Rize gezilecek yerler Listesi

Haftasonu Karadeniz : Rize Gezilecek Yerler Listesi

Karadeniz’in doğusuna doğru uzanan ve destinasyonu Rize olanlara duyurulur; gezilecek yerler listesini çıkardık.

Karadeniz’de hangi şehre gitseniz bir güzellik bulabilirsiniz. Hatta bazılarında güzellikten başınız dönebilir. Doğanın çoğunlukla hırçınlığı ile büyülediği, denizinin dalgasını hiç esirgemediği, estiği zaman sert estiği, gürlediği zaman ürküttüğü Karadeniz’den bahsediyorsak da Rize’yi unutmak olmaz. Kalkıp Trabzon’a giderken Artvin’i görmemek ve Artvin’e geçerken Rize’ye uğramamak hiç olmaz. Aynen böyle düşündük ve listesi hazır ettik. Buyursunlar…

Ayder Yaylası

Daha adını duyar duymaz aklınıza yemyeşil bir ortam, bol oksijen, efsane kahvaltılar gelmiyorsa henüz ilkbaharda gitmemişsiniz demektir. Ammaaaa, eğer aklınıza bembeyaz kar, buz gibi hava ve sımsıcak odun ateşi gelmiyorsa hiç gitmemişsiniz demektir. Bu da çok şey kaçırmış olduğunuz anlamına geliyor. Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası’na ya hemen gidin ya da festival zamanını bekleyin deriz, seçim sizin.

Zil Kalesi

Rize’nin tarihi yerleri ve doğal güzellikleri peşpeşe gelsin istedik ve Zil Kalesi’ni ikinci sıraya aldık. Yapım tarihi tam olarak bilinmese de 14. yy’da yapıldığı tahmin ediliyor. Tarihi İpek Yolu’nun üzerinde yer almasının dışında doğayı ve tarihi harmanlamasıyla da ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Çamlıhemşin’in 12 km güneyinde bulunan kaleye vardığınızda kendinizi bir masalın içinde hissedebilirsiniz. Ayrıca Zil Deresi’ne inen merdivenleri de masalınızı unutulmaz bir doğa gezisi deneyimine dönüştürmeye yetecek.

Elevit Yaylası

Çamlıhemşin’e bir kere daha dönelim istiyoruz; çünkü size Elevit Yaylası’ndan bahsetmezsek bize darılabilirsiniz. Yemyeşil bir vadinin içinde gürül gürül akan derenin yanına vardığınız anda da buranın es geçilemez olduğu konusunda bize hak vereceksiniz. 1884 m rakımdaki Elevit Yaylası’nda gezerken dağ keçileri ve diğer bazı hayvanları da görebileceksiniz. Doğanın tadını tam anlamıyla çıkarmak için hiç düşünmeyin, gidin.

Anzer Yaylası

Efendim, doğanın cömertliğini hiç esirgemediği Rize’nin ilçeleri yayladan geçilmiyor. Anzer Yaylası da gezilmeden geçilmiyor. Rize İkizdere gezilecek yerler listesinin olmaz olmazları arasında yer alan Anzer Yaylası yeşili ve maviyi harmanlayıp aklınızı başınızdan alabilir. Ayder Yaylası kadar popüler olmadığına sakın aldanmayın ve henüz çok kişi tarafıdan keşfedilmemiş bu cennet köşesini gidip görün. Dönerken de bir kavanoz Anzer Balı almayı sakın unutmayın.

Ciha Kalesi

Rize Pazar gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken bir tarihi güzellik. Gerçekten bir başka masalı da Ciha Kalesi size tattırabilir. Cenevizliler tarafından yapıldığı bilinen kalenin yüzyıllardır barındırığı tarihi dokunun yanı sıra yemyeşil bir alan içinde yer alması ayrı güzellik. Pazar ilçesine yolunuz düşecekse burayı görmeden geçip gitmeyin.

Rize Kalesi

“Yahu yine mi kale?” demeyin. Rize böyle bir şehir işte; ufacık tefecik içi dolu kalecik! Ancak bu seferki tam olarak içinde, yani, merkezinde yer alıyor. Siz kaleye çıkıp çayınızı söylüyorsunuz ve bütün Rize ayaklarınızın altındaymış gibi bir manzara eşliğinde taptaze çayı yudumluyorsunuz. Karadeniz’in hırçın denizi ve hele de akşam çıkacaksanız şehrin ışıltılı görünümü keyfinizi katlayabilir.

Rize gezilecek yerler listesine Kuyumcular Sokağı’nı, Ziraat Çay Bahçesi’ni de ekleyin deriz. Ancak tam anlamıyla doğanın tadını çıkarmak istiyorsanız Rize’nin merkezinden çok ilçelerine vakit ayırın. Ha, bir de Karadeniz’in soğuğu hiçbir şeye benzemez; çok sıkı giyinin. 🙂

İlginizi Çekebilir :  Doğru yoldan kaybolmak güzel geliyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir