Hong Kong'ta nereye gidilir?

Hong Kong Gezilecek Noktalar

Uzakdoğu’nun en ışıltılı şehri Hong Kong’u merak edenler böyle buyursunlar! Sizler için Hong Kong gezilecek yerler listesi hazırladık!

Hong Kong deyince akla hemen gökdelenler, hızlı akan bir şehir hayatı, yol kenarında balık yapıp satan satıcılar geliyor. Filmler sağolsunlar, büyük oranda da durum böyle. Ancak bu ilginçlikler ülkesi sadece bunlardan ibaret değil; gezilecek, görülecek pek çok güzel yeri var. Eğlence mekanlarından tutunda, Hong Kong’un doğasını keşfedebileceğiniz alanlara kadar  pek çok yeri burada bulabilirsiniz. O zaman buyrun size Hong Kong gezilecek noktalar yazımız!

Victoria Zirvesi

Hong Kong’un bir zamanlar Britanya sömürgesi olduğu düşünülürse adı garip gelmeyecektir. Zira burası aynı zamanda Hong Kong adasında bulunan en yüksek dağdır. Aynı zamanda şehrin en önemli turist duraklarından biridir de. Buraya gittiğiniz zaman ayaklarınızın altına muhteşem bir şehir manzarası serilir. Siz de bakıp bakıp iç çekersiniz!

Ocean Park

Burası acayip güzel bir eğlence parkı. Ocean Park Hong Kong, şehrin en güneyinde, denizin kenarına kurulmuştur ve sizi kendinizden geçirmeyi görev edinmiştir. İçindeki türlü türlü makinelerle, roller-coasterlarla ve gösterilerle burada çılgınca eğleneceğinizin ve zamanı unutacağınızın garantisini veririz.

Tsim Shau Tsui

Burası aslında ülkenin bir “mahallesi”. Ancak en önemlilerinden bir tanesi. Gezmeye gelenler için birçok etkinlik yeri burada bulunuyor. Müzelerden tutun da, parklara, alışveriş merkezlerinden restoranlara kadar saymakla bitmeyecek mekanlara sahip. Ülke müzelerinin yarısı burada mesela, ki bunların arasında Uzay Müzesi, Sanat Müzesi ve Kültür Merkezi de var.

Central

Bildiğiniz şehir merkezi. Havalı olsun, yerel ağızdan çok uzaklaşmayalım diye Central yazdık. Adanın kuzeyinde yer alıyor ve muhteşem bir manzarası var. Boğazın bir tarafında Tsim Shau Tsui, diğer tarafında Central. Hong Kong’da gece hayatı denilince akla hemen burası gelir. Eğer eğlenmeyi ve biraz dağıtmayı kafaya koyduysanız, özellikle geceleri sizi bu bölgeye bekleriz. Zira hayatınızın en güzel gecesi olabilir!

Lantau Adası

Eğer şehir hayatına küçük bir mola verip, kendinizi doğaya atmak istiyorsanız sizi Lantau Adası’na alalım. Burası ülkenin batısında, neredeyse şehrin kendisi kadar büyük bir ada. Burada teleferikle tepeye çıkabilir, uzun doğa yürüyüşleri yapabilir, deniz kenarında dinlenebilirsiniz. Havası suyu bir başkadır.

Ngong Ping

Uzakdoğu olur da dev Buda heykeli olmaz mı? Olur! Eğer yolunuz Lantau Adası’na düşerse Ngong Ping’e bir uğrayın deriz, zira yapacağınız yürüşten sonra dev bir Buda heykelinin altında durmak oldukça ihtişamlı olacaktır. Hem buradan ada manzarası da çok iyidir, etrafı görebilirsiniz. Yürümek istemiyorsanız, teleferiğe binip, etrafa bakarken, “İnsan gerçekten de hayret ediyor,” diyebilirsiniz.

Disneyland

Bu büyüleyici ülkenin – bizce – en muhteşem yerlerinden birisi. Hong Kong kaç günde gezilir bilemeyiz ancak burada bir ömür harcayabilirsiniz. Lantau Adası’nın kuzeydoğusunda yer almaktadır. İçinde Disney kahramanlarına dair ve daha bir çok şey bulabilirsiniz. İsterseniz büyülü şatoların içinde dolaşın, isterseniz yerinize kurulun ve sizi sizden alan gösterileri izleyin. Seçim sizin!

Hong Kong Uzay Müzesi

Uzay Müzesi’ne gitmek, Hong Kong yapılacak şeyler listenizin en havalı maddesi olabilir. Zira burada astronomi ve uzay bilimlerine dair aklınıza gelebilecek – ve gelemeyecek – pek çok bilgiyi ve tecrübeyi bulabilirsiniz. Sizi sadece bilgilendirmekle kalmaz, bazen koca bir tavanı uçsuz bucaksız uzaya dönüştürerek bunu deneyimlemenizi de sağlar. Mutlaka görün!

Bu ülke gez gez bitmez! Bizim hevesimiz biter mi? O da bitmez! İyi tatiller!

İlginizi Çekebilir :  Ayak Basılamayan Bir Ada: Sentinel Adası

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir