Floransa gezi rotaları ve gezi rehberi

İstikamet İtalya! : Floransa’da Gezilecek 7 Yer

Kuzey İtalya’da yer alan Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa gezilecek yerler açısından bolluk içinde. Arno Nehri çevresinde konumlanmış olan şehirde nerede ne yapılır gelin beraber bakalım!

Floransa Katedrali

Duomo veya Santa Maria del Fiore olarak da bilinen katedral 1296 – 1436 yılları arasında inşa edilmiş olup mimarisiyle göz dolduruyor. Katedral, Floransa’nın sembolik yapılarından biri ve gotik bir tarza sahip. Dışı pembe, beyaz ve yeşil mermerlerle bezenmiş bu gösterişli katedralin içi dışına göre daha sade bir tarza sahip. Büyük kubbesiyle ün kazanmış olan katedral bir de çan kulesine sahip.

Piazza del Duomo, 50122 Firenze FI, İtalya

Uffizi

Dünyadaki en eski sanat galerilerinden biri olan Uffizi Galerisi iki katlı olup U şekline sahip bir yapı. Ünlü Medici ailesinin sahip olduğu sanat eserlerinin sergilendiği bu yapı, İtalya’da heykele ve resme verilen önemin de adeta bir temsilcisi niteliğinde. 1559-1580 yılları arasında yapılmış olan bu meşhur galeride Botticelli’nin Venüs’ün Doğuşu eserinden, Michelangelo’nun Kutsal Aile eserine birçok dünyaca ünlü tabloyu ve heykeli görebilirsiniz. Floransa nerede sanat orada!

Piazzale degli Uffizi, 6, 50122 Firenze FI, İtalya

Ponte Vecchio

Floransa’nın içinden akıp şehre hayat veren Arno Nehri’nin üzerinde yer alan köprü Ponte Vecchio da mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Floransa harita ile kolayca gezilecek bir şehir. Haritada da hemen gözünüze çarpacak olan köprünün özelliği yapımının çok eskiye dayanıyor olması. 13. yüzyılda inşası tamamlanan Ponte Vecchio’nun üzerinden manzarayı seyredalıp, şehrin tadını çıkarmak çok hoşunuza gidebilir.

Ponte Vecchio, 50125 Firenze FI, İtalya

Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Floransa’nın merkezinde yer alan tarihi yapı küçük bazilika statüsüne sahip bir dini yapı. Floransa’daki en eski yapılardan olan vaftizhane 1059-1128 yılları arasında inşa edilmiş. Bronz kapılarıyla ünlü yapının iç tasarımında ortaçağdan kalma mozaikler kullanıldığını biliyor muydunuz? 1800lere kadar tüm katoliklerin vaftiz edildiği yer olan Aziz Giovanni bünyesinde İncil’den bazı sahnelerin betimlendiği kapıları da barındırıyor. Bu kapılara verilen isimse “Cennet Kapıları”. Resme ilginiz varsa sahiden de cennete gitmiş gibi hissedebilirsiniz burada.

Piazza San Giovanni, 50122 Firenze FI, İtalya

İlginizi Çekebilir :  Laponya Gezi Rehberi : Noel Baba ve Kuzey Işıkları

Medici Riccardi Sarayı

1444-1484 arasında Michelozzo di Bartolomeo tarafından Cosimo de’ Medici adına inşa edilmiş olan saray bir rönesans sarayı. Rönesans döneminde adı duyulmuş Benozzo Gozzoli’nin imzasını taşıyan fresklerle kapı duvarlarıyla Magi Şapeli sarayın en ilgi uyandıran noktalarından biri. Fresklerde betimlenmiş mitolojik hikayeler görülmeye değer. Bu kadar yeri gezdikten sonra acıkacağınızı düşünüp peki “Floransada ne yenir?” demiş olabilirsiniz. Turunuzun bir kısmında mutlaka yerel bir pizzacıya uğrayınız efendim!

Via Camillo Cavour, 3, 50129 Firenze FI, İtalya

Museo dell’Opera del Duomo

Floransa Katedrali için üretilmiş eserlerin sergilendiği bu müze de Floransa’nın tam bir kültür sanat şehri olduğunun kanıtı. Donatello’nun heykellerini ve Michelangelo’nun resimlerini görebileceğiniz müzeyi mutlaka gidip görmenizi öneririz. Arnolfo’dan Cam Gözlü Madonna heykeli de müzede öne çıkan eserler arasında yer alıyor. Bunlar dışında birçok heykel ve ünlü resmi görebileceğiniz bu yapıyı da listenize ekleyin.

Piazza del Duomo, 9, 50122 Firenze FI, İtalya

Ulusal Arkeoloji Müzesi

MÖ 570 yılından kalma François Vazosu gibi eserleri görebileceğiniz müze, 1620 yılında Prenses Medici için inşa edilen binada yer alıyor. Müzede Antik Mısır, Yunan, Roma’dan kalma eserler ve Etrüsk eserler sergileniyor. 1966 yılında meydana gelen sel nedeniyle ne yazık ki zarar gören birçok buluntu için restorasyon çalışmaları hala devam etmekte. Gidip görmekte fayda var.

Piazza della Santissima Annunziata, 9b, 50121 Firenze FI, İtalya

Floransa’da gezebileceğiniz yerler tabii ki bunlarla sınırlı değil. Ama bu kadarı bile Floransa’nın kültürel açıdan çok zengin ve tarih kokan bir şehir olduğunu söylemek için yeterli. Ayrıca İtalya’ya gidilecek en iyi zamanları görmek isterseniz şuradan faydalanabilirsiniz. Artık siz de nereye gidilir bildiğinize göre gezmeye başlayabilirsiniz!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir