Güney Amerika Kıtası

Dünyanın en uzun sıra dağları olan And Dağları’nın bulunduğu Güney Amerika Kıtası, Latin ruhunun dinamik havasını tatmak isteyenlerin uğrak yeri oluyor. Biz de rotasını Güney Amerika olarak belirlemiş olanlar için kıta hakkında kısaca bilgi verelim dedik.

İklimi Nasıldır?

Havası da kıtanın ruhu gibi oldukça hareketlidir. Güney Amerika’da Ekvator tipi, ılıman, tropikal ve soğuk olmak üzere 4 ayrı iklim türünü de görebilmek mümkün. Bu yüzden tam olarak gideceğiniz destinasyona göre valiz hazırlamanız gerekiyor. Bir seyahat boyunca birden çok ülkeyi gezecekseniz valiziniz de hem tişört hem de kazak bulundurmanız gerekebilir.

Nereleri Görmeli?

Ağırlıklı olarak Latin atmosferinin hâkim olduğu Güney Amerika ülkeleri arasında görülecek yerlerin başında Arjantin, Brezilya, Şili ve Peru geliyor. Kuzey Amerika’da olduğundan daha az sayıda ülkenin bulunduğu Güney Amerika’da Kolombiya ve Venezuela da oldukça rağbet görüyor.

İnka İmpartoluğu’nun beşiği olan Latin Amerika’da, tarihi açıdan da çok değerli yerlere bulunuyor. Peru’da bulunan Machu Picchu’yu görmek bile Güney Amerika’ya gitmek için tek başına bir sebep olmaya yeter. Bunun dışında, Brezilya’nın kilometrelerce uzanan sahilleri, Ekvador’da bulunan ve evrim teorisinin doğduğu yer olarak bilinen Galapagos Adaları’nı, Bolivya’daki “dünyanın en büyük tuz gölü” unvanını alan Salar de Uyuni’yi ve daha birçok yeri Güney Amerika’da görülecek yerlerden oluşan destinasyon listesine ekleyebilirsiniz.

Nasıl Bir Rota Çizmeli?

Çizeceğiniz rotanın öncelikle size ilham vermesi önemli. Ne de olsa yolculuklar keyifli olduğu kadar yorucu da oluyor. Bunun için görmeyi en çok istediğiniz lokasyonları belirleyin. Bunların arasından bir seçim yapın ve rotayı oluştururken de birbirine en yakın olan ülkeleri seçin.

Bir başka yöntem olarak da ülkeler arasında geçiş yaparken kullanacağınız vasıtaların durak yerlerini de plana ekleyebilirsiniz. Trenle yolculuk yapacaksanız ve yol üzerinde görülmeye değer başka yerler de varsa rotanızı bu ara durak noktalarına göre belirleyebilirsiniz.

Maliyeti de hesaba katabilirsiniz. Kısıtlı bir bütçeyle hareket ediyorsanız en uygun ulaşım ücretlerini ödeyeceğiniz rotayı belirleyip bu rota üzerinde bulunan en uygun destinasyonları seçebilirsiniz.

Nasıl bir plan yaparsanız yapın Güney Amerika Kıtasını yeniden keşfetmeden gelmeyin!

 

İlginizi Çekebilir :  İnka Antik Şehri- Machu Picchu

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

  • Güney amerika kıtası için gezi rotası ayarlayanlara tavsiyem mutalaka Şiliyi ziyaret etmeleridir Güney amerika kıtasını ziyaret etmeden önce mutlaka bir gezi planı hazırlamalısınız