Gezerken Sağlığınızı Korumak İçin Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Seyahat ederken hastalanmamak için neler yapılması gerekir? İşte seyahat sağlığı el kitabı gibi listemiz karşınızda. Seyahat etmek çok güzel, çok iyi de havasını suyunu bilmediğiniz ülkeye gidince çeşit çeşit hastalığa maruz kalabiliyorsunuz. Bakterisinden tutun da strese kadar pek çok alanda kendini gösteren seyahat hastalıkları, seyahate çıkmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli husus. Her gezginin bilmesi gerektiğini düşündüğümüz bu konuları sizin için madde madde yazdık. İşte, seyahat hastalıkları sizi ele geçirmeden, sizin onları durdurabilmeniz için almanız gereken önlemler!

Seyahat Sağlık Sigortası

İster zorunlu olsun, ister olmasın, muhakkak yurtdışına çıkarken sigortanızı yaptırın. Almanız gereken ilk önlem bu olmalı, zira el memleketlerinde hastaneye gitmek isterseniz, maazallah, yüklü bir faturayla karşılaşabilirsiniz. O yüzden üşenmeyin, seyahat sigortası nasıl yapılır diye araştırın.

Aşı Olun!

Gideceğiniz ülkedeki yerel hastalıkları muhakkak inceleyin. Aklınıza hayalinize gelmeyecek kadar çok mikrobu tanımayan vücudunuz, burada kendileriyle tanışabilirler. Aşı sağlık demektir. O yüzden yola çıkmadan gerekli aşıları yaptırdığınıza emin olun. Gideceğiniz ülkedeki olası tüm sağlık tehditlerini  şuradan öğrenebilirsiniz.

İlkyardım Öğrenin

Seyahate çıkmadan önce mutlaka ilkyardım öğrenin ve yanınızda en temel ilkyardım malzemelerini bulundurun. Felaket tellalı olmak istemeyiz ama başınıza ne zaman neyin gelecğeini asla bilemezsiniz.

Uyku

Seyahat ederken çok fazla enerji harcayacaksınız ve çok yorulacaksınız. Uykunuzu iyi aldığınıza emin olun, zira pek çok hastalığın sebebi, uykusuzluk sonucu bağışıklığın düşmesi oluyor.

Beslenme

Seyahatteyken sağlıklı olmak için neler yemeliyiz? Evinizdeki gibi beslenemeyeceksiniz ama yine de elinizden geleni ardınıza koymayın. İyi beslenen vücut her şeye hazırlıklıdır. Ona ihtiyacı olan maddeleri ve enerjiyi temin ederseniz sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

 

İlginizi Çekebilir :  Çadırını Alan “Keşfegel”sin: Kamp Yapılacak En Güzel Ülkeler

Vitamin

Beslenmeniz sırasında vücudunuza alamadığınız vitaminleri dışarıdan temin edebilirsiniz. Bu yüzden direncinizi arttıracak, özellikle C ve B12 vitaminlerini tercih edebilirsiniz. Böylece seyahatiniz sırasında yorgun hissetme ihtimaliniz de azalacaktır.

Isınma – Gerinme Hareketleri

Özellikle seyahatiniz sırasında çok gezecekseniz, sabah uyandığınızda sakın ha ihmal etmeyin. Ayağınızın altına masaj yapmaktan tutunda, boynunuzu esnetmeye kadar, sizi hem güne hazırlayacak hem de sakatlıkları önleyecek bu hareketleri ihmal etmeyin.

Su İçin!

Su iyileştirir. Çok terleyecekseniz de su için, terlemeyecekseniz de. Sağlımızı korumak için yapmamız gerekenler listesinin başında yer alıyor su içmek. Onu sakın ihmal etmeyin.

Temizlik

Kişisel temizliğinize özen gösterin. Her ne kadar konakladığınız ve gezdiğiniz yerler bakımlı ve temiz olsa da ekstra önlem almaktan, sık sık duş almaktan çekinmeyin. Bu yerlerin başka insanların da kullanımlarına açık olduğunu unutmayın.

Nefes Alın

Sağlıklı olmak için neler yapmalıyız, diye soruyorsanız şayet; Nefes alın! Antik Yunanlılar için hayatın kaynağı nefes. Gün içerisinde sık sık az nefes almaktan vücudumuz kasılabiliyor. O yüzden gün içerisinde derin derin nefesler almayı ihmal etmeyin. Sizi dinç tutacağı gibi, zihninizi de berraklaştıracaktır.

Vakti verimli Kullanın

Unutmayın! Bir günde bütün bir şehri gezemezsiniz. Elinizden geleni yapın ama hem keyifli vakit geçirmek, hem de aşırı yorulup hasta olmamak adına vaktinizi iyi kullanın. Gittiğiniz yerlerin tadını çıkarın.

Stresten Uzak Durun

Bilmediği bir yere gittiğinde insan streslenebiliyor. Ancak her şeyi planladığınız gibi, planlarınızda muhakkak aksama olacağını da unutmayın. Hiçbir şey planladığınız gibi gitmeyecektir ki böylesi daha güzeldir. Geleni kabul edin!

Doktora Gidin

Siz yine de bütün önlemleri aldıktan sonra kendinizi iyi hissetmiyorsanız doktora başvurun. Unutmayın, hiç kimse doktordan daha iyi bilemez. Neyiniz olduğunu anlamak için internete bakmak yerine, doktora gösterin. Dünya Sağlık Günü vesilesiyle, bütün doktorlarımızın da ellerinden sıkarız! 😉

7 Nisan Dünya Sağlık Günü’nde sağlığınız kıymetini bir kere daha bilin. Seyahat ederken önlemlerinizi aldıktan sonra bolca gezebilirsiniz! İyi gezmeler!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir