Dünyadaki en ilginç müzeler listesi

İnsan Gerçekten Hayret Ediyor: Dünyadaki En İlginç Müzeler

Sizi bir dizi tuhaf koleksiyonlar gezisine davet ediyoruz ve dünyadaki en ilginç müzeler listesini kaleme alıyoruz. Buram buram tarih ve sanat kokan yapıların içinde bu kez en ilginç koleksiyonlara şahitlik edebileceğiniz adresleri derledik, toparladık ve ziyarete açtık. Buyrun okuyun, efendim!

İşkence Müzesi – Hollanda

Sert bir girişle başlayalım ve sizi Amsterdam’a götürelim. İnsanoğlunun karanlık tarafına adımlayacağınız bu müze zulmün ve işkencenin boyutlarını yakından görmenizi sağlayacak. 500 yıl kadar önce suçlu bulunan insanlar için layık gördüğü cezaların neler olduğu hakkında fikir sahibi olacağınız müzede engizisyon sandalyelerini, giyotini, kafatasını parçalayan aletleri gördükten sonra ürkmemek elde değil. Hele de müzenin daha etkili olması için tercih edilmiş ışık sistemi atmosferin iliklerinize işlemesini sağlıyor.

En ilginç müzeler arasında gösterilen Hollanda işkence müzesi

Araftaki Kutsal Ruhlar Müzesi – Roma

Eee, kaldırıp müzeye konulması gerektiğini düşündüğümüz insanlar oluyor değil mi; “Türünün son örneğisin” dediklerimiz… İşte, onları müzeye koyamayanlar dünyanın en ilginç müzesi denilebilecek bu müzeyi ziyarete gidebilirler. Müzede sergilenen her objenin Araf’taki kutsal ruhlardan bir işaret olarak kabul edildiği müzede her şey çok kutsal olarak görülüyor. Tiber Nehri kıyısında bulunan müzenin ortaya çıkış hikayesi ise bir rahibin gördüğü bir ruh olduğu iddiasına dayanıyor. Kilisede mihrabın yanması sırasında görmüş olduğunu söylediği o ruhtan bu yana her şey bu müzede.

Tuhaf ve ilginç müzeler listesinde bulunan Araftaki kutsal ruhlar müzesi

Kanalizasyon Müzesi – Fransa

Aklınıza bir tür kötü kokular koleksiyonu gelmesin; kötü koku her yerde çünkü. Efendim, zamanında Kral Philippe Auguste buyuruyor ve Paris’in kanalizasyon sistemi kuruluyor. Hem de mükemmel bir şekilde! Kilometrelerce uzanan tünellerden oluşan kanalizasyonun 450 metresini yaya olarak gezebiliyorsunuz. Rahatça yürüyebilin diye tünellerin iki yanında kaldırımlar bile bulunuyor. Kötü kokudan ölmeyeceğinizi düşünüyorsanız, buyrun gidin; çünkü kanalizasyon müzesi de kesinlikle en tuhaf müzeler arasında.

ilginç müzeler arayanlar için "kanalizasyon müzesi"

Kötü Sanat Müzesi – ABD

Sanatı sanat için yapan var, toplum için yapan var, hızını alamayıp sanat için soyunan da var, hala “sanat nedir?” diye kara kara düşünen de… Bütün bunlar bir tarafta dursun; bir de kötü sanat var. İyisi kötüsü olmaz, demeyin. Massachusettes’te bulunan müzede 400’e yakın eser bulunuyor ve hepsi de kötü sanat eseri olarak sergileniyor. Ziyaretçilerin en çok ilgisini çekmeyi başaran parça ise Mona Lisa tablosu oluyor. Eh, herhalde orijinal eseri görme şansına nail olanların bu parçaya baktıklarında gözlerinin kanayabileceğini söylemekte sakınca yok.

Amerika'nın ilginç müzeler arasında görülen kötü sanatlar müzesi

Parazit Müzesi – Japonya

Yine japonlar yine enterasanlıklar ve yine birbirinler ilginç müzeler! Şaşırdık mı? Evet! Dünyada eşi benzeri olmayan bu müzenin koleksiyonu parazitlerden oluşuyor. Vücudumuza yerleşebilen, bizi türlü türlü sıkıntılara sokan, hasta olmamıza neden olan o parazitler var ya, işte onlar. Her biri özenle sergilenen parazitlerin vücudumuzda nasıl konaklandığını da gösteren grafiklerle bir bakıma biyoloji dersi niteliğindeki müze içine Tokyo’ya doğru rota oluşturun.

Parazit müzesi

Cenaze Arabaları Müzesi – İspanya

Gaudi, Barcelona’nın en bilindik yerlerinden biri ancak pek bilinmeyen bazı noktaları da ilginizi çekebilir. Bunların arasında dünyanın en ilginç müzesi diyebileceğimiz Cenaze Arabaları Müzesi de yer alıyor. 18. yy’dan bu yana kadar tüm cenaze arabalarının sergilendiği müzede arabalara yerleştirilmiş olan mankenler de dönem kıyafetlerini giyiyorlar. İnsanların son yolculuklarının tarihi sayılabilecek müze gerçekten görülmeye değer.

Eğer biraz değişiklik arıyorsanız dünyadaki en ilginç müzeler hakkında bilgi sahibi oldunuz. Çantayı sırtınıza takıp yola çıkmak için beklemenize gerek yok! 😉

İlginizi Çekebilir :  Sonbahar Tatili İçin En Güzel Beş Rota

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir