Hollanda’da Görülmesi Gereken 9 Şehir

Harikulade sokakları, birbirinden güzel evleri ve renkli yaşamıyla birçok insanın ziyaret etmekten zevk alacağı Hollanda ’da görülmesi gereken yerler her gezginin destinasyon listesinde olmalı. Leziz peynirleri, renk renk laleleri ve heybetli yel değirmenleriyle gezmekten keyif alacağınız bir ülke.

Eğer Hollanda’ya ilk defa gidecekseniz ve biraz bilgi edinmek istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız. İşte Hollanda’nın  en güzel 9 şehri!

1-Leiden

Leiden’in yel değirmenleri ve kanalları burayı eşsiz bir şehir yapıyor. Bütün Hollanda’da görülebilecek mimari harikası evlerin kanallar boyunca yan yana dizilmesiyle ortaya çıkan renkli tablo da ayrıca güzel. St. Peter Kilisesi, kanallarda yapılacak bir tekne gezisi, birbirinden zengin müzeleri Leiden gezginlerin mutlaka gidip görmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

2-Maastricht

St. Servatius Kilisesi ve St. Jan Katedrali ihtişamlı mimarileriyle Maastricht’te en fazla ziyaret edilen tarihi mekanlar arasında yer alıyor. Sadece bu tarihi güzellikleri değil, aynı zamanda sonbaharı ve kışı coşkulu bir hale getiren festivaller de şehrin popülaritesini arttırıyor. Maastricht’e gittiğinizde bu planların dışında şehrin birbirinden ilgi çekici kafelerini de mutlaka görün.

3-Groningen

Sanat aşıklarının asla es geçmemesi gereken Groningen Hollanda gezi rehberi hazırlayanların rotasına mutlaka dahil olmalı. Öğrenci ağırlıklı nüfusu sayesinde şehirde hiç bitmeyen canlı ve dinamil bir atmosfer hakim. Bunun dışında Groninger Müzesi de yenilikçi yapıtların takipçisi olanların ilgisini bir hayli çekecektir.

Groningen

4-Eindhoven

Enerji dolu atmosferiyle size yaşadığınızı hissettirecek bir şehri görmek istiyorsanız genç nüfusun çoğunlukta olduğu Eindhoven ilk durağınız olabilir. Doğal yaşam alanlarının eksik olmadığı şehir büyüleyici bir mimariye de sahip bulunuyor. Birbirinden etkileyici müzelerle de dolu olan şehirde her bakımdan dolu dolu vakit geçirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  İtalya’nın en güzel şehirleri

5-Lahey

Aslında şehrin adı Deen Hag ve Hollanda’nın en büyük üçüncü şehri. Ancak şehrin en çok bilinen bölgesi Lahey. Ülke için oldukça büyük öneme sahip olan büyükelçilikler ve Kraliyet Sarayı bu bölgede bulunuyor. Bu yüzden, Deen Hag şehrine gittiğinizde görmeniz gereken yerin Lahey olduğunu söyleyebiliriz.

6-Rotterdam

Özellikle resim sanatının sıkı takipçilerinin mutlaka Hollanda’nın en güzel yerleri arasında bulunan Rotterdam’da, Dali, Van Gogh, Bosch ve Rembrandt’ın da aralarında bulunduğu birçok sanatçının eserleri yer alıyor. Orta Çağ’dan modern zamanlara doğru bir yolculuğa çıkmak için Rotterdam’da bulunan Boijmans Van Beuningen Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

7-Delft

Hollanda seyahati sırasında yolunuz Lahey ya da Rotterdam’a düştüyse bu iki şehrin arasında bulunan Delft’i de mutlaka görmelisiniz. Kanalları ve tarihi yapılarıyla ünlü olan şehirde New Church, Old Church ve Nieuwe Kerk gibi tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz. Az nüfusa sahip olan Delft’i gezerken dikkatinizi çekecek bir diğer nokta ise şehirde çok sayıda bulunan beyaz seramik evler olacak.

8-Gouda

Gouda, Hollanda Amsterdam dışında gezilecek yerler arasında bulunan bir diğer şehir ve yapısı bakımıyla da Hollanda’nın en tipik şehirlerinden biri. 15. yy’dan kalma belediye binası ile St. Janskerk’te bulunan cam pencereler ise şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

1

9-Amsterdam

Hollanda denince ilk akla gelen şehir olan Amsterdam için “özgürlük” ve “parti” desek pek de yanlış olmaz. Şehrin her anlamdaki keyifli yaşamı eğlencenin kapılarını sonuna kadar açarken Anna Frank Evi ve Van Gogh Müzesi de sanatseverlerin ilk durakları arasında olabilir. Ayrıca Giethoorn kasabası da şehrin bonusu oluyor.

Hollanda’dan peynirinizi almadan, yel değirmenlerini görmeden ve kanallarında tekneyle gezmeden sakın dönmeyin. İyi yolculuklar! =)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

  • Hollanda da görülmesi gereken şehirler listesi benim gibi Hollandayı gezmek isteyen ama nereden başlayacağını bilemeyen insanlar için çok işe yarar bir liste . Tavsiyelerinizi okuduktan sonra birkaç şehir seçtim bakalım gezimi tamamlayınca deneyimlerimi eklerim