Fas'ın görülmesi gereken şehirleri

Fas’ın Mutlaka Görülmesi Gereken En Güzel 10 Kasabası

Renk, sıcaklık ve çekicilikle dolu olan Fas, ülkenin dört bir yanında uzanan dramatik doğa harikalarına sahiptir. Ülke, etkileyici Atlas Dağları’yla, çöl kumlarının göz alıcı sarısıyla ve altın rengiyle zıtlaşan ışıltılı masmavi denizin güzelliğiyle dolup taşmaktadır. Ayrıca Fas, her biri Fas’ın eşsiz manzarasını ve kültürünü bir araya getiren sayısız güzel kasabalara da ev sahipliği yapmaktadır. İşte bu ülkeye geldiğinizde ziyaret edilecek en güzel 10 şehri sizin için yazıyoruz.

Asilah

Ülkenin kuzey kıyısında muhteşem bir sahil kasabası olan Asilah, zengin ve çeşitli bir tarihe sahiptir. 16. yüzyıla kadar uzanan kökleri ile Fenikeliler tarafından kullanılan ana ticaret güzergahındayken, daha sonra 17. yüzyılda Fas yönetimine girmeden önce Portekizliler tarafından ele geçirilmiştir. Her başarılı kültür ve toplum bu kentte iz bırakmış, günümüz Asilah’ı Fas’ın eşsiz mirasının büyüleyici bir göstergesi haline getirmiştir. Portekizli bir kale uçurumların üzerinde belirsiz bir şekilde eğilirken, büyüleyici mavi ve beyaz Fas evleri sokaklara yöneliyor.

Chefchaouen

Fas’ın kuzeyindeki dramatik Rif dağlarında bulunan Chefchaouen, dağ manzarasının kaba yeşili ve kahverengisine karşı yer alan göz alıcı mavi evleriyle ünlüdür. Şehir dağın aşağısındadır ve yukarı doğru tırmanacağınız her yeni seviye daha eşsiz binalar, renkli bitkiler ve büyüleyici kafeler ortaya çıkarmaktadır. Şehrin eski mahallesi, mavi boyalı duvarlardan ve kırmızı kiremitli çatılardan, İslami ve Endülüs mimarisinden, ikonik anahtar deliği şeklindeki kapılardan ve şehrin içinden geçen kiremitli geçitlerden büyük ölçüde etkilenmiştir. Son zamanlarda artan popülerlik ve turizm ticaretine rağmen, Chefchaouen hala el değmemiştir ve eşsiz bir Fas’ı deneyimlemek isteyenler için en ideal  yerdir.

Essaouira

Fas’ın batı kıyısındaki göz kamaştırıcı deniz ve yumuşak kumlu plajlara sahip Essaouira, rüzgarlı koşullarından dolayı turistler tarafından tercih edilmeyen, fakat Fas’ın en iyi korunan sırlarından biridir. Kasabayı çevreleyen çarpıcı doğal güzelliklerin yanı sıra, Essaouira’nın kendisi çarpıcı binalar, büyüleyici pazarlar ve renkli teknelerle dolu hareketli bir liman şehridir.  Bu liman şehrinde renkli pazar yerleri, beyaz badanalı evler ve sarım yolları göreceksiniz ve her birine hayran kalacaksınız. Kent surları ayrıca, şehrin kümelenmiş binalarından uzaktaki Iles Purpuraires’e kadar çevrenin güzel bir manzarasını size sunar.

Fes

Fas’ın ikinci en büyük şehri olan Fes yine de daha küçük bir kasabanın tüm eşsiz çekiciliğine ve karakterine sahip. Kentte, biri Fes el Bali olmak üzere iki eski medine bulunmaktadır. Burası, dünyanın en eski üniversitesinin yanı sıra sokaklar, çarşılar, avlular gibi karmaşık sarma mimarisi için UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlenmiştir. Kent bir bütün olarak antik medreselerden anıtsal camilere, İskandinav mimarisine kadar pek çok seçkin örneğe ev sahipliği yapmaktadır. Şehirdeki tüm evlerin odaları bir açık hava müzesine benzeyen, fayans ve arabesk desenlerle güzelce dekore edilmiştir.

Ifrane

Ifrane, Fas’ın en şaşırtıcı şehirlerinden biri olup İsviçre’nin bir dağ köyüne benzemektedir. Ülkenin çöl köyleri ve Mağribi mimarisi burada daha fazla göze çarpmaktadır. Kasabadaki modern estetik, sıcak yaz aylarında şehri kaçamak için bir yer olarak inşa eden Fransız sömürgeci yerleşimcilerden kaynaklanıyor. Ifrane, kış aylarında kar yağışlı Atlas Dağları’nda yüksek bir konumda bulunuyor. Avrupa esintili dağ evlerinin büyüleyici kümelerinin yanı sıra kasaba, çok sayıdaki bahçeleri ve parkları ile dikkat çekiyor ve Fas hayatının koşuşturmacası içinde bir huzur vahası yaratıyor.

İlginizi Çekebilir :  Mısır Gezi Rehberi

Marakeş

Fas’ın en popüler şehirlerinden biri olan Marakeş, Fas tarihi ve kültürünün güzelliğini yaşamak isteyenler için son yıllarda kaçırılmayacak bir yer haline gelmiştir. Eski şehir, bol pazarları ile meşhurdur. Marekeş ara sokak labirentleri, aromatik baharatlar, renkli tekstiller, köpüklü lambalar ve mücevherler de dahil olmak üzere her fırsatta yeni hazineler ortaya çıkarır. Şehrin etrafındaki manzara aynı derecede nefes kesici, çölün değişen kumları şehirden uzağa yayılıyor, karla kaplı Atlas Dağları’nı ise uzaktan görüyor. Mutlaka yaşamanız gereken bir deneyim. Fas şehirleri arasında Marakeş en dikkat çekenidir.

Meknes

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi Meknes kenti, farklı mimari tarzları, nefes kesen anıtları ve iyi korunmuş mirasıyla bir araya geldi ve en güzel Fas şehirleri arasında yerini aldı. Şehir surlarla çevrili ve her biri karo işi ve arabesk desenlerle dekore edilmiş, şehre giriş sağlayan dokuz kapı ile surlarla çevrilidir. Şehrin kendisi, güzel Dar El Makhzen sarayından, sokakları süsleyen sayısız cami, hamam ve bahçeye, İslami ve Avrupa esintili mimariyle dikkat çeken İspanyol-Mağribi stiline kadar güzelliklerle doludur.

Merzouga

Güneydoğu Fas’taki Sahra Çölü’nde bulunan Merzouga çarpıcı derecede güzeldir. Yumuşak kum ve yükselen kıvrımları her yöne doğru uzanır, ufuk sadece yerel halk tarafından ya da develerle kırılır. Kasabanın kendisi büyüleyici bir şekilde küçüktür ve yürüyerek kolayca keşfedilebilir; kırmızı kumtaşı binaları çölün sıcaklığına kolayca karışır. Merzouga, güneş doğumu ve gün batımı ışınlarının kumu, bronz, pembeler ve portakallardan oluşan bir kaleydoskop haline getirdiği zaman özellikle olağanüstüdür.

Ouarzazate

Ouarzazate, Arabistanlı Lawrence (1962), Gladiator (2000) ve The Mummy (1999) gibi sayısız Hollywood filminde yer alan birçok filmden dolayı size tanıdık gelebilir. Neden olduğunu görmek zor değil. Kasaba ve çevresi inanılmaz bir manzaraya sahip, dramatik bir doğal plato üzerinde yayılıyor. Bölge Atlas Dağları ve çölle çevrilidir.

Taroudant

Güney Fas’ın Sous Vadisi’ndeki geleneksel bir Berberi şehri olan Taroudant, ziyaret etmek için büyüleyici bir yerdir. 16. yüzyılda kent ticaret ve kültür merkezi haline geldi, pazarlarında çokça aranan baharatlar, pirinç ve pamuklu ürünler, büyük cami ve şehir surları gibi önemli yapılar inşa edildi. Bugün Taroudant’ın görkemli mirası hala net bir şekilde görülebilmektedir; orijinal duvarlar kenti büyük ölçüde kapsamaktadır. Pazarlar ise yerel el sanatları ve zengin işlemeli halıları gururla sergilemekte ve ülkenin en popüler pazarlarından biri olmaya devam etmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir