Hangi Şehirde Hangi Keyif Bedava

Seyahat etmek çoğu zaman masrafları yüzünden göz korkutuyor. Halbuki durum hiç de böyle değil ve biz de her yazımızda bunu biraz daha kırmaya çalışıyoruz. Sadece neyi, ne zaman ve nerede yaptığınızı çok iyi bilmeniz lazım. Eğlenmek için illa da paraya ihtiyacınız yok. Pek çok şehirde, farklı farklı pek çok aktiviteyi ve keyfi bedavaya getirebilirsiniz. Buyursunlar sizlere bazı şehirlerde bedava yapılacak aktiviteler ve keyifler listemiz!

Zanzibar, Tanzanya’nın Muhteşem Plajları

Zanzibar, Tanzanya’nın çok güzel bir ada şehri. Doğasından ve insanlarından bahsetmiyoruz bile, onlar zaten elde bir. Zanzibar’ın en güzel taraflarından biri de suyu ve kumsalları. Onları ne kadar övsek azdır. Üstelik ücretsiz plaj bulmak da mümkün ve bu da zaten Zanzibar’ın en güzel bedava keyfi. Ücretsiz olması sizi korkutmasın, gayet kaliteli, temiz ve kalabalık olmayan plajlar bulmak mümkün.

Barselona, İspanya’nın Çılgın Gece Hayatı

Öve öve bitiremediğimiz Barselona yazın bambaşka bir yere dönüşüyor. Özellikle genç turistler akın ettiği için Barselona gece hayatı dillere destan olmuş durumda. Hatta o noktaya gelmiş ki, ücretsiz, çok kaliteli gece eğlenceleri bulmak mümkün. Eğer yorulmak bilmez bir gece kuşuysanız Barselona’yı mutlaka görün, bedavaya neler bulabileceğinizi görünce şaşıracaksınız!

Oslo, Norveç’in Büyüleyici Kuzey Işıkları

Dünyamızda Kuzey Işıkları diye bir gerçek var ve en az Harry Potter evreni kadar büyüleyici. Yeteri kadar kuzeye giderseniz ve zamanlamayı tutturursanız, bu muhteşem ışıkları izleyebilirsiniz. Biz size Oslo’yu öneriyoruz. Hem Kuzey Işıkları’nı görebilirsiniz hem de nispeten daha sıcak. Kasım ve mart ayları arasında yolunuz buraya düşerse, geceleri sizi muhteşem bir görsel şölen bekliyor olacak.

Siena, İtalya’nın Ortaçağ Sokakları

Siena dillere destan, bambaşka bir şehir. Tarihi doku nasıl korunurun örneği. Tam bir Ortaçağ şehri olarak günümüze kadar korunmayı bilmiş Siena. Özellikle sur içinde dolaşırken Ortaçağ şehrinde dolaşıyormuş hissine kapılabilirsiniz. Zaten Siena tarihi yerler de direkt olarak şehrin kendisi. Siena’da zaman yolculuğu keyfi bedava!

Zürih, İsviçre’nin Lezzetli Çikolataları

İsviçre deyince akla hemen ne geliyor? Çikolata! İsviçre de dünyanın en güzel çikolataları üretiliyor ve Zürih de bunların ağababası. Yalnız burada çikolata almaya kalkışırsanız, bu size oldukça pahalıya patlayabilir. Onun yerine çikolata fabrikalarının ücretsiz tur düzenledikleri günleri takip etmekte fayda var. Hem fabrika gezmiş olursunuz, hem de size ikram edilen çikolatadan dilediğinizce yersiniz!

Stockholm, İsveç’te Buz Pateni

Stockholm zaten gerek insanıyla, gerek mimarisiyle, gerekse de kültürüyle nev-i şahsına münhasır bir şehir. Herkese bir şekilde yolunu düşürmesini tavsiye ediyoruz. Tabii eğer buraya yolunuz düşerse ücretiz buz pateni pistlerini mutlaka ziyaret edin. Buz pateni bruada para harcamadan yapılan aktiviteler arasında oldukça popüler. Halkın buz pateni yetenekleri çok gelişmiş, dikkat edin anahtarınızı almasınlar!

Cali, Kolombiya’da Kuşları Gözlemlemek

Cali iklim ve ekosistem çeşitliliği ile ünlü bir şehirdir. Doğa severler buraya geldiklerine pişman olmayacaklardır. Ancak özellikle kuş gözlemlemeyi sevenleri, onların fotoğraflarını çekenleri buraya davet ediyoruz. Dünyanın öbür ucundaki kuşları görünce “Vay arkadaş,” diyebilirsiniz, öyle kuşlar var burada. Onları yerinde gözlemleyip, fotoğraflarını çekebilir ve seslerini kaydedebilirsiniz.

Viyana, Avusturalya

Viyana’ya zaten gidin. Burada para olmadan yapılacak şeyler arasında en iyisi bizce Lipizzan atlarını görmek. Şehir içindeki binicilik okulunda rastlayabileceğiniz bu atlar çok özel atlardır ve soyları tükenmek üzeredir. Aynı Gandalf’ın Gölgeyele’si gibi bembeyazdırlar. Onları kostümlerinin içinde bütün görkemleriyle görmek, size başka bir dünyanın kapısını da açacaktır.

Londra, İngiltere’de Güldüren Gösteriler

Londra’da oldukça ilginç bir gelenek var: Barlarda stand-up gösterileri düzenleniyor ve bu konuda çok iyiler. Her ne kadar espri anlayışları bizimkinden azıcık uzak olsa da, Anglosakson esprileri duymak ve gülmek isteyenler için bu gösteriler bedava. Üstelik aksanları da cabası: Yer wizard ‘Arry!

Gaborone, Botswana’da Safari Benzeri Yolculuklar

Botswana, Afrika safari yerleri arasında en popüler olan ülke. Safari yapmak isteyen herkes buraya akın ediyor. Siz de eğer yolunuzu buraya düşürseniz, şehrin dışında ormanlarda yürüyebilir, yolunuzu kaybedebilirsiniz. Göreceğiniz envai çeşit hayvan ve bitki de cabası. Ama korkmayın, sizi yemek isteyenler koruma alanlarının içindeler! Siz daha çok, etliye sütlüye karışmayanları göreceksiniz.

Kopenhag, Danimarka’da Bisiklet Keyfi

Kopenhag, Amsterdam benzeri pek tatlı bir şehir. İstanbul gibi olmadığı, düz bir şehir olduğu için de bisiklet kullanımı çok yaygın. Öyle ki, cüzi bir miktarda depozito verip bisiklet alıp şehri gezebiliyorsunuz. Şehir dolaşmayı sevenler için muhteşem bir keyif, zira Kopenhag’ın sokakları ve kanalları muazzam. Daha sonra bisikleti geri götürdüğünüzde paranızı geri alıyorsunuz. Bedavadan bisikletli şehir turu, oh!

Paris, Fransa’nın Müzeleri

Paris’te zaten bir çok tarihi ve önemli yere, mesela Notre Dame Katedrali’ne, girmek bedava. O yüzden tarih severler için zaten bir adım önde. Bunun yanında Her ayın ilk Pazar günü, Paris müzeleri bedava oluyor. Bu müzeler arasında gezip de bitiremeyeceğiniz Louvre Müzesi de var. Artık her ay gelirsiniz!

Bonus: İstanbul

Dünya üzerinde kaç tane şehrin ortasından deniz geçiyor, kaç tanesinin bir yarısı bir kıtadayken, diğer yarısı öbür kıtada? Çağlar boyunca Roma kadar önemli bir şehir olan İstanbul’da atlayın bir şehir hatları vapuruna, denizin ve boğazın keyfini çıkarın. Martılara simit atın, vapur müziklerini dinleyin. Çay için, tost yiyin. Tamam bedava değil belki ama bedavaya yakın!

Gezerken az paraya bol bol keyif yapmanız dileğiyle. İyi yolculuklar!

İlginizi Çekebilir :  Mutlaka Görülmesi Gereken Türkiye'deki Mağaralar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment