Gaziantep gezilecek yerler listesi

Gaziantep: Ne Yapılır, Nereye Gidilir, Ne Yenir?

Gaziantep’i merak edenler ve gezmek isteyenler buyursunlar: Gaziantep’te ne yapılır ne yapılmaz sizler için anlattık. Memleketimizin gerek tarihiyle gerek kültürüyle en önemli şehirlerinden biri Gaziantep. Güneydoğu Anadolu’da olması onu uzaktaymış gibi gösteriyor ama bunlar hep bahane! Birbirinden lezzetli yemekleriyle, her karışından tarihin fışkırdığı toprağıyla, sıcakkanlı insanlarıyla Gaziantep’i gezip görmek için pek çok neden var. Avrupa’nın Roma’sı varsa bizim de Gaziantep’imiz var diyebileceğimiz kadar iddialı hem de! İşte, size neler yapabileceğinizi anlattığımız Gaziantep gezilecek yerleri!

Gazi Muhtar Paşa Bulvarı

Gaziantep’te gezilecek yer bol olduğu için işe öncelikle enerji depolayarak başlayın deriz. Gaziantep ne yenir sorusuna çok rahat cevap verebilecek bir şehir. Tabii ki baklava! Baklavalarıyla meşhur bu şehre gelip de baklava yemeden olmaz. Sıra sıra baklavacıları bulabileceğiniz Gazi Muhtar Paşa Bulvarı, baklava yemek ve enerji depolamak isteyenler için önemli bir adres.

Gazi Muhtar Paşa Blv.

gaziantep baklavası, gaziantep meşhur tatlısı

Gaziantep Kalesi

Enerji aldıktan sonra gezmeye başlayabiliriz. Gaziantep tarihi yerler ve doğal güzellikleri ile meşhur bir yer ve bunlar arasında en güzellerinden biri de Gaziantep Kalesi. Kale, geçen herkesin dikkatini çekecek bir yüksekliğe inşa edilmiş. Kimler tarafından yapıldığı ne yazık ki bilinmiyor. Ama siz gezerken hayaller kurup tahmin yürütebilirsiniz. İçeri girişse ücretsiz.

Seferpaşa Mahallesi, 27240 Şahinbey

Gaziantep kalesi,kale

Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Mutfağıyla bu kadar meşhur bir şehrin mutfak müzesi olmasaydı ayıp olurdu zaten. Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep Kalesi’nin güneyinde bulunan Göğüş Konağı’nın içine kurulmuş. Konak 1904’te yapıldığından zaten başlı başına tarih kokan bir yerken, zamanla unutulmaya başlanan mutfak kültürünü de hatırlatıyor. Müze içerisinde gezdikten sonra Gaziantep’e özgü baharat çeşitlerini de buradan satın alabilirsiniz.

Karagöz Mahallesi, 27240 Şahinbey

gaziantep mutfak müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Antik Kenti’nin tarihi oldukça eskilere MÖ 300’lere kadar gidiyor. Köprübaşı anlamına gelir. Bu ismin verilmesinin sebebi de Fırat Nehri üzerinde bulunan iki önemli geçitten birinin burada bulunması. E haliyle, bu kadar önemli bir yerin tarihini görmeden gitmek olmaz. Zeugma Mozaik Müzesi, bu kentten çıkarılan tarihi eserlerle kurulmuş bir müze. Baktığınız her eser tek başına ülkemizin nasıl bir tarih üzerine kurulduğunu anlatmaya yetiyor.

Mithatpaşa Mahallesi, Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı, 27500 Şehitkamil

gaziantep zeugma müzesinden bir görüntü

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

Oyun kavramının oldukça yaygın olduğu ülkemizde böyle müzeler görmek oldukça keyif verici. Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından üç katlı tarihi bir konağa kurulmuş. Türkiye’nin dördüncü oyuncak müzesi. İçinde 1700 – 2000 arasında üretilen el yapımı 600 civarında oyuncak bulunmaktadır.

Bey Mahallesi, Hanifi Oğlu Sk., 27010 Şahinbey

gaziantep oyuncak müzesinden bir abd figürü

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi

Kurutuluş Savaşı’nda önemli bir rol üstlenmiş Gaziantep’in bu zamanlarını anlatan bir de müzesi var. Müze, içine kurulduğu iki binanın altında uzanan mağaralarda da devam etmekte. Bu mağaralar yaklaşık bin metrekarelik bir alan oluşturuyor. Müzede kronolojik olarak İngiliz ve Fransızlara karşı yapılan mücadele anlatılıyor.

Suyabatmaz Mahallesi, 27400 Şahinbey

Bakırcılar Çarşısı

Adı üzerinde, bakırcıların çalıştığı, Gaziantep tarihi çarşılarından bir tanesi. Gittiğinizde bakırcı ustalarını işlemeler yaparken izleyebilirsiniz. Pek çok el emeği bakır işini burada bulmak mümkün. Her el işin de olduğu gibi, bu zanaatte yavaş yavaş yerini fabrikalara bırakmakta. Ancak gelen yerli ve yabancı turistler zanaatın devam etmesine önemli katkılar yapmaktadır. Üstelik fiyatları da oldukça makuldur.

Boyacı Mahallesi, Eskici Çarşısı Sk., 27400 Şahinbey

gaziantep bakırcılar çarsısından alışveriş yapmak

Kebapçı Halil Usta

Kebap yemeden Gaziantep’e gittim denilemez tabii ki. Gaziantep önemli noktalar arasında sayılan bir isim de Kebapçı Halil Usta. Oldukça meşhur bir yer ve bu popülerliği de hak ettiğini düşünüyoruz. Et yemekleri oldukça lezzetli. Gittiğinizde burada et yemeği yemeden sakın dönmeyin deriz.

Mithatpaşa Mahallesi, Tekel Cad. Öcükoğlu Sok. No:6, 27500 Şehitkamil

gaziantep yemek yiyebileceğiniz yerler

Gaziantep’te gezilecek yerler saymakla bitmez! Siz gezin görün, biz yine yazarız. Afiyet olsun!

İlginizi Çekebilir :  Şanlıurfa Gezi Rehberi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir