Her Şeyi Yerim Diyenler İçin Dünyanın En İğrenç 9 Yemeği

Yemek konusunda zevkler  tartışılmaz ama bazı ülkeler ve onlara özgü yemekleri var ki, kimsenin midesinin kaldıracağına inanmıyoruz.

Türk mutfağının, dünya mutfağında nasıl bir yeri olduğunu tartışmaya bile gerek yok. Çorbalarımız, sulu tencere yemeklerimiz, kebaplarımız, tatlılarımız hepsinin tadı lezzetin buluştuğu noktada. Evet evet Türk yemeklerini çok seviyoruz 😊

Ancak şunu unutmayın ki, farklı ve iz bırakan lezzetler tahmin edemeyeceğiniz malzemelerden yapılıyor. Literatüre girmiş, herkes tarafından merak edilen, tadının ve kokusunun çok kötü olduğu yemekler de farklı malzemelerden yapılıyor. Peki, bu yemekler ne kadar kötü olabilir? İşte Dünya Mutfağından Midenizi Kaldıracak 8 Yemek!

Tarantula Kızartması

Büyük tüylü bacakları ve vücuduyla tempura edilmiş bir tarantula kızartmasını tabağınızda görmek ister misiniz, bilemeyiz ama Kamboçya mutfağında oldukça tercih edilen bir yemek. Yanında sarımsaklı bir sos ile servis edilen tarantula kızartmasının, sevenleri bile var. Aynı zamanda acılı tatlı sosla da sevildiğini duyduk.

Asırlık Yumurta

Çin yemekleri arasında favori sayılan bu yemeğe “Milenyum Yumurtası” da deniyor. Çin mutfağında bizim alışık olmadığımız farklı lezzetler var ancak bunu yemek biraz cesaret ister. Tadının nasıl olduğunu bilmiyoruz, görüntüsü bile insanın midesini kaldıracak cinsten. Ördek ya da tavuk yumurtasının kül, kil ve tuzdan oluşan, özel olarak hazırlanan bir karışımda aylarca bekletilmesi ile elde ediliyor. Yapım aşaması sabır gerektirdiği  için de Çin’de değer gören bir yemek olarak biliniyor.

Cicada

Çin mutfağının farklı lezzetlerine belgesellerden, yemek programlarından aşinayız. Hem de böcekli olanlarını çokça duyuyoruz. Kabul edin, ne zaman böcekli yemek konusu geçse mideniz bulanıyor. Cicada haşlaması ve kızartması yapılan bir böcek. Protein açısından zengin olduğu için Çin mutfağında değerinin  yüksek olduğu biliniyor. Tadını merak edenler için, patatese benzediğini duyduk. Her ülkenin mutfağı hakkında fikir edinmek adına yöresel lezzetleri tatmak keyifli olabilir ama Çin yemekleri arasında olan Cicada için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz.

Yarasa Çorbası

Evet, gördükleriniz ve okuduklarınız doğru. Herhangi bir yanlışlık yok; uçan tek memeli olarak bilinen yarasanın çorbası hakkında söyleyeceğimiz çok bir şey yok aslında. Bu çorbayı yapmanın kolay olmadığını, yarasa etinin güçlü ve mide bulandırıcı bir kokusu olduğunu biliyoruz. Çorbaya tadını veren diğer malzemelerin başında sarımsak geliyor. Söylemeden geçmeyelim, çorbası yapılan bu yarasa cinsinin kızartması, özel bir sos ile servis ediliyor. Ama bizim için yine de insanların yediği en garip şeyler arasında yerini alıyor.

Balut

Güneydoğu Asya’da bulunan Kamboçya’yı ziyaret eden gezginler, yerlilerin aklınıza gelmeyecek yemekler yediğini dile getiriyor ve tarihe geçiyor. Balut, haşlanmış ördek yumurtası anlamına geliyor. Görselden de fark edebileceğiniz gibi bu ördek yumurtasının içerisinde, yumurtasını kırmak üzere canlanmaya başlamış bir yavru bulunuyor. Hayvan sevenleri ayağa kaldıracak olan bu yemeğin lezzeti hakkında herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Tadı güzel olsa bile, bunu denemek cesaret ister.

Casu Marzu

Peynir ve çeşitlerini sevenlerin hiçbir yerde aç kalmayacağını düşünüyoruz çünkü her ülkenin ve bölgenin kendine özgü bir peyniri illa ki vardır. Çok uzun yıllardır mutfaklarımızda olan vazgeçilmez lezzetler arasında. Ancak Casu Marzu peyniri için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. İtalya’nın Sardunya adasında üretilen bu peynirin adı “Kurtlu Peynir” anlamına gelir. Bir peynir sineğinin larvalarını peynire yerleştirmesiyle, yapım süreci başlıyor. Yapım aşamasını görmek isterseniz, mandırasını ziyaret edebiliyorsunuz. Peynir mandırasını gezerken özellikle gözlerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bu larvalar büyüdükçe zıplamaya başlıyormuş. Gözlerinizi ve burnunuzu kapatıp, bu farklı peynir deneyimini yaşamak gerektiği söyleniyor. Larvaların peynirde çok önemli bir etkisi var. Eğer bu Casu Marzu peynirini üzerinde larvasız yerseniz, toksik bir etki ile ölüme bile yol açtığı dile getiriliyor.

Hakarl

İzlanda’da sevilen ve yapım aşaması sebebiyle değerli olarak görülen bir diğer yemek Hakarl, çürümüş köpekbalığı etidir. Vikingler zamanından kalan bir yemek olduğunun altını çizmek isteriz. Köpekbalığı avlandıktan sonra kurutulacak boyutlarda kesilir ve özel ahşap bloklara asılır. Hakarl yemek için çok sabırlı olmanız gerekiyor çünkü asıldığı yerde çürümesi biraz uzun bir zaman alıyor. Değerli olmasının sebebi de budur. Çürümüş köpekbalığı eti çok kötü koktuğu için üretim çiftliklerinin de kötü koktuğu söylenir. Köpekbalığı istenilen kıvama gelince, küp küp doğranarak vakumlu torbalarda paketlenir. Yılbaşında birkaç dilim çürümüş köpekbalığı eti yani Hakarl yiyebilenin, bütün yılı başarılı ve güçlü geçireceğine inanılır.

Igunaq

Kuzey Rusya’da yenilen Igunaq çürümüş yani mühürlenmiş geyik ya da kurt eti anlamına geliyor. Oldukça uzun ve el becerisi gerektiren bir pişirme süreci vardır. Bu sebeple yine değer gören besinlerdendir. Her geyik ve kurt türü Igunaq yapımında kullanılmaz. Özellikle sağlıklı olan hayvan takip edildikten ve avlanmaya hazır bölgeye getirildikten sonra çok zarar vermeden boğazlanır ve özel bir karışım ile soğukta çürümeye bırakılır. 100 günün sonunda hayvan gömülen yerden çıkarılır, dilimlenir ve yemeye hazır hale getirilir.  

Köpek Eti

Evet en kötüsünü en sona bıraktık. Bu konu herkesin aklında mide bulandırıcı ve çoğu insan için korkunç olan bir durum. Vietnam seyahatine çıkan turistlerin, yemek yiyecekleri restoranı  neden özellikle araştırdıklarını tahmin edebiliyoruz. Yapılan araştırmaya göre Vietnam halkı yılda 3 milyon köpek tüketiyor. Bu konu hakkında uzmanlaşmış restoranlar ve köpek üretme çiftlikleri olduğu biliniyor. Kore’de de oldukça rağbet gören bir yemek olmasına rağmen, Vietnam bu konuda ilk sırayı elden bırakmıyor.

Yukarı bahsettiğimiz dünyadan midenizi kaldıracak yemek önerileri arasında sizin damak tadınıza uygun olanı var mı acaba? 😊 Dünyayı gezmeye karar verdiğinizde ve farklı lezzetlere açık olduğunuzu düşünüyorsanız, bahsettiğimiz yemekler için notunuzu alın. Ama şunu da unutmayın, bu yemekleri yemek mide ve cesaret ister.

İlginizi Çekebilir :  Seyahat Ederken Kullanılası Mobil Uygulamalar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir