İğneada gezi rehberi

İğneada Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Gezilecek Yerler

İğneada balı ile ağızınızı tatlandırsın, doğasıyla da ruhunuzu büyülesin diye hemen kalkıp gidin, gitmeden önce de adayı tanıyın istedik.

İğneada longozlar ve balı ile oldukça nam salmış durumda. Aslında birçok insanın gidip görerek şahitlik ettiği güzelliği dilden dile dolaşıyor ama yine de insanı bunaltan bir turist akınına da uğramıyor. Kamp yapmak isteyenlerin de listebaşında yer alan ada nerededir, nasıl bir yerdir diye hala merak edenler için biraz anlatalım, Keşfegel’in takipçisi kaşifleri heveslendirelim istedik. 🙂

İğneada Nerede?

Kırklareli ilimizde bir Demirköy ilçesi bulunuyor. İğneada, bu ilçeye bağlı bir belde. Trakya’nın en doğusunda yer alan ada İstanbul’a 250 km, Trakya da 97 km uzaklıkta bulunuyor. Karadeniz’den yeşilini almış, Marmara Denizi sayesinde mavilikte sınır tanımamış bu adada longoz ormanlarının büyüsünü, nefes kesici güzellikte bir koyu ve Tunç ve Demir çağlarından kalma tarihi dokuyu ve bir de enfes orman balını bulacaksınız.

İğneada’ya Nasıl Gidilir?

İstabul’dan İğneada’ya gitmek için Esenler otogarından otobüse binmeniz yeterli. Eğer Anadolu yakasında ikamet ediyorsanız Ataşehir terminalini de kullanabilirsiniz. İğneada’ya giden otobüsler sırasıyla Lüleburgaz, Pınarhisar ve Demirköy’e uğradıktan sonra İğneada’ya varıyor. Güzel ve keyifli bir rota olan bu yolu alternatif yolculuk yöntemleri ya da özel aracınızla da katetmeniz mümkün.

 

İğneada’da Neler Var?

Geldik işin en heyecanlı kısmına… 🙂 Çok uzaklara gitmeden doğa ile iç içe bir tatil yapmak istiyorsanız adresiniz İğneada olabilir. Trakya’nın hazinesi İğneada’da gezilecek yerler de var.

Öncelikle İğneada’ya gelmeden önce kısa bir mola verip Demirköy’de bulunan Dupnisa Mağarası’nı ziyaret edebilirsiniz. Burası da gerçekten görülmeye değer. Buradan sonra İğneada’ya devam edebilirsiniz.

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı listenizin başında olmalı. Yeşile doyamayan ve doğanın sunduğu güzellikleri kaçırmak istemeyen herkes için nefis bir şölen sunacak. Kökleri suyun içinde yer alan ağaçlar arasındaki İğneada Yolu da daracık olduğundan orman sizi sarıyormuş gibi hissederebilirsiniz.

İğneada Feneri de gezi rehberinizin içinde yerini alsın. Limanköy’de, İğneada’ya 4 km mesafede, Karadeniz’in en batısında yer alıyor. 1866 yılında Fransızlar’a yaptırılmış ve o gün bugün ışığı sönmemiş.

İğneada’da Nerede Kalınır?

Adanın geneline doğa hakim olduğu için genel olarak sessiz ve sakin bir tatil sizi bekliyor olacak. Eh, böylesi bir tatile de en uygun konaklama seçeneklerinin başında aslında kamp yapmak geliyor. Bunun belediye de farkında olacak ki İğneada’da kamp alanları belediye tarafından duş ve tuvalet desteği ile bolca bulunuyor. Ancak bu doğal güzellik sit alanı olduğu için elektrik biraz sorun. Yani İğneada kamp için tercih ettiğiniz bir tatil noktası olacaksa elektrik konusunda bir önlem almalısınız.

Elbette İğneada’da çok tatlı pansiyonlar da bulunuyor. 2009 yılından beri hizmet veren bir Resort ve Spa Merkezi dışında ortalama 20 kadar da pansiyon bulunuyor. Yalnız yaz aylarında gitmeyi düşünüyorsanız bir ay kadar önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Aksi halde yer bulmanız sorun olabilir.

Ulaşım açısından da konaklama açısından da sorun çıkarmayan bir tatil isteyenler için nefis bir seçenek olan İğneada bütün doğal güzelliği ile sizi bekliyor, bilginiz olsun. 😉

İlginizi Çekebilir :  Balıkesir Gezi Rehberi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir