Hem Gezip Hem Para Kazanabileceğiniz 10 İlginç Meslek

Sabahtan akşama kadar bir ofis ortamında çalışarak para kazanmak istemeyenler için alternatifler mevcut. Gezerek yaşamak ve aynı zamanda para kazanmak da isteyenler buyursunlar!

Hepimize verilmiş tek atışlık bir şans yaşam aslında. Bu konuda biraz düşününce de bu tek kullanımlık haklarımızı istemediğimiz, sevmediğimiz şeyleri yaparak geçirme düşüncesi biraz mantıksız görünüyor. Tamam, baya mantıksız. Üstelik artık yepyeni alışkanlıklar ve yaşam biçimleriyle de tanıştık. Son yıllarda genel anlamda değişen ihtiyaçlar farklı beklentiler doğurdu. Hayatımızı geçindirmek için kazanmamız gereken para için birçok farklı meslek grubu ortaya çıktı. İşte bu nokta tam olarak “internetin nimetleri” denilen şeyle alakalı. Başka insanların hikayeleriyle tanıştıkça kendi hikayelerimiz için ilham kaynakları, yeni şeyler denemek için cesaret bulmuş olduk. Biz de bütün cesur yürekler dünyayı gezip para kazanmak ister dedik ve bu yazıyı yazdık. Haydi bakalım!

Vize Ofisleri

Özellikle Avrupa ülkelerine giderken almak için takla atmak zorunda kalınan vizeler size bir iş fırsatı sunabiliyor. 18 ile 30 yaş arasındaki gezgin ruhlular için Yeni Zelanda, Fransa, İrlanda, Kanada, Singapur gibi ülkelerde bazı zamanlar vize ofislerinde çalışmak üzere başvurmak mümkün. Üstelik işin şartlarına göre 1 sene kadar kalabilmeniz de ihtimaller arasında. Eh, 1 sene boyunca da kaldığınız ülkenin altını üstüne getirebilirsiniz.

Oyunculuk Yapmak

El kaldırsın bakalım çok iyi taklit yapanlar, Hollywood beni keşfedemedi diyenler… Farklı ülkelerde yeteneklerinizi konuşturabilirsiniz. Belki Hollywood olmaz ama Bollywood bu konuda şansınızın epey yüksek olacağı bir yer. Seyahat ederken para kazanmak ilginizi çekiyorsa çekilecek filmlerde figürasyon olarak çalışmak da ilginizi çekebilir. Bir servet kazanmayacaksınız ama yine de hem eğlenceli bir iş yapacak hem de bir miktar da olsa para kazanabileceksiniz.

Freelancer Olun

Başınızı Photoshop’tan, Illustarator’dan kaldırmıyor; C+’lar benden sorulur; web tasarımda üzerime tanımam; arama motoru algoritmalarını SEO uyumlu makalelerimde konuştururum diyorsanız freelancer olup para kazanmanız mümkün. İhtiyacınız olanlar da bir laptop, bir Wi-Fi, bir de elektrik. Yani Afrika’nın ilkel kabilileri ile yaşamayı düşünmüyorsanız dünyanın hemen hemen her yerinde bulabileceğiniz şeyler. Yazılım, tasarım, makale yazarlığı, sosyal medya uzmanlığı… Ne olursa olsun, freelancer olduğunuzda gezerek para kazanmanız mümkün.

Cruise Gemileri

Belboyluk, garsonluk, animatörlük… Seçenekler çok. Cruise gemilerden birinde iş bulabilmeniz ve bu yüzen devasa tatil köylerinde seyahatin tadını çıkarmanız imkansız değil. Hem birçok yeri görebilme şansınız olacak hem de gemide yaşamanın nasıl bir şey olduğunu tam anlamıyla deneyimleyebileceksiniz. Maceracı ruhların ilgisini çekebilecek olan Cruise gemilerde ne işler yapabilirsiniz, nasıl başvurusunuz hemen araştırmaya başlayın deriz.

Tarım İşçiliği

Hey, doğaseverler! Özellikle sizin gözlerinizi açacak bir fırsattan bahsediyoruz. Aslında bunu bir bakıma ülke içinde bile yapmak mümkün ama biz global çapta olanından bahsedeceğiz. Başınızı sokacak bir ev ve karnınızı doyuracak yemek karşılığında tarlalarda çalışabilirsiniz. Worl Wide Opportunities on Organic Farms (WWOF) isimli uluslar arası oluşum kendini bağa bahçeye atmak isteyenler için bu fırsatı sunuyor. Yurt dışında tarım ve hayvancılık ile uğraşan birçok insanın yanına gidip çalışabiliyorsunuz.

Çocuk Bakıcılığı

Tamam, ilk etapta kulağa biraz aşırı sorumluluk gibi geliyor olabilir. Ancak çocuklarla vakit geçirmenin, onların bitmek tükenmek bilmeyen enerjilerinin de ayrı bir katkısı oluyor insana. Eğer tercih ederseniz bakıcılık da gezerek para kazandıran meslekler arasında yerini almış durumda. Yabancı diliniz iyi ve çocuklarla da minnoş minnoş bir iletişiminiz varsa hiç düşünmeden bu iş fırsatlarını da kurcalayabilirsiniz. Hem bir aile evinde rahat eder hem de bulunduğunuz ülkeyi karış karış gezebilirsiniz. Kimbilir, belki bakıcısı olduğunuz çocuk tarihi mekanları, müzeleri, sanat galerilerini seviyordur. 😉

Ütopyalara İnanmak

Dalga geçmiyoruz, bu da seyahat ederek yapılacak işler için önemli bir perspektif katacak. Herkesin bir yeteneği vardır ve komşu komşunun yeteneğine muhtaçtır. Çaldığınız bir enstrümanı öğretmenin, yoganın derin huzurunu başkalarıyla paylaşmanın, bildiğiniz yabancı dilleri konuşturmanın vakti geldiyse hiç beklemeyin. Öğretebileceğiniz her şey ile para kazanabilirsiniz. Yalnızca yolculuğu devam ettirmek için değil, yola çıkmak için gereken birikimi de bu şekilde yapabilirsiniz. Dünyanın öbür ucunda sizin bildiklerinizi bilmeyen insanlar olduğunu bilin ve onları bulun.

Fotoğraf Çekin

Bu şekilde gerçekten güzel paralar kazanmanız mümkün. Yalnızca gezerken çektiğiniz güzel fotoğraflardan bahsetmiyoruz üstelik, sokakta da insanların fotoğraflarını çekebilirsiniz. Gittiğiniz yerde sizin gibi turist olanları gözünüze kestirin ve onlara, onlardan ddaha güzel foroğraf çektiğinizi gösterin. Bu sırada Foap uygulamasını ve büyük markaları da unutmayın. Bu uygulama sayesinde çektiğiniz fotoğrafları büyük markaların satın almasını sağlayabilirsiniz. Yolları kadraja alın bakalım.

Sanat ile Para Kazanmak

Sanat bu gezegenin ortak dilidir. Müziğiniz, renkleriniz, oyunculuğunuz… Her ne olursa olsun birçok insanın karşısında durup yeteneklerinizi sergilemek onların dikkatini çeker. Çekinmeyin, sokaklarda yapılan iyi müzikler, şairane tablolar, eğlenceli pandomim gösteriler insanların gerçekten keyif aldığı ve durup izlediği aktiviteler. Siz de ruhunuzda var olan yeteneğinizi seyahat ederken yapılacak işlerden birine dönüştürün.

Blog Yazmak

En kolayı gibi görünüyor, değil mi? Değil. Blog yazmak keyifli ancak kolay bir iş değil. İnsanlara dünyanın öbür ucunda yaşadığınız tecrübeleri anlatırken onların ilgilerini canlı tutmak ve sizi takip etmelerini sağlamak zorundasınız. Ancak iyi hikaye anlatıcıysanız neden olmasın? Önce gezin, sonra anlatın, sonra da seyaht blogundan para kazanmak gibi bir keyfin tadını çıkarın. Tabii bu sırada Adsense ve sponsor olabilecek markaların da kapısını çalmayı unutmayın. Reklam her zaman para getirir. Hepsi bitince de Fildişi Sahilleri’nde mohito yudumlarken de bize kart atın.

Şimdi biraz plan yapın, bolca cesaret ekleyin ve bu yaşamda her şeyin denemeye değer olduğunu bilerek yola çıkın!

İlginizi Çekebilir :  Olsa Da Gitsek: Dünya’nın En Pahalı 10 Oteli

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment