Gezginler Nasıl Yaşarlar?

Dünyayı gezen insanları görüyoruz duyuyoruz. Peki bu gezginler nasıl yaşar? Bu kadar gezecek parayı nereden bulurlar? Biz yazdık, siz okuyun!

Gezme Sanatı

Dünyayı gezen insanların bir kısmı yolda sanatlarını icra ederek para kazanıyorlar. Resim yapmak, ipten takı yapmak veya enstrüman çalmak gibi bir yeteneğiniz varsa yolda uzun vakitler geçirebilirsiniz. Tabii biraz da medeni cesaret gerekli. Bazı tanıdığımız gezginler de bu şekilde yolda hayatlarını sürdürüyorlar. Mesela, geçen sene dünya turları kapsamında ülkemize gelen Zapp ailesi gibi. 1928 model bir arabayla 16 senedir gezgin hayatı yaşayan ailenin, 4 çocuğunun tamamı da gezi esnasında farklı ülkelerde doğmuş. Ailenin annesi Candelaria paraları bitince resim çizip satmaya başlamış ve bu sayede yola devam edebileceklerini anlamışlar. O gün bugündür de yoldalar. Bu ilham verici aileyle yapılmış ropörtajı buradan izleyebilirsiniz!

Ne İş Olsa Yapar Mıyım?

Sizin için mesele konforlu bir evde yaşamak değil de dünyayı keşfetmek ve yolculuk etmek ise ve yolda biraz para kazanarak gezeyim diyorsanız “Ne iş olsa yaparım”cı olmanızda fayda var. Gittiğiniz ülkelerde ve şehirlerdeki hostellerde karın tokluğuna ve yatacak yer karşılığında çalışabilirsiniz. Bu şekilde gezen gezginlere örnek olarak Emre Durmuş’u verebiliriz. Kendisinin nasıl düşük bütçelerle dünyayı gezdiğini anlattığı videosuna buradan ulaşabilirsiniz. Eğer dünyayı gezmek için yüksek bir bütçeniz yoksa o zaman yolda karşınıza çıkan iş fırsatlarına uyanık olmalısınız. Gezginlere iş veren işletmeler dünyanın her yerinde varlar.

Baş Parmaklar Havaya

Seyahat etmek sadece otobüsle, uçakla ve trenle olmak zorunda değil. Otostop seçeneği her zaman en ucuz yöntem olarak yanıbaşınızda. Otostop çekmeye başlamak, yeni insanlarla tanışmanızı sağlayacak, sizi geliştirecek ve hayatınıza heyecan katacak bir kazanım olabilir. İnsanların birbirlerinden bir şey istemeye bile çekindiği günümüzde, otostop kültürünün ülkemizde var olması sevindirici. Bir yerden bir yere ulaşmanın en kestirme yolu bazen otostop çekmektir. Gezginler de gidecekleri yere çoğunlukla bu yöntemi kullanarak giderler.

İlginizi Çekebilir :  Trekking Yapmak İçin Türkiye’nin En İyi Yürüyüş Parkurları

Temizlik

“Gezginler nasıl yaşar?” konusunda en önemli durumlardan biriside temizlik. Yoldaysanız duş alacak fırsatı her zaman bulamayabilirsiniz. Bu durumlarda ıslak mendiller ve ortak plaj duşları gezginlerin yakın arkadaşı olurlar. Yola çıkmadan önce ucuza alınan birkaç tişört kullan-at şeklinde değerlendirilebilir. Ayrıca gezginler bulundukları bölgelerdeki online gezgin platformlarını kullanarak, kendilerine evinin bir odasını ve banyosunu açabilecek, halden anlayan insanlara ulaşırlar. Yine de gezgin olmak bazen kirli halinizle barışmanızı gerektirebilir. Bu nedenle uzun süre gezecek olan kişiler saçlarına rasta yaptırırlar ki yoldayken bakımı daha kolay olsun.

Gezginler Nerede Kalır?

Gezgin olmanın şartları arasında sırtınızda dev bir sırt çantası ve çantaya iliştirilmiş bir çadır olması var. Tabii ki böyle bir kural yok ama çok ucuz ve pratik olması kampı, gezginlerin bir numaralı konaklama aracı yapar. Çadır kurmak dışında, couchsurfing gibi sitelerde gezginler, evindeki bir kanepeyi veya yatağı onlara açmak isteyen insanlarla temas kurarlar. Böylece herhangi bir ücret vermeden bulundukları şehirde yaşayan birinin evinde kalmış olurlar. Couchsurfing sitesi gezginlerin ve ev sahiplerinin birbirlerini puanladıkları bir referans sistemi. Merak edenler buradan bir göz atabilir. Bu imkanlar dışında her ülkede hostel adı verilen yerler bulunur. Buralarda birçok kişi aynı odada kalır ve fiyatları çok uygundur.

Gezgin olmak için gerekenler nedir, gezginler nasıl yaşar konusunda biraz da olsa fikir verdik. Bir  gezgin olup seyahate çıkacaksanız gittiğiniz ülkelerden bize birer kartpostal atmayı unutmayın!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir