filipinler'e gidilecek en iyi zaman

Filipinler’e Ne Zaman Gidilir? – Sıralı Tam Liste

Filipinler’i ziyaret etmek, el değmemiş kumsalları, berrak suları ve sayısız adası nedeniyle inanılmaz bir maceraya benzemektedir. Ancak, Filipinler’de hava her zaman güneşli değildir. Bu ülkede güçlü tayfunların yaşandığı zamanlar vardır ki bu durum sizin heyecanla beklediğiniz gezinizi mahvedebilir. Tatilinizde sorun yaşamamak adına Filipinler’i ziyaret etmek için yılın en iyi zamanını aşağıda ay ay belirtiğimiz yazımızdan kontrol etmenizde fayda var.

Ocak

Ocak, genellikle bu tropikal ülkeyi ziyaret etmek için ideal bir aydır. Yağış ihtimali olsa da, Kuzeydoğu musonu nedeniyle sıcaklığın daha düşük olduğu aylardan biri olarak biliniyor. Ocak ayı ayrıca ülkenin en büyük festivallerinden bazılarını keşfetmenizi sağlar. Cebu’nun en büyük ve en çok beklenen Sinulog Festivali her yıl Ocak ayının 3’üncü Pazar günü kutlanırken, Aklan ili 2. hafta boyunca Ati-Atihan Festivali’ni kutluyor. Bu arada, Manila’nın merkezinde binlerce adanmış insan, Quiapo’da bir araya geliyor ve Black Nazarene’nin yaşam boyu heykeliyle öpüşmeyi ya da ona dokunmayı hedefliyor. Sonuç olarak ise ortaya ilginç ve tam fotoğraflık manzaralar çıkıyor.

Yağış: 7 gün

Sıcaklık: 26 ° C

Şubat

Bu ay boyunca sıcaklık Ocak ayına göre biraz daha yüksek olabilir. Çok sıcağı sevmiyorsanız, Baguio City’nin serin havasından yararlanabilir ve Panagbenga adlı “çiçek festivali”ni kutlamak için Pines Şehri’ne gidebilirsiniz. Summer Capital’in (bizdeki cemre düşmesi olayları) yıllık etkinliği şubatın üçüncü haftasında düşmekte olup, çiçeklerle güzelce dekore edilmiş yüzlerce geçit törenine sahiptir. Baguio’ya geldiğinizde, insan yapımı Banaue Pirinç Tarlaları gibi  turistik yerleri ziyaret edebilir veya Sagada’da yürüyüş yapabilirsiniz. Farklı bir etkinlik arıyorsanız Pampanga’daki Filipinler’in Sıcak Hava Balonu Festivali’ne giderek kuzeydeki yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

Yağış: 4 gün

Sıcaklık: 27 ° C

Mart

Mart, sıcaklığın yaklaşmaya başlayacağı ve yaklaşan yaz mevsimine işaret ettiği zamandır. Hava koşulları hala seyahat için ideal bir zaman. Bu ay içerisinde Filipinler’de harika bir festival kutlanıyor. Ülke mart ayının ilk haftasında Bangkero (Boatman) Festivalini kutluyor. Ancak bu dönemde Filipinler’in resmi tatil günlerine karşı dikkatli olun. Genellikle, Kutsal Hafta bu ay (veya Nisan ayı başlarında) başlar ve Filipinlerin çoğunluğu Katolik olduğu için, Paskalya Pazarına giden hafta boyu sürecek dini aktiviteler vardır. Çoğu aile Kutsal Haftalarını şehir dışında geçirir, Paskalya Pazarını plajlarda ve halka açık yüzme havuzlarında kutlar.

Yağış: 4 gün

Sıcaklık: 28 ° C

Nisan

Sıcaklık ve nem seviyeleri Manila’da ve ülke genelinde yükselmeye devam ederken, güneş yanıklarına karşı kendinizi koruyun. Nisan ayı macera arayanlar ve uzak adaları keşfetmek isteyenler için en iyi ay. Paskalya döneminden sonra ülkeye turist akın akın gelmeye başlıyor. Özellikle Palawan ve Boracay adaları çoğunlukla tüm gezginlerin seyahat planlarında bulunuyor! Yani kalabalıktan pekte hoşlanmıyorsanız nisan ayı sizin için iyi bir tercih olmayabilir. Ayrıca gelseniz bile kendinizi plajlardan plajlara vurmak yerine ülkenin kültürünü keşfetmeyi tercih ederseniz bu ay içinde dikkat çekici olan bazı etkinlikler; Marupu’nun Moriones Festivali ve Dagupan Şehrindeki Bangus Festivali’dir.

Yağış: 3 gün

Sıcaklık: 29 ° C

İlginizi Çekebilir :  Palawan Gezi Rehberi (Puerto Princesa)

Mayıs

Mayıs ayı yağmur döneminin başlangıcı olsa da Filipinler’de seyahat etmek için hala harika bir zamandır. Kırsal bölgelerinde daha sıcak havalarda yaşanabilirken, dağlara gidebilir veya kıyı bölgelerinde serinleyebilirsiniz. Boracay’daki kalabalıktan kaçınmak isterseniz rotanızı başka adalara çevirebilirsiniz. Mesela renkli Pahiyas Festivalini görmek için Quezon Eyaleti’ne uğrayabilir ya da Filipinlilerin Flores de Mayo’yu nasıl kutladığına tanık olabilirsiniz. Ayrıca Santacruzan olarak bilinen dini bir olayı izleyebilirsiniz. Mayıs ayı içerisinde neredeyse her şehirde bir festival var.

Yağış: 12 gün

Sıcaklık: 30 ° C

Haziran

Ay ilerledikçe, yağmur başta Luzon olmak üzere ülkenin çoğunda artarak yoluna devam ediyor. Plaj tutkunları hala güney adalarında bronzlaşabilir, ancak bilmeniz gerekiyor ki yağmurdan nasibinizi alacaksınız. Haziran ayında yapılacak büyük bir festival var. Her yıl Batangas eyaletinde düzenlenen Parada ng mga Lechon (kavrulmuş domuz geçit töreni) festivali ilginç sahnelere neden oluyor. Bu arada Tacloban Şehri, yerlilerin antik dövme yöntemlerine dayanan Subiran Regatta festivaline ev sahipliği yapıyor. Bu ay içinde kendinizi Manila’da bulursanız, Vaftizci Aziz John’un bayramı olarak geçen Wattah Wattah Festivali’ne tanık olabilirsiniz.

Yağış: 16 gün

Sıcaklık: 28 ° C

Temmuz

Bu ay içerisinde yağış miktarı oldukça artar. Luzon’daki adaların çoğunluğu Güneybatı Musonuna bağlı olarak çok etkilenir ve Kuzey’e yapılan yolculukları zorlaştırır. Temmuz ayında ağır yağışlar yaşayan Bohol, Cebu ve Siargao adalarına giderken hava durumunu mutlaka günlük olarak kontrol edin. Giderseniz de sörf yapın, Siargao sularına dalın ya da buralarda düzenlenen festivallere göz atın. Tabi yoğun yağmurlara maruz kalmamaya özen gösterin.

Yağış: 21 gün

Sıcaklık: 28 ° C

Ağustos

Ağustos, Temmuz ayındaki aynı (hatta daha kötü) hava koşullarına sahiptir. Merkezi bölgeler, özellikle Cordillera Bölgesi ve Luzon’un en kuzeydeki alanları bu zamanda en yağmurlu dönemini yaşıyor. Güneybatı Musonu yoğunlaşınca Manila ve Güney Luzon şehirleri de bundan nasibini alıyor. Bu nedenle  Ağustos ayında güneye doğru ilerlemek ve Mindanao Bölgesi’ni ziyaret etmek yapacağınız en iyi şey olacaktır. Ada grubunun son derece modern şehri olan Davao City, Ağustos ayının üçüncü haftasında sokak dansları, geçit törenleri ve at kavgalarına ev sahipliği yapan Kadayawan sa Davao festivalini kutluyor.

Yağış: 22 gün

Sıcaklık: 27 ° C

Eylül

Eylül ayında, hava koşulları daha da kötüleşebilir ve hatta güçlü tayfunlar yaşanabilir. Eylül ayı Filipinler’i ziyaret etmek için iyi bir dönem olmayabilir. Buna rağmen uçak biletinizi aldınız ve kendinizi plajlara atmak istiyorsanız düzenli olarak mutlaka hava durumunu kontrol edin. Bir kültür bağımlısıysanız, müzeleri ve tarihi yerleri ziyaret etmek, bir yemek gezisine çıkmak isterseniz havanın nispeten daha iyi olduğu Bicol’a gitmek en mantıklı seçenek olacaktır. Ayrıca, neredeyse mükemmel şekilli konisi ile dünyaca bilinen Mayon Volkanı’nı görebilirsiniz!

Yağış: 20 gün

Sıcaklık: 28 ° C

Ekim

Hala bir yağmur ihtimali olsa da, kötü havalar Ekim sonuna doğru etkisini yitiriyor. Ekim ayı sonu ülkede seyahat etmek için ideal bir zamandır. Bu ay boyunca resmi tatiller de vardır, bu nedenle yerel turistler Ekim ayının son haftası boyunca kaçamak yapmak için sabırsızlanıyorlar. Ülke vatandaşlarının bu ay içerisinde  en çok beklediği festival canlı dış mekan partisi için dikkat çeken Camiguin’in Lanzones Festivalidir. Ayrıca, bu dönemde Beyaz Ada mutlaka görülmesi gereken bir yer!

Yağış: 16 gün

Sıcaklık: 28 ° C

Kasım

Kasım ayı kuru mevsimin başlangıcını gösterirken, hala tayfun şansı var. Daha iyi bir hava koşulları için ay sonuna doğru yolculuğunuzu planlamak en iyisidir. Çoğu yerli halk Noel sezonu için alışveriş merkezlerinde olduğu gibi, Palawan gibi popüler destinasyonlarda da daha az kalabalık var! Ancak büyük bir şenliğe tanık olmak istiyorsanız, Angono’ya, Rizal’a gidin ve Higantes (“dev kağıt efsaneleri”) Festivalini izleyin.

Yağmur: 13 gün

Sıcaklık: 27 ° C

Aralık

Aralık’ın serin sıcaklıkları, ülkeyi ziyaret etmek için ideal bir zaman. Ayrıca, Filipinliler Noel sezonunu yılın önemli bir zamanı olarak görüyorlar  bu nedenle evlerini Eylül ayı başlarında süslemeye başlıyorlar! Ülkenin herhangi bir yerinde kesinlikle Noel havasını hissedeceksiniz. Ancak, ülkedeki Noel deneyiminden en iyi şekilde yararlanmak için, Pampanga’daki San Fernando Şehri’ni ziyaret edin ve onların Dev Fener Festivalini görün!

Yağış: 11 gün

Sıcaklık: 26 ° C

Filipinler’e Ne Zaman Gidilmez?

Bazı tayfunlar tayfun mevsimi dışında meydana geldiği için, hava ülkede öngörülemez olabilir. Ancak, genel olarak konuşmak gerekirse, Temmuz ayından Ekim ayına kadar olan tipik yağışlı mevsimde Filipinler’i ziyaret etmekten kaçının.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir