Gezginler için Tanzanya Seyahat Rehberi

Tanzanya’ya seyahat etmeyi düşünenlerin, bu renkli ülkeyi ziyaret etmek ve güzel vakit geçirmeleri için çok ilginç nedenleri var. Tanzanya seyahat rehberi yazımızda, gidebileceğiniz yerleri ve püf noktaları sizler için derledik. Bir gezgin olarak, Tanzanya’yı keşfetme şansının keyfini çıkarın. 

Unutmamanız Gereken Eşyalar

Akılda tutulması gereken ilk şey, tek başına gezen yolcuların yalnızca iki eli olduğu, bu nedenle tonlarca bagajdan bir an önce kurtulun. Yanınıza alacağınız çok fazla eşya, yalnızca size bir yük olacaktır. Tanzanya seyahati için önemli olan bazı maddeler var: rahat yürüyüş ayakkabıları, aşırı sıcaklardan korunmak için şapka ve hafif giyinmek, hala cildinizi ferah tutmak için iyi bir iş çıkarıyor.Ayrıca böcek kovucu spreyleri yanınıza almayı unutmayın. Ülke sıklıkla sıcak ve nemli olmasına rağmen yanınıza alacağınız bu basit eşyalar cildinizin güneşten korunmasına yardımcı olur ve daha da önemlisi, garip yerlerde böcek sokmalarını önlemeye yardımcı olur. Unutmayın, omuz hizası ve kalça bölgeniz arasındaki bir kaşıntıya ulaşmak zor.

İyi bir Rehber Bulun

Seyahatiniz Serengeti ovalarından geçecek bir güzergah üzerindeyse, yanınızda seyahat arkadaşı olarak iyi, bilgili bir rehberin bulunması şarttır. Her şeyden önce hiç kimse vahşi doğada yalnız başına kaybolmak istemez ve ikincisi, deneyimli bir rehber kullanmak, keşfiniz sırasında bölgede bulunan her şeyi görme şansını garantiler. Yanınızda bir rehber bulundurmanız size bilgi zenginliği olacak ve yalnız gezilere çıkmanız için büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Konaklama Yerini Dikkatli Seçin

Tanzanya’da yalnız seyahat etme popülaritesi arttıkça, ülkedeki kamp alanlarının çeşitliliği ve otel seçenekleri aynı doğrultuda artıyor. Bu nedenle, ülkenin güneyindeki ve batısındaki bölgelerin çoğunda kalmak mümkün. Ücretler genel olarak çok uygun. Sabahları bir fincan kahvenin verdiği keyifle doğanın güzelliğini sessizce düşünürken güne başlamak için harika bir seçenek olacaktır. Bazı konaklama alanları ayrıca, ziyaretçilerine diğer turistlerle buluşma imkanı veren toplumsal yemekler gibi ortak sosyal etkinlikler de sunuyor. Bu durum dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla tanışmak için iyi bir fırsat olabilir.

Eşeği sağlam kazığa bağlamak

Tanzanyalılar genellikle saygılı ve nazik insanlardır ancak her ülkede olduğu gibi her zaman istisnalar karşınıza çıkacaktır. Yalnız gezginlerden biriyseniz, karanlıkta yolculuğa çıkmaya çalışmaktan çok gündüz vakitlerinde toplu taşıma araçlarını kullanarak yola çıkmanız özellikle önem taşır. Nakit para ve diğer eşyalarınızı, çalınması veya kaybolmaları ihtimaline karşı tek bir yerde tutmayın. Değerli eşya, pahalı saatler gibi geziniz sırasında önemli olmayan eşyaları kendi ülkenizde bırakmak en iyi seçenek olacaktır.  Ayrıca bu ülkede pasaport kaybeder, telefonsuz kalır ya da paranızı bitirirseniz çok zor durumda kalabilirsiniz.

Neden gönüllü değilsiniz?

 Tanzanya’yı daha yakından tanımak isteyenler için güzel seçeneklerden biri de yardım organizasyonlarına katılmak olacaktır. Ayrıca bu seçenek yerlileri,ülkedeki yaşam biçimlerini ve geleneklerini tanımak için harika bir yol. Gönüllülük faaliyetiniz sırasında, ziyaret edilecek en iyi noktalar konusunda yerli halktan bazı fikirler almaya başlayınca, sizin için sınırı olmayan gerçek maceralar başlayabilir.

Tanzanya’da Mutlaka Yapmanız Gereken Şeyler

Vahşi hayat safarileri

Tanzanya seyahatiniz sırasında vahşi yaşamı görmeden dönmeniz olmaz. Bu ülkede, dünyaca ünlü Serengeti’den güzel Tarangire’ye ve küçük ama etkileyici Arusha Milli Parkı’na kadar uzanan geniş park ve rezervler var. Tarangire, büyük oranda fil popülasyonu sebebiyle tercih edilirken, Arusha enfes bir manzara sunmaktadır. Serengeti’nin UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilen alanı, yırtıcı hayvanları ve yılın belli aylarında gerçekleşen zebra göçü ile ünlü ve Afrika‘nın en simgesel yaban hayatı yerlerindendir.

Ngorongoro Krateri

Ngorongoro Krateri, yaban hayatı ve yemyeşil bitki örtüsü ile dolup taşan görkemli bir volkanik kalderadır. Burada ziyaretçiler, ‘Big Five’ safari deneyiminin tadını çıkarabilirler. Krater UNESCO Dünya Mirası Listesi alanı olarak ilan edildi ve Afrika’daki memelilerin en yoğun bölgelerinden birine sahip olduğu söyleniyor.

Maasai halkını ziyaret edin

Maasai, binlerce yıllık geleneklere göre Serengeti’de yaşayan Kuzey Tanzanya’nın asıl sakinleri arasında olan yarı göçebe bir kabiledir. Çarpıcı görünümleri, etkileyici kırmızı giysileri ve güzel boncuklu takılarıyla beğenilen gururlu bir savaşçı ırkıdır. Masaai halkına yapılan kültürel bir gezi, Masaai savaşçılarının efsaneleri, ritüel şarkıları ve kabile dansları gibi her türlü ilginç gerçekleri açığa çıkaracaktır. Otantik bir kabile deneyimini sağlamak için güvenilir bir tur şirketiyle birlikte ziyarette bulunduğunuzdan emin olun.

Zanzibar keşfi

Zanzibar takımadaları, Tanzanya’nın hemen kıyısındaki Hint Okyanusu’nun sakin, masmavi renkli sularında bulunur. Zanzibar renkli, şirin köylerin, aromatik kokulu baharat pazarlarının, eski mimarilerin, balıkçı teknelerinin, pirinç tarlalarının muhteşem kumsallarıyla karıştığı muhteşem bir bölgedir. Tanzanya seyahat bölgesinde tropik ikliminden dolayı hemen hemen her gün, adanın etrafındaki resiflerin ve çok çeşitli su sporlarının tadını çıkarabilirsiniz.

Natron Gölü’nün ürkütücü sessizliğine şahit olun

Tanzanya seyahatiniz sırasında dünya dışı bir deneyim için Arusha bölgesindeki Natron Gölü’ne gidin. Bu sığ, tuz ve soda gölü, suyun kostikle tuzlu suyun karışımıyla konsantre olmasına yol açan yüksek düzeyde alkaliniteye sahiptir. Bu da tuzu seven mikro organizmaları kendine çekiyor ve gölde karakteristik pembe kırmızı karışımı bir renk meydana geliyor. Suyun sıcaklığı şaşırtıcı bir şekilde 60 ° C  civarında dolaşıyor. Natron, aynı zamanda flamingoların Doğu Afrika’daki tek düzenli üreme alanıdır.

 Büyük göçe tanıklık edin

Dünyanın en muhteşem doğa olaylarından biri olarak nitelendirilen Serengeti’deki hayvan göçü kaçırmamanız gereken harika gösterilerden biridir. Yılda bir defa gerçekleşen bu olay, milyonlarca zebra’yı, ardından koşturan antilopları ve tabii ki yırtıcı hayvanları görebilmeniz için şahane seçenek.

Victoria Gölünü Keşfedin

Tanzanya seyahat rehberimizde sırada Victoria Gölü var. Burası, Afrika’nın en büyük gölünün yanı sıra dünyanın en büyük tropikal tatlısu gölüdür. Göl Tanzanya, Uganda ve Kenya arasında sınır görevi görüyor.

Kuş gözlemciliğine gidin

Tanzanya’da uzanan çok çeşitli manzara ve nadir ve endemik manzaralı bitki örtüsü, ornitologlara keyif katacak mükemmel kuş gözlem mekanı olmasını sağlıyor. Ülkede 1000’in üzerinde kuş türü kayıt edildi ve endemik olanlardan en muhteşem olanı Udzungwa orman kekliği, Bayan Moreau’nun kuşu, Loveridge’in güneş kedisi ve Usambara kartal baykuşu burada. Bir daha bu tarz kuşları hayatınızdan göremeyeceğinizi varsayarsak bu sizin için kaçırılmaması gereken bir fırsat olacaktır.

Olmoti kraterine tırmanın

Doğa severler, Olmoti Kraterinin barış ve yalnızlığını kucaklamak için buraya zaman ayırmalıdır. Burada, bol çimenli alanlar manda ve diğer hayvan türleri için bulunmaz özellikleri sunar. Bununla beraber burada hayran kalacağınız efsanevi bir şelale var. Turistlerin uğrak yerlerinden biri olan Olmoti, doğa yürüyüşleri için mükemmel bir mekandır. Olmoti Krateri, Maasai köyü Nainokanoka’dan ulaşılabilir fakat güvenliğinizi sağlamak için size silahlı bir ranger eşlik etmek zorunda ( vahşi yaşamdan dolayı). Gözünüzü fazla korkutmadan yola çıkabilirsiniz.

Tanzanya seyahat rehberimizi okurken umarım keyif almışsınızdır. Sağlıcakla kalın.

İlginizi Çekebilir :  Afrika Kıtası

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir