Fransa Hakkında Daha Önce Duymadığınız 23 İlginç Bilgi

Bonjour, turist arkadaşlarımız! Kimi zaman sizi şaşırtacak, kimi zamansa hiç de ilginç bulmayacağınız, Fransa hakkında ilginç bilgiler içeren yazımıza hoşgeldiniz!

Tarihiyle, kültürüyle, insanları ve yaşayış biçimiyle kimi zaman imrendiğimiz, kimi zamansa dalgaya aldığımız, ancak sıklıkla ilginç bulduğumuz bir yer Fransa. Biz de dedik ki, acaba Fransa hakkında bu kadar ilginç ne var? Araştırdıkça daha da hayrete düştük. Kimi zamansa, bunu yapsa yapsa Fransızlar yapardı zaten dedik. İşte buyursunlar, Fransa ilginç özellikleri!

 • Fransa’da “merhaba” veya “lütfen” demezseniz, kahveye daha çok para ödediğiniz bir kahveci bulunmakta.

Tabii bunun tam tersini de düşünebilirsiniz. Hatta ikisini beraber kullanırsanız kahvenin fiyatı çeyrek fiyatına kadar düşüyor. Çok kibar insanlar şu Fransızlar! Gerçi, biz bu uygulamaya çok da yabancı değildik, değil mi?

 • Paris aslında, Lutetia adında bir Roma şehriydi.

Lutetia, bugünlerde lütesyum denilen çok nadir bir elementin adı aslında. Ancak muhtemelen elementin adı şehirden geliyor. Zaten Paris’e bakınca da Roma şehir planlamasını görebiliyorsunuz: Mükemmel planlanmış bir şehir!

 • Paris’te sadece bir tane “DUR” tabelası vardır.

Paris hakkında ilginç bilgiler biter mi? Bitmez. Nerede olduğunu bilmiyoruz. Ancak o tabelayı bulup, “Sebebi neydi ki?” diye sorup da öğrenen kişiye bir çokomel ödülümüz var.

 • Fransız tostu aslında Fransız değildir.

Tamamen isim benzerliği. Joseph French adındaki bir adam, bizim sadece tost, yabancılarınsa “French toast” yani Fransız tostu dediği yemeği yapıyor. Belli ki sonradan epey tutuluyor. Ancak babasının soyadını alan abimiz Fransız bile değil!

 • Fransa, araba plakası kullanan ilk ülkeydi.

Herhalde refah seviyelerinden olsa gerek, o kadar çok araba vardı ki, plaka kullanma ihtiyacı hissetmişler. Yoksa bugün polisler nasıl seslenirdi bize?

İlginizi Çekebilir :  Paris Gezi Rehberi
 • Hitler, Eyfel Kulesi’ne merdivenlerden çıkmak zorunda kaldı.

Fransızlar’ın kini burada işe yaradı. Fransa’yı ziyaret eden Hitler’in geleceğini öğrenen bir takım Fransız mihraklar, Eyfel Kulesi’nin asansörünün kablosunu kesip de çalışamaz hale getirmiştir. Sırf Hitler yürüsün diye. Hitler de gerçekten de yürümüş!

 • Fransa’da “Condom” adında bir kasaba vardır.

Olabilir yani, olmaz olmaz değil. Farkındalık bunların hepsi. Mesela “Pussy” diye de bir kasabaları var. Fransa kasaba isimleri için bu bir gelenek galiba. Şeyi de arasak mı? Şeyi…

 • 1748 ile 1772’de patates, Fransa’da illegaldi.

Halbuki bizim patates kızartması dediğimiz şeye onlar “French fries” diyorlar. Belki de sonradan fikir değiştirdiler. Ya da belki de patates kızartmasını bulan arkadaş Fransız bile değildi! Bunun da sebebini bulana çokomel verme kararı aldık.

 • Fransa’da bir domuza “Napolyon” adını vermek yasaktır.

Bu yasa muhtemelen George Orwell’in meşhur Hayvan Çiftliği romanına gönderme. Orada da Napolyon adında bir domuz, çiftliğe kök söktürüyor. Ama Domuz Napolyon da aslında Stalin betimlemesidir. Bu arada, Pink Floyd’un Animals albümü de bu kitaptan esinlemiştir.

 • Bir zamanlar Fransa, dünya karalarının %8’ini yönetiyordu.

Tabii bu sömürgecilik çağında gerçekleşiyor. ABD topraklarının büyük çoğunluğu, Afrika kıtasının kuzeybatısı, Çin’in güneyindeki birtakım ülkeler de bunların içinde. Fransa kültürü bugün pek çok yerde karşımıza çıkıyorsa, sebebi de bu sömürgeci çağdır.

 • Fransa’da ölmüş biriyle evlenebilirsiniz.

Siz yine de evlenmeyin.

 • Paris’teki en eski köprü Pont Neuf’tür, yani Yeni Köprü.

Paris şehrinin özellikleri arasında bol köprülü olması da vardır. Diğer köprüleri sırasıyla Daha Yeni Köprü, Çok Yeni Köprü, Yepisyeni Köprü…

 • Fransa Kralı 1. John, doğumundan 5 ay önce kral oldu. Ama sadece 5 gün yaşadı.

Biz Genç Osman’a hayıflanalım, ne trajik krallar varmış meğer. Sayılarla haşır neşir olanlar 5’in gizemini çözmeye başladı bile!

 • Fransa, 12 farklı saat dilimi kullanıyor.

Yine çokomel ödüllü ilginç bir bilgi. Niye?

 • 1814’ten 1830’a kadar Fransız bayrağı sadece beyazdı.

Fransızlar’ın en çok savaştığı dönemlerden bir tanesi. İlginç, değil mi? Bayrak hakkında daha fazlası ve bayraklar neden 3 renkli sorusunun cevabı için sizi şuraya alalım.

 • 2012’ye kadar, tamı tamına 214 yıl, Paris’te kadınların pantolon giymesi yasaktı.

2012’ye kadar! Ayazı pistir tamam ama, sadece kadınlara pis olmasa gerek. O erkeklerin pisliğidir.

 • Afrika’da Fransızca konuşan insan sayısı, Fransa’dakinden fazladır.

Sömürgecilik çağı aynı zamanda birçok kültürü de yozlaştıran, kırıp geçiren bir çağ idi. Afrika’daki ülkelerin pek çoğu, 1960’lara kadar tam bağımsızlığını kazanamadı.

İlginizi Çekebilir :  Rüya Şehir Paris için İki Gün Yeter Mi?
 • Paris’te az sayıda taksi olmasının sebebi, plaka ücretlerinin pahalı olmasıdır.

Taksi lisansı için 200,000 Euro ödemeleri gerekiyormuş. Gerçi Türkiye’de de durum farklı değil. Şirket kurar gibi taksi plakası alınıyor. Fransızlar henüz kiralamayı bulamamışlar galiba.

 • Fransa’da “Yahudilere Ölüm” (La Mort aux Juifs) adında bir kasaba vardır.

Fransız kasabasından çektiklerimiz komik olmanın ötesinde korkunç da. Pantolon kadar dert etmemiş olsalar gerek.

 • Dünyadaki bütün şampanyalar, Fransa’nın Champagne bölgesinde üretilir.

Eğer üretilmiyorsa ona köpüklü şarap denir. Şampanya adı da zaten bu bölgeden gelir. Ki aslında kendisi köpüklü bir şaraptır.

 • Bugün bağımsızlığını kutlayan ülkelerden 26’sı, bağımsızlığını Fransa’dan kazanmıştır.

Evet, sömürgecilik. Bu arada, İngilizlerden de 58 ülke ayrılmış.

 • Louvre Müzesi, 1190’da, Viking istilalarına karşı inşa edilmiştir.

Kendileri bugün dünyanın en meşhur müzelerinden. Louvre Müzesi eserleri de dünyanın en tanındık eserleridir. 75 bin metrekarelik bir alan içerisinde 30 binden fazla eser barındırır.

 • Fransa’da McDonald’s’larda bira servis edilir.

Edenleri de var diyelim. Mis gibi hamburgeri hüpletirken, biranızın keyfini de çıkarabilirsiniz. Kırmızı etle bira gerçekten de iyi gider!

 

Fransa’nın ilginç bilgileriyle hava atmak isteyenler bunu Fransızlara da yapabilir. İyi  yolculuklar!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir