Güney Amerika Etkileyici yerler

Güney Amerika’nın Baştan Çıkarıcı 15 Doğa Güzelliği

Güney Amerika, herhangi bir gezginin aklını uçuracak olan olağanüstü doğal güzelliklerin bulunduğu bir kıta. Dünyanın en yüksek şelalesinden en büyük tuz plajına; gezegendeki en derin kanyonlardan biri olan kırmızı nehirden yağmur ormanlarına kadar Güney Amerika’nın en çarpıcı 15 doğal güzelliğini derledik.

Angel Falls,Venezuella (Melekler Şelalesi)

Dünyanın en yüksek şelalesi (979 metre) olarak bilinen Angel Falls  görülmesi gereken muhteşem bir manzara. Venezuela’nın Canaima Ulusal Parkı’ndaki Auyán-tepui dağının kenarından akan şelale, yerli halk olan Peymonlar tarafından Kerepakupai Vená olarak da bilinir. İzole edilmiş bir ormanın derinliklerinde bulunan şelalenin döküldüğü yere sadece hafif uçaklar ya da tekneler ile ulaşabilirsiniz.

dünyadaki etkileyici yerler

Cano Cristales, Kolombiya

La Macarena Milli Parkı’nda bulunan Kolombiya’nın Caño Cristales’i ” cennetten kaçan nehir “olarak da bilinir ve kuşkusuz dünyanın en güzel nehridir. Her yıl Haziran ve Kasım ayları arasında bu sularda yaşayan parlak kırmızı algler çiçek açmaya başlar ve nehir parlak kırmızı renge bürünür! Gerçekten eşsiz bir gösteri ve Kolombiya’nın en güzel doğal güzelliklerinden biri.

Güney Amerika gezilecek yerler

Amazon Yağmur Ormanları

Brezilya, Peru ve Kolombiya dahil Güney Amerika ülkelerinin bir çoğunu kapsayan yağmur ormanları mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Gezegendeki en büyük nehirle kesişen Amazon yağmur ormanlarını keşfetmek eşsiz bir Güney Amerika turunu tamamlamak demektir.

Güney Amerika'da bulunan yağmur ormanları

Titicaca Gölü, Bolivya ve Peru

Güney Amerika’nın en büyük gölü (su ve yüzey alanı olarak) Bolivya ve And Dağlarının merkezinde yer alan Peru’nun sınırında bulunuyor. Titicaca Gölü, aynı zamanda “dünyanın en yüksek gezinilebilir gölü” olarak da adlandırılır. Gölün etrafı güzel adalarla ve karla kaplı tepelerle çevrili çarpıcı bir yerdir.

Güney Amerika titicana gölü, bolivya

Torres del Paine, Şili

Patagonya Şili’nin en güneyindeki nefes kesici bir milli park olan Torres del Paine  sivri dağları, buz gibi mavi gölleri ve buzullarıyla ünlüdür. “Paine” aslında, “mavi” anlamına gelen eski bir yerli sözcüğünden geliyor. Bu görkemli manzarada doğa yürüyüşü yapmak için en iyi zaman, Güney yarım kürede bahar ve yaza karşılık gelen Kasım ve Nisan ayları arasında olmaktadır.

Güney Amerika Torres Del Paine

Perito Moreno Glacier, Arjantin

Arjantin’in Los Glaciares Milli Parkı’nda bulunan Perito Moreno Glacier, dünyanın en büyük üçüncü temiz su rezervidir ve olağandışı bir şekilde dünya çapındaki buzullardan farklı olarak gün geçtikçe büyümektedir. Maceracı gezginler için buzulun üstünde beş saatlik bir trekking turunun keyfini çıkarmak bile mümkündür.

Iguazu Şelaleleri, Arjantin ve Brezilya

Dünyanın en büyük şelaleleri arasında olan Iguazu Falls, Arjantin ve Brezilya sınırında bulunuyor (şelalenin yaklaşık% 80’i Arjantin topraklarındadır). Iguazu Nehri tarafından yaratılan akışın yaklaşık yarısı “Şeytan’ın Boğazı” adıyla anılır ve bu görkemli şelale akışı sırasında binlerce metreküp su aşağıya doğru dökülür. Iguazu Şelaleleri, gürültünün yüksek safhada olmasıyla ve cezbedici görüntüsüyle Güney Amerika’da bulunan en büyük deneyimlerden biridir.

İlginizi Çekebilir :  Benim İçin Ağlama: Arjantin’de Görmeniz Gereken Yerler

Salar de Uyuni, Bolivya

Bolivya, 10.582 kilometre karelik dünyanın en büyük tuz lokali olan Salar de Uyuni’ye ev sahipliği yapıyor. Olağanüstü doğal güzelliği ve benzersiz panoramaları buranın Güney Amerika’nın tartışmasız en popüler doğal turizm bölgesine dönüştürülmesini sağladı. Yağış mevsiminde (Ocak ve Şubat aylarında) oluşan tuz dolu daireler gökyüzünün olağanüstü yansımalarını size sunmaktadır.

Pantanal, Brezilya

Öncelikle Brezilya’da bulunan Pantanal, dünyanın en büyük tropik sulak alanlarını kuşatan doğal bir bölgedir ve 170.000 kilometrekarelik alanda gerçekten de şaşırtıcı derecede biyolojik çeşitlilik barındırır. Pantanal, safari sınıfının Güney Amerika’daki eşdeğeridir ve 1000’den fazla kuş türü, 300 tür memeli ve yaklaşık 500 sürüngen bulunmaktadır. Ayrıca zor görülen bir jaguar bakışı yakalamak için Güney Amerika en iyi yerdir.

Roraima Dağı, Venezuella

Venezuela’nın Canaima Ulusal Parkı’nda bulunan Roraima Dağı, sınırlarının Venezuella’dan başlamasına rağmen Brezilya ve Guyana’ya kadar uzanıyor. Roraima Dağı’nın bir başka kolu olan Guiana Dağı’nda bulunan dev kaya oluşumu ise üç ülke ormanlarının nefes kesici manzaralarını gerçeküstü ve eşsiz bir şekilde sunuyor. Roraima’ya bir tura katılmadan kendi başınıza çizeceğiniz bir rota ile tırmanmak mümkündür ve toplam tırmanış yaklaşık beş gün sürer.

Atacama Çölü, Şili

Dünyadaki en kutupsuz çöl olarak bilinen Şili’nin Atacama Çölü, Güney Amerika’nın benzersiz manzaralarını sunan bir ekosistemdir. Burası çoğu zaman Mars veya Ay’ın yüzeyi ile karşılaştırılmıştır ve bu yüzden bazı uzay filmleri burada çekilmiştir. Ayrıca, gezegenimizde yıldız seyretmek isteyenler için en iyi yerlerden biridir!

Kaieteur Şelalesi, Guyana

Dünyanın en büyük tek yerden düşen (üzerinde akan su hacmi olarak) Guyana’nın muhteşem Kaieteur Şelalesi gezilecek yerler arasındadır. Yaklaşık 226 metre yükseklikte, Kaieteur Milli Parkı’nda bulunuyor. Niagara Şelalelerinden yaklaşık dört, Victoria Şelalelerinin ise yaklaşık iki kat yüksekliğindedir. Bu şelale, gezegenin en güçlüleri arasındadır.

Laguna Colorada, Bolivya

Salar de Uyuni’ye yakın bir yerde bulunan Laguna Colorada, Bolivya’nın sığ bir tuz gölüdür. Kırmızı tortullar ve yosun pigmentasyonu göl sularının kırmızı olmasına ve bu güzel gölde üç flamingo türünün yaşamasına neden olmaktadır.

Lençois Maranhenses, Brezilya

Maranhão eyaletinde, Brezilya’nın kuzey doğusundaki Lençóis Maranhenses’de bulunan bu milli park, bir dizi büyük ve beyaz dalgalı kum tepeciklerinden oluşur. Bölge her ne kadar çöl gibi görünse de, Amazon havzasının hemen dışında olduğu için düzenli yağış alır. Güzel lagünler haziran ile eylül arasında doludur.

Colca Kanyonu, Peru

Peru’nun Colca Kanyonu, 3.270 metre derinliğe sahip dünyanın en derin kanyonlarından biridir. Peru’daki en derin ikinci kanyondur ve Büyük Kanyon’un iki katı derinliğine sahiptir. Aynı zamanda burası dünyada hala yaşamını sürdüren görkemli And Kondor’unun (kuş türü) en güçlü ırklarından birine ev sahipliği yapıyor. Güney Amerika’da bu akbaba türünün kocaman kafataslarını göğe yükseltmesini izlemekten daha etkileyici bir şey yok.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir