Hatay gezi rotaları

Hatay Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en güneyinde bulunan Hatay’a tatil planı yapanlar için gezilip görülecek 10 yeri bir araya getirdik.

Hatay, diğer adıyla Antakya farklı dinlerin ve halkların bir arada yaşadığı bir hoşgörü ve kardeşlik şehri olarak biliniyor. Güney sınırını oluşturan bu güzel şehirde birbirinden farklı yerleri gezip görmeniz mümkün. Hem denize girmek istiyorum hem de medeniyetlere ev sahipliği yapan coğrafyayı tanımak istiyorum, diyorsanız Hatay’a mutlaka uğramanız gerekiyor.

Saint Pierre Kilisesi

Hatay’a uzaklığı 35 km olan kilise Hristiyanlığın ilk kilisesi olması bakımından önem taşıyor.  Her yıl 29 Haziran’da Katolik kilisesi tarafından burada bir ayin düzenleniyor. Hristiyanlığın hac merkezi sayılan kilise çok önemli bir inanç merkezi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Adres : Küçük Dalyan Mah., 31000 Antakya

Samandağ Sahili

Merkeze uzaklığı 22 km olan Hatay Samandağ Sahili 16 km’lik uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun ikinci sahili unvanına sahip. Sahil, sadece denize girmek isteyenler için değil sörf yapmak isteyenler için de ideal bir yer.

Titus Tüneli

Selden ve taşkınlardan korunmak amacıyla Roma imparatoru Vespasian tarafından M.Ö. 300 yılında dağ delinerek inşa edilmiştir. Demek ki dağları delen bir tek Ferhat değilmiş. 1380 metre uzunluğa sahip tünelin bulunduğu civarda kaya mezarları da bulunuyor.

Adres : Kapısuyu Mahallesi, 31800 Samandağ

Beşikli Mağara

Titus Tüneli’nin deniz tarafına düşen girişine yakın mağara, kaya mezarlarının en ünlülerinden. Yine kayaların oyularak yapıldığı bu mağarada taş sütunlar, taş merdivenler ve kemerler göz alıyor. Mağarada 12 adet kaya mezarı bulunuyor fakat bu mezarlar kime ait bilinmiyor.

Adres : Kapısuyu Mahallesi, 31800 Samandağ

Harbiye Şelalesi

Defne Koruluğu arasından akan şelale Hatay’da görülecek yerler arasında ilk sıralarda bulunuyor. Hakkında birçok efsane bulunan şelaleyi gezerken bu efsanelerin birkaç tanesini bilmeniz gezintinize mitolojik bir hava katacaktır. Buraya uğramışken mutlaka Harbiye Kebabı’nı da tatmalısınız.

Adres : Harbiye Mahallesi, Harbiye Bucağı Yolu, 31080 Defne/Yayladağı

Hatay Arkeoloji Müzesi

Müze gezmeyi sevenler dikkat! Hatay Arkeoloji Müzesi dünyanın en büyük ikinci mozaik koleksiyonuna ve sikke koleksiyonu bakımından dünyanın en büyük üçüncü müzesi unvanına sahip. Antakya Mozaik Müzesi olarak da anılıyor. Hitit, Roma, Bizans dönemlerini de kapsayan yaklaşık 35 bin eser sergileniyor.  Müzeye ilave olarak yapılmış Antakya Cam Müzesi’ni de görmenizi tavsiye ediyoruz.

Adres : Küçükdalyan Mahallesi, Antakya Reyhanlı Yolu No:117, 31120 Antakya

Habib-i Neccar Camii

Cami, adını Hz. İsa’nın havarileri olan Yuhanna ve Pavlos’a ilk inanan ve ilk şehit edilen Habib-i Neccar’dan alıyor. Anadolu’da yapılan ilk cami olarak biliniyor. Caminin avlusunda Yuhanna, Pavlos ve Habib-i Neccar’ın türbeleri yer alıyor. Hem Müslüman hem de Hristiyan halk tarafından bir hoşgörü sembolüne dönüşen camiyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Adres : Habib-i Neccar Mahallesi, 31060 Merkez/Antakya

Antakya Parkı

Asi Nehri’nin kıyısında, şehir merkezinde yer alan park, 52 bin metrekarelik alanıyla şehrin en büyük parkı durumunda. Parkın kesin bir açılış tarihi yok fakat tarihinin II. Abdülhamit’e dek uzandığı düşünülüyor.  Parkta, şehrin en ünlü ağacı olan defne ağacı başta olmak üzere çeşitli ağaçlar ve bitkiler yer alıyor. Birçok kafe, koşu alanı ve oda tiyatrosunun da olduğu bu park dinlenmek için eşsiz bir yer. Antakya gezilecek yerler listenizde bu park, bir mola ve soluklanma yeri olarak yer almalı.

Adres : Kışla Saray Mahallesi, Park Sk., 31070 Merkez

İlginizi Çekebilir :  Orada Bir Köy Var Uzakta: Antalya’nın En Güzel 6 Tatil Köyü

Antakya Uzun Çarşı

İstanbul’un Kapalı Çarşı’sını andıran bu çarşı, Hatay merkezde bulunuyor. Baharatlar, peynirler, kurutulmuş sebzeler, salçalardan tutun da yöreye has el sanatları eserleri ile birçok hediyelik ve süs eşyaları bu çarşıda bulabilirsiniz.  Hatay’da yemek yenilecek yerler deyince akla gelen ilk adreslerden biri yine bu çarşı. Kasaplarda hazırlanan tas kebabı veya yağlı kebabı denemeden bu çarşıdan ayrılmayın.

Adres : Yeni Camii Mahallesi, Kemal Paşa Cd. No:15, 31060 Antakya

Reyhanlı Hamamat Kaplıcası

Kaplıca Hatay’ın yaklaşık 40 uzağında, Kumlu ilçesinde bulunuyor. Bölgenin en iyi kaplıcaları arasında olan bu kaplıcanın suyu çok zengin minerallere sahip olmasıyla biliniyor. Birçok otel ve pansiyon bulmanın mümkün olduğu kaplıca sadece şifa amaçlı değil, hoş bir dinlenti yeri olarak da düşünülebilir.

Adres : Kırcaoğlu Mahallesi, 31520 Kumlu

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir