Dünyadaki en tehlikeli plajlar listesi

Heyecana Hazır Olun : Dünyadaki En Tehlikeli Plajlar

Hepimiz sakin sularda yüzmeye, suyun içinde oyunlar oynayıp eğlenmeye bayılırız. Peki dünyadaki en tehlikeli plajlar söz konusu olunca da içimizde yaşayan şen çocuk bu kadar çabuk ortaya çıkar mı? Gelin bir bakın..

Burton Bradstock Plajı

Hemen girişinde üzerinde “TEHLİKELİ!” yazan apaçık bir tabela olmasına karşın adrenalin tutkunları tarafından sıklıkla ziyaret edilen plajın ziyaretçilerinin ölüm tehlikesi bulunuyor! Çevresindeki fiyortlardan düşen kayalar bugüne kadar birçok insanın ölümüne yol açsa da hala burayı ziyaret ederek uçlarda yaşamanın keyfine varabilirsiniz. Dünyanın en tehlikeli yerleri sizde merak uyandırıyorsa İngiltere’de yer alan Burton Bradstock’u ziyaret edebilirsiniz.

Gangsbaai Plajı

Güney Afrika’da bulunan plaj dünyanın en tehlikeli köpek balığı barındıran plajları arasında yer alıyor. Köpek balıklarının bu plajı tercih etmesi tesadüf eseri değil. Aynı zamanda fok balıklarının da uğrak mekanı olan Gangsbaai denizin yırtıcıları için ziyafet sofrası gibi görünüyor. Buna rağmen birçok insanın gidip yüzdüğü plajda bu sebepten ötürü birçok saldırı yaşanmış bugüne kadar.

Kuzey Avustralya Plajları

Dünyanın öbür ucu Avustralya’da denizde de karada olduğu gibi birçok tehlikeli canlı var. Bu plajlarda çok zehirli ve çok sayıda denizanası türü yaşıyor. Bugüne kadar da birçok insanın canını almışlar. Olur da yolunuz düşerse, ya bir astronot kostümüyle yüzün ya da hiç yüzmeyin deriz! Dünyanın en tehlikeli suları arasında yer alıyor olması denizanalarının saçaklarının uzunluklarından ve kolaylıkla farkedilmiyor oluşlarından da ileri geliyor.

Chowpatty Plajı

Daha önce çok temiz sularda yüzmüşseniz, kirli bir denize girmek istemeyebilirsiniz. Peki ya dünyanın en kirli denizlerinden birinin önünde ayakta dikiliyorsanız… Ülkemizde genellikle plajlar mavi bayrak taşıyor ancak Hindistan’da yer alan Chowpatty Plajı ne yazık ki masmavi sularıyla değil, içinde taşıdığı pisliklerle gündeme geliyor. Buna rağmen kalabalık olan plaj da sebep olabileceği hastalıklarla bu yazımıza girmeye hak kazandı!

Bikini Mercanadası

Fotoğraflarına baktığınızda neden dünyanın en ürkütücü plajlarından biri olduğu anlamayabilirsiniz. Bu plajın tehlikesi görünmez şekilde geliyor. ABD’nin nükleer silah denemelerini yaptığı bu plajda hala insan sağlığına ciddi tehlikeleri olan nükleer atıklar bulunuyor. Hatta her yıl “Bikini Day” adı altında bu korkunç deneyler için anma günleri yapılıyor. Tatil için tercih etmemeniz gereken yerler listenize ekleyebilirsiniz!

Kilauea Plajı

Bu plajın tehlikesi ise volkanlardan geliyor. Plaj birçok volkanın yer aldığı Hawaii’de bulunuyor ve volkan lavları okyanusa akıyor. Dünyanın en tehlikeli okyanusu da diyebileceğimiz bu sularda yüzmenin tek tehlikesi volkan da değil. Aynı zamanda okyanus kıyılarının en büyük tehlikesi sayılan köpekbalıklarının saldırıları da söz konusu olabiliyor. Hawaii’ye giderseniz yüzebileceğiniz daha sakin suları seçmenizi öneririz!

Playa Zipolite

Zipolite kelimesi yerel dilde “Ölüm Plajı” anlamını taşıyor. Kelimenin anlamı bile aslında dünyadaki en tehlikeli plajlar listesinde yer alması için bir sebep. Meksika’da yer alan plajdaki akıntılar ve dalgalar sebebiyle birçok kişi boğuluyor veya en azından boğulmaktan kurtarılıyor. 2 yıl içinde 180 kişinin boğulmaktan kurtarıldığı bu plaj benim diyen yüzücüler için bile büyük tehlike oluşturmakta. Zaten en büyük tehlike suyun içinde kendinize fazla güvenmekten kaynaklanıyor.

Bonus: Foça Plajları

Bu plajların tehlikesi aşamayacağınız cinsten olmamakla birlikte oldukça da sinir bozucu. Deniz kestanelerinin sıkça görüldüğü Foça plajlarında ayağınızı bastığınız yerlere çok çok dikkat edin! Bizce Türkiye’deki en tehlikeli plajlar arasında sayılabilir!

Dünyanın en ürkünç plajlarını artık öğrendiğinize göre sağlığınıza daha çok dikkat edeceğiniz bir tatil yapabilir ve huzur içinde evinize dönmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Dünyada Dalış Yapabileceğiniz En Harika 7 Yer

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir