Hindistan yasakları

Hindistan’da Yasak Olduğunu Bilmeniz Gereken 15 Şey

Hindistan’ın çeşitliliği ve doğal güzelliği, onu birçok gezi listesinin başında tutan bir ülke haline getiriyor. Hintliler son derece sevimli ve misafirperver insanlar olsa da, kimsenin kırılmaması için yerel kurallara ve sosyal geleneklere uymak her zaman tavsiye edilir. Güvenli ve keyifli bir yolculuk yapmak için, bu listede Hindistan’da asla yapmamanız gereken 15 şey var.

Bir tapınağın içinde veya evlerde ayakkabı giymeyin

Hindistan’da dini mekanlara girerken ayakkabılarınızı çıkarmak gelenekseldir. Ayrıca, eğer birisi sizi evlerine davet ederse, ev sahibi sizin yapmanız gerekmediğini açıkça söylemedikçe, girmeden önce ayakkabılarınızı çıkardığınızdan emin olun. Bazı Hintliler ayakkabı içi terlikler giyiyorlar, ama genellikle bu iç mekanda kullanım içindir ve dışarıda asla giymezler. Bu uygulama bazı dükkanlara da uzanıyor. Yani, giriş kapısında ayakkabılar görürseniz, seninkini de çıkarmak iyi bir fikirdir.

Sol elinizle bir şey vermeyin veya almayın

Sol el, Hindistan’da kirli olarak kabul edilir, çünkü bu ülkede sadece tuvalete gittikten sonra kendinizi temizlemek, burun tıkanıklıklarınızı ortadan kaldırmak, ayaklarınızı temizlemek vb. gibi güzel olmayan işlevler yapmak için kullanılır. Özellikle dini yerlerde, prasad almak ya da sol taraftan sadaka vermek kabul edilemez ve hayırlı sayılmaz. Bu nedenle, yiyecekle temas, para gibi nesnelerin verilmesi, alınması veya insanlarla etkileşime girmesi ile ilgili tüm örnekler sağ el ile yapılmalıdır. Ama bilmeniz gerekiyor ki Hindistan’ın güneybatısında yaşayan insanlar bu duruma pek dikkat etmiyor.

Parmağınızla birini işaret etmeyin ya da ayaklarınızla herhangi bir şeye dokunmayın

Bir başka görgü kuralı, işaret parmağınızla asla birini göstermemektir. Bu kaba bir şey olarak kabul edilir. Birisine veya bir şeye dikkat etmeniz gerekiyorsa, komple elinizi veya baş parmağınızı kullanarak bunu yapın. Ayrıca, insanlara veya eşyalara, özellikle kitaplara ve eğitim araçlarına ayaklarınızla dokunmak gerçekten saygısızlık sayılır. Eğer istemeden bunu yaparsanız karşınızdaki kişi size ağır ithamlarda bulunmayacaktır fakat sizden özür bekleyecektir.

Dakiklik beklemeyin

IST’yi duydun mu? Dünyanın geri kalanı için bu IST dediğimiz şey dünyada Standart Saati anlamına gelir, ancak Hintliler için, Hint Gevşek Zamanı anlamına gelir. Bu ülkedeki kızılderililer zamanı farklı görüyorlar. Örneğin, birisi “Yoldayım” diyorsa, “Henüz yerimi bile bırakmadım” demektir. Çoğu zaman, beş dakika 30 dakikaya eşittir ve 30 dakika bir saate eşittir (hatta iki saat). Toplu taşıma sistemleri, toplantılar ya da sosyal toplantılar ve etkinlikler olsun, işlerin geç saatlerde başlaması gereken bir norm. Yani, bir dahaki sefere akşam 7’de bir partiye davetlisiniz diyelim, en az 20 veya 30 dakika sonra gidebilirsiniz. Bize güven, kaba sayılmayacak!

Herkese şefkat gösterme

Hindistan’da, PDA (şefkatin kamusal görüntüsü) üzerine kanunlar vardır ve inanın ya da inanmayın, herkese olup olmadık şevkat gösterir ya da acırsanız üç aya kadar hapishanede yatabilirsiniz (yine de hapisten önce bazı uyarılar vardır). Bu nedenle, tüm PDA’lardan kaçınmak en iyisidir (bazı yerlerde el tutma da dahil), böylece ahlaki polislik veya mutsuz bakışlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Siyasi veya dini konuşmalar yapmayın

Hint siyaseti hakkında konuşmayın, eleştirmeyin ya da herhangi bir dini ve etnik gruba hakaret etmeyin. Hindistan, ifade özgürlüğüne sahip demokratik bir ülke olmasına ve birçok Hintlinin görüşlerini dile getirmesine rağmen, bu konular her zaman hassas olduğu için, herhangi bir dini ya da politik meseleyi içeren bir konuşmayı yapmaktan kaçınmalısınız. Bu ülkede konuşacak başka ilginç şeyler var!

Soru sorma ile rahatsız edilmek

Hintliler çok meraklı insanlardır. Mesela iş için gittiyseniz ilk toplantınız sırasında bile bazen işiniz, geliriniz, evliliğiniz ve ailenizle ilgili sorular soracaklar! Onlara göre bu sadece buzları kırma yöntemi. Öyleyse, birisi size bu tür soruları doğru bir şekilde sorarsa ve sadece sizi daha yakından tanımak isterse şaşırmayın veya ters tepki vermeyin. Ah, karşılığında da aynısını yapmayı unutmayın.

İlginizi Çekebilir :  Hindistan’da Yaşayabileceğiniz En Çılgın 5 Deneyim

Musluk suyu içmeyin

Hindistan’daki musluk suları sizi hasta eden Escherichia coli türü bir bakteri içerdiğinden sakının. Her zaman yanınızda bir maden suyu şişesi bulundurmak en iyisidir. Hintliler çeşme suyunu içebilmek için saatlerce kaynatır ya da şişelenmiş suya (oldukça ucuz) yapışır. Lokantalarda bile normal su yerine maden suyu siparişi verin – bu riski riske almamak her zaman daha iyidir!

Kredi kartı ile her şeyi ödemeyi beklemeyin

Hindistan’da nakit kraldır. Birçok lüks alışveriş kompleksleri, mağazalar, restoranlar ve oteller kredi kartlarını kabul etme imkanlarına sahip olsa da, nakit onları daha çok mutlu ediyor. Çoğu yerde banka kartları da kabul edilmez, bu nedenle yanınızda nakit taşıdığınızdan emin olun. Ayrıca, bir ATM’ye erişim şehirlerde oldukça kolaydır, ancak küçük köy ve kasabalarda bu olanak daha azdır. Bu nedenle,  tekrar söylüyoruz: her zaman yeterli miktarda nakit taşıdığınızdan emin olun.

Halka açık yerlerde sigara içmeyin ve uyuşturucu kullanmayın!

Kamusal alanlarda sigara içmek ve alkol kullanmak ülke genelinde yasaktır. Bu şeylerden zevk almak istiyorsanız, evinizde veya lisanslı yerlerde yapın. Ayrıca, uyuşturucu tüketimi, bulundurulması ve dağıtımı mahkumiyete yol açacaktır, dolayısıyla bunlara oldukça özen gösterin.

Herkesin İngilizce konuşmasını beklemeyin

Hindistan kültürel ve dilsel olarak farklıdır. Ülke çapında konuşulan çok sayıda dil var ve lehçeler bir yerden diğerine değişiyor. Her ne kadar bazı yerlere İngilizce ile ulaşabiliyor olsanız da, şehir merkezlerinin dışında birkaç yerel kelime ve kelime öbeği öğrenmeye değer. Bu da yerel arkadaş edinmenize yardımcı olacaktır, çünkü onların kültürüne saygı duyduğunuzu hissedeceklerdir.

Sığır eti düşünmeyin

İnekler Hindular tarafından kutsal olarak kabul edildiğinden, sığır eti yemek her zaman ülkede bir tabu olmuştur. Ayrıca, ineklerin katledilmesi Hindistan’ın birçok bölgesinde yasa dışıdır ve aynı zamanda şiddetli protestolarla sonuçlanmıştır. Yabancı turistler için bu durum genelde berrak olsa da, bir sığır yemeği siparişi vermeden önce yasallığı kontrol etmek hala tavsiye edilir.

Çok açık giysiler giymeyin

Hindistan modern ve muhafazakar akılların bir karışımıdır ve kadınlar için giyim bölgeden bölgeye değişir. Goa, Delhi veya Mumbai gibi kentsel şehirlerde, ne istersen onu giyebilirsin. Ancak, özellikle kırsal Hindistan’da, küçük kasabalarda ve şehirlerde, açık giyinmemek ve çok fazla deriyi açığa çıkarmamak şiddetle tavsiye edilir. Buna özen gösterirseniz sadece istenmeyen bakışları tutmaz, aynı zamanda yerlilerle kaynaşmanıza da yardımcı olur. Dini yeri ziyaret ettiğinizde uzun kollu giysiler veya bir fular attığınızdan emin olun.

Kriket sporu hakkında tartışmayın

Kriket Hindistan’da adeta dindir, bu yüzden bu sporla ilgili hakaretlerde bulunmak sizin için çok kötü sonuçlanabilir. Hint kriket takımı hakkında olumsuz yorumlar yapmak da takdir edilmeyecek ve hoş karşılanmayacaktır. En iyi politika yorum yapmak değildir; sadece yerliler gibi sporun tadını çıkarın.

Popüler turistik yerlere gitmeyin

Goa, Delhi ve Mumbai gibi popüler turistik merkezler turistler için en çok dikkat çeken yerler. Ancak, bu inanılmaz derecede geniş ve çeşitli bir ülkede görülmeye değer yerlerin keşfedilmeye değer pek çok yeri vardır. Kendinizi sadece buralarla kısıtlamayın ve Hindistan’dan zevk almak istiyorsanız onun farklı yönlerini keşfedin.

İlginizi Çekebilir :  Goa Gezi Rehberi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir