Havayolu Şirketlerinin Yaptığı Sadakat Programları ve Avantajları

Sadakat programları ile bizim gönlümüzü almaya çalışan havayolları şirketlerinin bu açıdan bize nasıl avantajlar sunduğunu merak edenler için yazdık!

Sadakat programları neredeyse her markanın yaptığı bir pazarlama stratejisi. Özellikle telekomünikasyon ve ulaşım gibi sektörlerde oldukça sık rastlansa da tekstil, kozmetik ve daha pek çok sektörde görülebilmesi mümkün. Ancak biz gezginlerimiz için yazdığımdan dolayı cebe sığmayan cep telefonları ya da kirpikleri dolgun gösteren maskaralar yerine önce havayolu şirketlerine odaklanalım dedik. 😉 Buyursunlar, efendim.

Sadakat Programları Nedir?

Tabii ki önce konuya biraz açıklama yaparak girelim. Sadakat programları tüketicinin ya da son kullanıcının uzun vadede meyvesini alacağı kazanımlar üzerine kurulu olan kampanyalardır. Bir süreklilik arz eden bu tip kampanyalar uzun bir süre ya da belli bir limit üzeri karşılığında kazanmanızı sağlar. Ancak bu istikrar ilk etapta fazla uzun bir bekleyiş gibi görünse de öyle değil. Çünkü istikrarlı bir işbirliği sonucunda marka için sadakati kazanılmış bir müşteri olmanın ayrıcalığını yaşama şansı sunar.

Havayolu şirketlerinin sık sık kullandığı bu stratejide marka sadakat programı ile değişen ihtiyaçlara, gelişen taleplere uyum sağlamayı ve bunları karşılamayı hedefler. Yani belirli bir zaman içinde ya da kısıtlı sayıda yapılan ödüllendirmelerden farklı olarak uzun vadede hedef kitlesinin özelliklerini analiz etmeye, en çok talep görülen ihtiyaçlara odaklanmaya ve bunlar üzerinden gerçekten de “Size Özel Fırsatlar” sunmaya gayret eder.

Sadakat Programlarının Avantajları Nelerdir?

“Şimdi, bu insanlar bu kadar emek harcayacaklar, benden de sebat bekleyecekler ama ben ne kazanacağım?” diyebilirsiniz. İşin bu kısmını da şimdi cevaplayalım.

Özellikle yurt dışı seyahatleriniz çok fazlaysa ya da yıllık tatiliniz yaptığınız gezi rehberiniz birden fazla ülkeyi kapsıyorsa en çok ihtiyacınız olan şey seyahat için gereken bütçede yol masrafları azaltmak olacaktır. Bunu ucuz biletleri araştırarak, alternatif rotaları çizerek yapabilirsiniz. Ancak bunun dışında, harcarken kazanmanızı sağlayan sadakat programlarına üye olmayı da düşünebilirsiniz.

Genellikle bir tek havayolu ile uçmayı tercih etmemek, kısa vadede en ucuz opsiyonu bulmak temel yönelim oluyor. Ancak bunun yerine bir havayolu şirketi ile uzun soluklu bir maceraya atılmayı da düşünmenizde fayda var. Bütün bir yıl boyunca varlığınızı markanın müşterisi olarak göstermek size özel fırsatların, kampanya haberlerinin tarafınıza ulaştırılmasını sağlar.

Kampanya ve fırsatları takip etmek için sadakat kart programlarından birine üye olduktan sonra mail ya da SMS yolu ile bilgilendirmeyi de açık tutmanızda fayda var. Evet, hepimiz hiç durmadan bir mesaj ya da mail almayı sevmiyoruz ancak fırsatları kaçırmamak için buna ihtiyacımız var.

Üyeliğiniz boyunca birçok mil kazanabilirsiniz. Standart kazanımların yanı sıra mil kazanmanız için yapılan ekstra kampanyalar da olacaktır. Örneğin; erken rezervasyon yaptırmak size mil kazandıracak bir kampanya olarak sunulur. Bu da hali hazırda kazanacağınız millerden çok daha fazlasını kazanmanızı sağlayabilir. Hatta, erken rezervasyonların birçoğu zaten düşük ücretli biletlerdir. Kazanacağınız ekstra miller sayesinde biletinizi bedavaya getirme şansınız bile olabilir.

Yalnızca havayolu şirketlerinden yapacağınız alışverişler dahilinde de geçerli olan bir kazançtan bahsetmiyoruz. Havayolu şirketleri pek çok yerle anlaşma yapabilir. Sadakat programları örnekleri arasında en çok görülen durum da budur; oteller, mağazalar, benzin istasyonları, GSM operatörleri, bankalar vb. ile yapılan birçok anlaşma dahilinde farklı harcamalarınızda da mil kazanma şansınız olur.

Birçok havayolu şirketi bu operasyonu kendi çerçevesi içinde ve farklı şekillerde yürütür. Üyelik alacağınız zaman sadakat programı kazanımlarının ne gibi şartlara bağlı olduğunu ilgili sözleşmeden okuyarak öğrenebilirsiniz. Ancak genel olarak internetten yapacağınız alışverişler bu programlarda sık sık kazanmanızı sağlayabiliyor. E, ne de olsa artık dijital bir çağ yaşıyoruz ve çağın nabzını tutan birçok marka da dijital platformlardaki varlığını canlı tutma çabasında. 😉

Özetlemek gerekirse; özel bir kulübe üye olduğunuzu, üyelerine özel fırsatlar sunan bu kulüp ile kazandığınızı düşünebilirsiniz. Yine ucuz uçak biletlerine, farklı rota alternatiflerine ya da diğer ulaşım araçlarına bakabilirsiniz. Ama bir yerde istikrarlı olarak varlık göstermeniz de sadakat programları sayesinde kazanmanızı mutlaka sağlayacaktır.

En İyi Sadakat Programları Nasıl Olur?

Bu sorunun 2 kere 2 eşittir 4 gibi bir cevabı yok. Aslında en iyi yönetilen kampanyalar en çok müşteri sadakatini kazanacak olan markalardır her zaman. Fakat, ülkemizde en iyi ve istikrarlı biçimde ilerlemiş olan marka sakat programı THY’nin yapmış olduğu Miles&Smiles oldu, desek pek de yanılmayız.

Garanti Bankası ile ortak olarak sunduğu bu kart sayesinde neredeyse alışveriş yaptığınız her yerden mil kazanmanız mümkün. Tabii uzun senelerdir devam eden ve 7 milyon kadar üyesi olan bu kulüp  birçok kazanımı da beraberinde getiriyor. Bazen yaptığınız alışverişlerde mil kazandırmasının yanı sıra indirim fırsatları ile karşılaşabiliyorsunuz.

Arabanıza koyduğunuz benzin, kaldığınız otel, telefon faturanız, belli bir limit ve üzeri giyim alışverişleriniz, süpermarketler… Birçok örnek verilebilir. Özellikle Miles&Smiles çapı epey geniş tutuyor. Harcarken kazanmanızı sağlayan bu tür bir avantajı değerlendirmek size beyaz peynir alırken mil kazandırabilir. Sonra kendinizi bir anda Peynir Festivali’nde bulabilir ve “Hayat ne garip” diye düşünebilirsiniz. 🙂

Sonuç olarak, sadakat programları temelde sizinle uzun vadeli bir birliktelik isteyen markaların stratejileridir. Yani “Ben ciddi düşünüyorum.” diyorlar ve size “Benimle Uçar mısın?” diye soruyorlar. Bunun karşılığında da sizin gönlünüzü kazanmak için uzun vadeli çalışmalar yapıyorlar. Kırmayın gençleri, üye olun. Madem devamlı uçuyorsunuz uçarken kazanmanın da tadına varın.

Şimdiden iyi uçuşlar dileriz, efendim. 🙂

İlginizi Çekebilir :  Kışın Bisiklet Turu Yapmak İsteyenlere 12 Altın Öneri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir