Fas hakkında hazırlanmış en kapsamlı gezi rehberi

Fas Gezi Rehberi

Fas turu yapmak isteyenler burada mı ? Bu ülke bizim için her zaman şuralarda bir yerde kalıyor. Tanıdık bir şeyler de var, yabancı bir şeyler de. Halbuki hem kültürüyle hem de doğal ve tarihi güzellikleriyle muhteşem bir ülke. Dünya üzerindeki her insan evladının en azından bir kere görmeyi denemesi gereken bir ülke. Eh, ortamlarda bolca övülen bu ülke için bir şeyler yazmamız da kaçınılmazdı. O yüzden size eksiksiz bir gezi rehberi hazırladık. Fas’ta yapılacaklar listesinden tutun da ülke tarihine, ekonomisine kadar her şey burada!

Fas Nerede?

Sanki böyle bir Ortadoğu ülkesiymiş gibi, değil mi? Aslında değil. Gayet de Orta doğulu olmayan bir ülke. Afrika’nın en kuzeybatısında, Atlantik Okyanusu ile Akdeniz’in birleştiği yerde bulunuyor. İspanya’ya denizden bir taş atımı mesafede; arada şu meşhur Cebelitarık Boğazı var. Afrika’daki komşuları ise Batı Sahara ve Cezayir.

fas harita

Fas Tarihi

Fas’taki yerleşimler çok eskiye, M.Ö. 8000 yılına kadar uzanıyor. Burada o zamanlar hava şartları çok iyi ve toprak da verimli olmamasına rağmen insanlar bir şekilde yaşamışlar. Birkaç bin yıl kendi halinde yaşıyor buradaki insanlar, yani Berberiler. Daha sonra ortaya Roma İmparatorluğu çıkıyor. Denizlerdeki hareketliliğin artması sonucunda, ülkenin stratejik konumundan ötürü, Roma İmparatorluğu burayı fethetmeye karar veriyor. Roma İmparatorluğu’ndan sonra başka devletlerin idaresine girse de, aslında hiçbiri dağlarda yaşayan Berberileri hüküm altına alamıyorlar.

Daha sonra sahneye, 7. yüzyılda güçlü İslam Devleti çıkıyor. Tabii o zamanlar gücünün doruğunda. 670 yılında Fas’ı işgal ediyor ve buraya “Maghreb al Aqsa” adını veriyor. Yani, En Uzak Batı. Berberiler, Arap ve İslam kültürünün etkisi altında kalıyorlar ve kendi kültürleri, bu iki kültürler iyice karışıyor.

Daha sonraki yıllarda, İslam Devleti de bu topraklardan çekilmek zorunda kalıyor ve başkaları ortaya çıkıyor ancak Berberiler, İslam Devleti’yle harmanladıkları kültürlerini nispeten korumayı başarıyorlar.

1900’lü yılların başında da sömürgecilerin hedefi haline geliyor bu ülke ve en nihayetinde bağımsızlığını 1956 yılında kazanıyor. Yönetim şekli parlamenter monarşi. Yani, hem parlamento hem de kral bulunuyor.

Fas Dili ve Dini

Ülkenin resmi dil Arapçadır. Ancak sömürge zamanlarında kalma alışkanlıkla devlet dairelerinde Fransızca kullanılır. Halkın kullandığı Arapça, diğer Arap ülkelerine göre önemli farklılıklar içerir ama temelde aynıdır. Yanı sıra Berberilere ait diller ve İspanyolca da kullanılmaktadır.

Fas dini resmi olarak İslam’dır. Zaten halkın çok büyük bir çoğunluğu Müslümandır. Çok az da olsa Hıristiyan ve Yahudi bulunmaktadır. Müslümanlar arasında çeşitli mezhepler bulunsa da, Malikiler ve Hanefiler çoğunluktadır.

Fas’ın Nüfusu ve Ekonomisi

Ülkede yaşayan insan sayısı 40 milyonu bulmaktadır. Yüzölçümü ise Türkiye ile neredeyse aynıdır.

Ülkede hizmet sektörü çok gelişmiştir ve insanların çoğu hizmet sektöründen para kazanmaktadır. Bununla birlikte önemli son 30 yılda önemli yatırımlara da imza atmıştır. Çeşitli uluslararası kuruluşlardan alınan kredilerle Fas ekonomisi önemli ölçüde büyütülmüştür.

Para birimi olarak Fas Dirhemi kullanılır. Bir TL karşılığında, 2 Fas Dirhemi satın alabilirsiniz.

Fas’ta İklim Nasıldır ve Ne Zaman Gidilir?

Fas’ın konumundan dolayı burada pek çok iklim görülüyor. Okyanusa kıyısı olan yerlerde daha ılıman bir iklim hakimken, Atlas Dağı ve civarında çöl iklimi görülmektedir. Bununla birlikte, Akdeniz tarafına yaklaştıkça da Akdeniz iklimine rastlıyorsunuz. Ülkede yıl boyunca düzenli olarak yazlar sıcak, kışlarsa ılık geçer. Akdeniz taraflarında bol yağışlar görülmektedir.

Sıcaklar yaz aylarında insanı çileden çıkartabiliyor. Şöyle ağız tadıyla ülkeyi turlayacaksanız, size bahar aylarını önerebiliriz. Özellikle de mart ve kasım aylarını. Bu aylarda hava sıcaklığı uygun olacaktır. Yalnız dikkat ediniz: Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı hatrı sayılır miktarda olacağı için kıyafetlerinizi ona göre seçin; Fas’a giderken ne giyilir, diye sonralara duyurulur.

Fas’a Nasıl Gidilir ve Vizeye İhtiyaç Var Mıdır?

İstanbul’dan Kazablanka’ya direkt uçuşlar mevcut. Ancak başka bir şehre gidecekseniz aktarma yapmanız gerekir. Bu aktarmayı başka bir ülke üzerinden yapabileceğiniz gibi, Kazablanka’ya geldiğinizde uçağı boş verip, otobüsle de devam etmek isteyebilirsiniz. Ancak dikkat edin, sıcaklar sizi çok bunaltmasın.

Vizesiz tur arayanlar için bu ülke çok cazip. Fas’la Türkiye arasındaki anlaşma sayesinde, vizeyle falan uğraşmıyorsunuz. Kapıda pasaportunuzu gösteriyorsunuz ve size 90 günlük vizeyi veriyorlar. Sadece, her zamanki gibi, pasaportunuzun 6 aydan uzun süreli geçerli olması gerek.

Fas’ta Nerede Kalınır ve Otellerin Durumu Nedir?

Fas’taki oteller muazzam! Bayılıp kalacaksınız. Ülkenin kendine has mimarisi zaten dillere destan. Bir de buralar otel olunca bambaşka bir boyut kazanıyor. Üstelik oldukça uygun fiyatlara. Zaman zaman oteller indirim yapıyorlar, eğer bu indirimlere denk gelirseniz geceliği 30 liradan bile otel bulabilirsiniz. Ancak sadece oda için tutacağınız otellerde gecelik fiyatlar 70 – 80 liradan başlamakta. Eğer yanına kahvaltıda isterseniz fiyatlar 100 lirayı buluyor. Tabii otelin bulunduğu konum da çok önemli. Şehir içinde önemli yerlere yakın otellerin gecelik fiyatları 200 – 250 TL’yi bulabiliyor.

Fas’ta Ne Yemek, Ne İçmek Gerekir?

Fas gezi rehberi bu bölümünde en lezzetli satırları barındırıyor.  Mutfağı, bizim mutfakla benzerlikler göstermektedir. Ancak kahvaltı bundan nasibini almamıştır. Çok fazla çeşitleri yoktur, peynir kültürleri gelişmemiştir. O yüzden yağ, reçel ve zeytin tüketirler.

Fas mutfağı özellikleri arasında baharatlarının zenginliği en başta gelir. Çok lezzetli baharatlar kullanılmaktadır. Yanı sıra, ikliminden ötürü, kuru meyveleri de çok güzeldir. Bunlardan hem bol bol yiyip, hem de sonrası için satın alabilirsiniz.

Bu ülke vatandaşları da bizim gibi, yemekten önce çorba içmeyi severler. Yemekten önce gelen bu çorbaya Harira denir. Bol sebzeli yaparlar. Kuskusları da meşhurdur, içine irmik, sebze ve et koyarlar. Bir keftaları var. Adından da anlayacaksınız zaten, kendisi köftenin kuzeni olur.

Bir de sokakta salyangoz satan satıcılar var. Ülke genelinde oldukça meşhurdurlar ve salyangoz önemli bir yemektir. Bizdeki midye veya kokoreç gibi. Demek ki Müslüman mahallesinde salyangoz satılıyormuş!

Bu Ülkeden Hediyelik Ne Alınır?

Bu egzotik ülke aslında bir hediyelik eşya cenneti. Hediyelik eşyayı burada dert etmenize gerek yok. Suk adı verilen çarşıları var, bu çarşılar her şehirde varlar zaten, Fas neyi meşhur ise burada bulabiliyorsunuz. Baharatları meşhur demiştik, burada envai çeşit baharat vardır. Nane çayı ve kuru meyveleri de burada bulabilirsiniz, onları da tavsiye ederiz.

Kıyafet için de, tüm vücudu örten bir entarileri var: Celleba. Bir de babuş dedikleri terlikleri var. Bu ikisinden çok güzel hediyelik olur. Yanı sıra çeşit çeşit fularları da var. Sıcak bir memleket olduğu için, nasıl fular yapacaklarını biliyorlar.

Fas Festivalleri

  • Gnawa Müzik Festivali: Oldukça köklü bir festival. Vakti zamanında Jimi Hendrix ve Bob Marley de sahneye çıkmış. Gerek Avrupa’dan, gerekse Afrika’dan pek çok müzisyen mayıs ayında buraya gelip, dinleyenlere muazzam bir müzik ziyafeti sunar.
  • Hurma Festivali: Eh, madem hurma güzel, öyleyse festivalini yapalım demişler. Ekim ayında üç gün boyunca kutlanır. Hurmalarla neler yapıyorlar görseniz şaşırırsınız!
  • Marakeş Uluslararası Film Festivali: 2001’den bu yana, her yıl aralık ayında düzenleniyor. Oldukça prestijli bir festival ve epey ilginç filmler bulunuyor. Denk gelirseniz mutlaka gidin.

Fas Gezilecek Yerler

Kazablanka

Kim ne derse desin, Kazablanka Fas içerisindeki en meşhur şehir. Ülkenin batısında, Atlas Okyanusu’nun kıyısında bir liman kenti burası. 1942’deki efsanevi film ile popülerliği oldukça artıyor ve dönemin modern mimari başkenti kabul ediliyor. Sokaklarını gezmekten fırsat bulursanız, Kazablanka Katedrali’ni, II. Hasan Camii’ni, Muhammed V Meydanı’nı ve meşhur kordonunu mutlaka görün.

Fes

Fes, ülkenin üçüncü büyük şehri ve bizim dilimizde Fas’a, Fas adını veren şehir. Berberi ülkelerine göre, başkent bütün bir ülkeye adını verirdi ve burası, geçmişte Fas Sultanlığı’na başkentlik yapmıştır. Oldukça eski ve sağlam bir tarihe sahiptir. Chouara Tabakhaneleri’ni, El Attarine Medresesi’ni ve Fes’in eski şehrini mutlaka görün.

Marakeş ( Marrakech )

Bu ülke akla gelince herkesin aklına Marekeş tur geliyor. Ülkenin ortasında bulunuyor ve bu ülkenin ilk başkenti. Zaten İngilizce’deki Morocco’da, hemen yukarıda söylediğimiz sebepten ötürü, Marakeş’in Latince’deki karşılığından geliyor. Anlamı “Kırmızı Şehir” demek. Fas Marakeş gezilecek yerler derseniz eğer, Koutoubia Camii’ni, muhteşem güzellikteki Menara ve Majorelle Bahçeleri’ni, ülke kültürünü yansıtan Bahia Sarayı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Rabat

Rabat günümüzde ülkenin başkentidir. Kuzeybatıda, Bou Regreg Irmağı’nın denize döküldüğü yerde bulunuyor. Önemli bir yönetim, eğitim ve sanayi merkezidir. Sokakları çok güzeldir ve iyi korunmuştur, sadece sokaklarında gezinerek dükkanlara girip satıcılarla konuşarak saatlerinizi geçirebilirsiniz. Andalusian Bahçeleri’ni, Hassan Kulesi’ni ve St. Paul Mağarası’nı mutlaka ziyaret ediniz.

Suvayr ( Essaouira )

Suvayr, Fas turistik yerler arasında en ilgi çekici şehir olabilir. Zira buranın tarihi, Fas’taki insanlık tarihi kadar eski neredeyse. Zaten UNESCO burayı dünya mirası ilan etmiş durumda. Hem tarihini hem de kültürünü korumayı başarmış bir şehir, o yüzden şehir başlı başına bir tarihi yapı. Ayrıca, Games of Thrones bölümlerinden bazıları da burada çekilmiştir.

Şafşavan ( Chefchaouen )

Burası, Fas’ın kuzeybatısında yer alan minik ama çok tatlı bir şehir. Mavi evleriyle ünlü. Şehirde her yer mavi, çok güzel bir görüntüsü var. Disney filminden fırlamış gibi. 1471 yılında kurulan şehrin bir de kalesi var günümüze kadar hayatta kalmayı başarmış. Yanı sıra, Bouzaafar Camii, Ras El Maa Şelalesi de görülmesi gereken yerler arasında.

Varzazat ( Ouarzazate )

Ülkenin güneyinde, Yüksek Atlas Dağları’nın doğusunda yer alan bu şehir, Fas gezilecek yerler arasına mutlaka girmeli. Şehrin hemen güneyinde meşhur Sahra Çölü başlar. Çölün nasıl bir his olduğunu deneyimlemek için güvenli bölgelerden bir tanesidir burası. Zaten tam bir çöl şehridir. Kuzey Afrika kentlerini korumak için inşa edilen ve kasbah denilen duvarlı kaleler ile çevrilidir. Bunların en meşhuru Benhaddou’dur ve UNESCO dünya mirası listesindedir.

Meknes

Meknes, ülke içerisinde bulunan imparatorluk şehirlerinden bir tanesi. Sultan Molla İsmali zamanında, 17. Yüzyıl’da ülkenin başkentiydi ve Sultan, şehir mimarisini İslam ve Avrupa tarzlarına oldukça uyumlu bir şekilde düzenledi. Bugün, bu düzenlemeyi hala görmek mümkün. Gezilecek yerler arasında, Ebu İnaniye Medresesi, Molla İsmail’in Anıt Mezarı, Agdal Sarnıcı ve Mansur Kapısı var.

Agadir

Agadir tam bir turizm ve balıkçı köyü. Fas insanları arasında en cana yakınları olabilirler. Buraya balık yemeye mutlaka gidin. Akdeniz’in balıklarını kendi mutfak kültürleriyle çok güzel harmanlıyorlar. Ayrıca yolunuzu mutlaka Souss – Massa Ulusal Parkı’na ve Agadir Kuş Vadisi’ne düşürün; pişman olmayacaksınız!

Fas tatili hakkında artık bütün bilgilere sahipsiniz. Keyfini çıkarmayı unutmayın. Güzel yolculuklar!

 

İlginizi Çekebilir :  Afrika'nın En İyi Plajları ve Adaları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir