Dubai görmeniz gereken yerler

Gökdelenler Şehri : Dubai Gezilecek Yerler

Dünyanın en popüler tatil rotalarından biri olan Dubai her yönüyle insanı etkiliyor. Lüksün, zenginliğin ve gösterişin merkezlerinden biri olan Dubai’de tatil düşünenler için gezilecek 10 yeri bir araya getirdik.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin bilinen en ünlü emirliği Dubai, Arap Yarımadası’nın en gösterişli şehirlerinin başında yer alıyor. Dubai vize gerektiren tatil noktalarından biri olsa da vize alma işlemleri 3 iş gününde sonuçlanıyor. Gerekli şartları sağlayınca vize almanın da zor olmadığını söylemeliyiz. Yapay adaları, lüks otelleri ve alışveriş merkezleriyle ünlü bu şehirde tatil planlayanlara Dubai gezi notları tadında küçük bir rehber hazırladık. Şehrin ışıklarla donatılmış caddelerinde gezmenin yanı sıra uğradığınız adreslerde neler yapabilirsiniz kısaca bahsettik. İhtişamın, abartının ve hatta abartılmış zenginliğin alametifarikası bu şehirde küçük bir tura çıkmaya ne dersiniz?

Burj Khalifa

Dubai gezilecek yerler deyince hepimizin aklına ilk olarak Burj Khalifa gelmektedir. Burç Halife anlamına gelen bu gökdelen 828 metreden ve 161 kattan oluşuyor. Bu yönüyle dünyanın en uzun binası olarak anılıyor. Binanın 124. katı turistlere gözlem için ayrılmış. Bu kattan 360 dereceyle şehrin manzarasını hem gece hem de gündüz izleme fırsatı bulabilirsiniz.

Palmiye Adaları

Yaklaşık 800 futbol sahasından daha büyük olan adalar üç ayrı adadan oluşuyor: Palm Deria, Palm Jumeirah ve Jebel Ali.  Bu denli büyük alanı oluşturmak için bir hayli kum kullanılmış. Zenginliğin ve gösterişin simgesi hâline gelen adalarda birbirinden farklı villalar, oteller, alışveriş merkezleri ve restoranlar yer alıyor. 16 koldan oluşan adalar Dubai’de görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Mall of the Emirates

Şehrin en büyük alışveriş merkezlerinden biri. Burayı özel kılan şeylerin başında, kapalı alan içindeki kayak pisti SKI Dubai’nin burada yer alması. Bunun yanında oyun ve eğlence alanı Magic Planet de bu alışveriş merkezine uğramanızı cazip kılıyor. Hem alışveriş yapmak hem de eğlenmek için eşsiz bir yer.

Heritage and Divining Village

Burası Dubai’nin geçmişini keşfetmek isteyenler için yaşayan bir müze özelliği gösteriyor. Dokumacıların, çömlekçilerin, geleneksel tekne ile ağ yapımının görülebileceği bu yerde kerpiç evlere de rastlıyorsunuz.

Atlantis Otel

Palmiye Adaları’nın en uç noktasında bulunan Dubai otelleri arasında en prestijli olanlarından biri. İçerisinde Aquaventure Waterpark adındaki su parkında eğlenebilir, özel plajında denize girmenin keyfini yaşabilirsiniz.

Jumeirah Camii

Dubai’nin en güzel yapılarından olan cami 1975-1978 yılları arasında inşa edilmiş. Camiyi özel kılan şey, Fatimî tarzı mimarî tarzına sahip olması. Ziyaretçilere açık olan camide bol bol fotoğraf çekmenizi öneriyoruz.

Burj Al Arab

Dubai otelleri arasında en çok tanınan Burj Al Arab mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Şehrin simgelerinden biri olan bu otel, mimarî yapısından ötürü “Yelken Otel” olarak da anılıyor. Dolgu üzerine inşa edilmiş otel tam 7 yıldızlı. Konaklama fiyatlarının yüksek olduğunu söylemek gerekiyor. İçine girmeseniz de en azından yakınından simgesel yapıyı izleyebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz.

Şeyh Zayed Yolu

Birleşik Arap Emirlikleri’nin en uzun karayolu olan bu yol, Dubai’nin en merkezi yeridir aynı zamanda. Üzerinde birçok otelin ve büyük bir metro ağının bulunduğu bu yol boyunca Dubai gökdelenleri, özellikle gece gezintisinde ışıklandırmayla göz alıyor.

Deira Baharat Çarşısı

Aklınıza gelebilecek ne kadar baharat çeşidi varsa bu çarşıda bulabilirsiniz. Rengarenk ve çeşit çeşit baharat kokuları arasında kaybolabileceğiniz bu çarşıdan eliniz boş dönmeyin.

Dubai Eski Şehir

Şehrin en eski yerleşim bölgesi olan kısımda Altıncılar Çarşısı, Al Fahidi Kalesi, Dubai Bastakiya yer alıyor. Eski şehrin daracık sokaklarını ve eski yapı geleneksek evlerini bu bölgede bulmak mümkün.

Şehrin çoğunluğu göçmenlerden oluştuğu için Dubai’de ne yenir, sorusunu şehrin kendine mahsus lezzetleriyle cevaplamak zor. Birçok milletin mutfağını bulabileceğiniz şehirde falafel ile shawarma adındaki hamburger Arap mutfağı lezzetleri arasında yer alıyor. Ayrıca bu şehir dünyaca ünlü yasaklarıyla biliniyor. Bu yasaklara göz atmak isterseniz sizi şuraya alalım. 

Çantanızı hazırlayıp yola koyulmadan önce fotoğraf makinelerinizi yanınıza almayı sakın unutmayın!

İlginizi Çekebilir :  Ver Elini Gürcistan: Batum Gezilecek Yerler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir