keşif sevdalılarının işini bir hayli zorlaştırıyor.

Sonuç olarak, sevgili gezginlerimiz, illa da gitmeyi kafaya koymuşsanız euro ve dolar artışı yüzünden biraz zorlanabilirsiniz. Yine de gönlünüzdeki keşif ateşi hiç sönmesin, döviz kurundaki tsunamiye baskın gelsin!

 

İlginizi Çekebilir :  Jet Lag Nedir? Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir