Yurtdışından alabileceğiniz hediyeler

Hangi Ülkeden Ne Hediye Alınır – 5. Bölüm

Yurtdışı ve hediyelik eşyayı eş anlamlı görenler beri gelsinler! Hangi ülkeden ne hediye alınır adlı polisiye serimizin 5.bölümüyle sizlerleyiz! 😉

Hediyelik eşya seçmek sizin için bir soruna mı dönüşüyor? Buranın nesi meşhur ki, diye sormaktan sıkıldınız mı? Üzülmeyin! Artık KeşfeGel var. Bizimle birlikte bütün bunları dert etmeyi bırakıp tatilinizin – ve alışverişinizin – keyfini çıkarabilirsiniz. Zira bu yazıda magnetlere, kar kürelerine, anahtarlıklara – çok yüksek ihtimalle  – yer yok! O yüzden kurulan rahatça yerinize ve biz size yurtdışından ne hediye alınır anlatırken, işin keyfini çıkarın!

Cezayir

Cezayir hediyelik eşya kaynayan bir yer. Özellikle el işi ürünleri oldukça popüler ve kaliteli. Seramik bardaklardan sürahilere, tabaklardan saksılara kadar pek çok ürün bulabilirsiniz. Ayrıca hem doğu hem Afrika hem de Batı kültüründen etkilenen Cezayir de çok çeşitli yerel enstrümanlar bulunmakta. Birisine enstrüman hediye ederek onun için farklı ve güzel bir dünyanın kapılarını aralayabilirsiniz.

Botswana

Botswana’nın da el işleri, seramik ve deri ürünleri oldukça güzel. Zaten bunlar Cezayir’de – ve Türkiye’de – var demeyin, zira Botswana’nın kendi kültürüyle birleşince ortaya epey değişik ürünler çıkıyor. Pek tatlı bir güney Afrika ülkesi olan Botswana’da yurtdışı hediyelik eşya anlamında sıkıntı yaşamayacaksınız.

Bosna-Hersek

Burada yok yok. Hızlıca sayalım: Bakır ve gümüş işleri pek güzel. Kahvesi, lokumu,  kuru eti, bir tür baharat olan Vegetası, közlenmiş biber ve patlıcandan yapılan bir tür ezme ve salça olan Ajvarıyla burası bir yeme içme hediyeliği cenneti. Hep ne deriz: En iyi hediyelik, mideye inen hediyeliktir!

Endonezya

Çeşit çeşit egzotik eşya, “Endonezya’dan hediyelik ne alınır?” sorusunun en güzel cevabı! Özellikle maskeleri ayrı bir güzel. Renkli renkli, garip garip pek çok maske bulunmakta. Yanı sıra tahtadan oyma biblolar, kuklalar da tercih edebilirsiniz. Çayları da oldukça güzel ve çeşitlidir. Çay severlerin dikkatine!

Sri Lanka

Pek çok kültürde maske önemli bir rol oynamakta ve Sri Lanka’da bu ülkelerden bir tanesi. Sadece maske dediğimize bakmayın, maskeler her zaman kültürün önemli bir anlatıcısı olmuşlardır. Sri Lanka maskeleri de pek çok festivalde kullanılır. Maskenin yanı sıra kamıştan hazırladıkları kapları veya hasır şapkaları da hediyelik olarak alabilirsiniz.

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’da hem kendine has kültürünü korumuş, hem de gelişmiş bir memleket. Yüzüklerin Efendisi ile ilgili olan her şeyi zaten bir kenara koyuyoruz. Burada cam zanaatı ayrı bir önem taşımakta. Çeşit çeşit cam ürünü dükkanlarında çok değişik işler bulabilirsiniz. Ayrıca şarapları da pek leziz ve meşhurdur. Hediye olarak götüreceğiniz bir şişe şarap, muhabbeti de koyulaştıracaktır!

Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti’nden hediyelik ne alınır? Tabii ki kukla. Özellikle Prag’da, kuklacılık, Ortaçağ’a kadar uzanan çok önemli bir iştir. Hatta bu kuklaların özel bir adı da vardır: Maironette. Pek çok tanınmış ismin kukla halleri de bulunmaktadır. Yanı sıra, Prag’da ahşap oyuncaklar da oldukça popüler. Sadece çocuklara değil, koleksiyon yapmayı seven yetişkinlere de hediye olarak alınabilirler.

Madagascar

Madagascar da el işleriyle meşhur bir memleket. Özellikle atık malzemelerden yapılan oyuncaklar epey ilginç ve çoğu zaman dernekler yararına satıldıkları için de oldukça alınası. Ayrıca el işi örtüleri, ahşap heykelleri, örgü sepetleri de çok güzeldir. Midesine düşkünler için baharat, şifa arayanlar için bitkiler hediyelik olarak alınabilir.

Hangi Ülkeden Ne Hediye Alınır? serimizin diğer bölümleri için :

İlginizi Çekebilir :  Jet Lag Nedir? Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

İlk Bölüm

İkinci Bölüm

Üçüncü Bölüm

Dördüncü Bölüm

Güldük eğlendik bir bölümümüzün daha sonuna geldik! Bol bol gezmeniz ve bolca dostunuzun olması dileğiyle!

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir