sehirlerin-simgesi-olan-yapilar

İnsan Harikaları: Şehirlerin Simgesi Olan Yapılar

Doğanın ne kadar mucizevi güzellikler bahşettiğini biliyoruz. Bir de dünyada insan elinden çıkmış, yapay bazı yapılar var. Bunların birçoğu nefes kesici güzellikte, mimari harikası yapılar. Bazı şehirlerin simgesi olan yapılar da ardında yatan hikayelerle bizi alıp geçmişe götürüyor. Sizlere bol bol “mutlaka görülmesi gereken yerler” listesi çıkarırken de bu yapılara yer veriyoruz. Ancak bu kez bir liste halinde yazalım istedik. Çünkü sadece bu yapılar için bile insan keşfe gelir! 🙂

Eyfel Kulesi – Paris

Efendim, kruvasan ve kahve eşliğinde izlemesi ayrı değerli olan Eyfel Kulesi’ni listenin başına almazsak nice şairlere, yazarlara, bestekarlara ve tabii ki aşıklara ayıp etmiş olurduk. Gustav Eiffel’in firması tarafından 1887’de yapımına başlıyor. Amaç, Expo 1889 Paris Fuar girişine, 100. yıl kuutlamaları için heybetli bir kapı tasarlamak. Ancak, Fransızlar bu yapıdan hiç memnun kalmıyorlar. Elektrik direğine benzeten mi istersiniz, demir bir baca diyen mi dersiniz… Gelin görün ki Eyfel Kulesi açılışından bu yana neredeyse 250 milyon ziyaretçi kabul etmiş. “Demir Kadın” olarak da anılan 324 metre uzunluğundaki kule şehirler ve simgeleri arasında hala en popüler olanlardan bir tanesi ve size nefis bir manzara sunuyor. Ama diyorsanız ki “Gitmişken daha fazla yer görmek isterim” hak veriyor ve sizi Paris Gezi Rehberi’mizle destekliyoruz!

Big Ben Saat Kulesi – Londra

Big Bang’den bu yana… Şaka şaka. İsimler çağrıştırıyor ama alakaları yok tabii. Belki “zaman” dolayısıyla bir ilişki kurmak mümkün olsa da abartmamakta fayda var. Ayrıca “Big Ben” aslında kulenin adı da değil; kuledeki büyük çana verilen isim bu. Kulenin asıl adı ise Elizabeth Tower. Yapılış hikayesi de biraz alevli. Westminister Sarayı yanıyor ve hatta yanıp bitip kül oluyor. Yeni bir saray yapılacağı zaman “biraz ihtişam” katmak için mimariye bir de saat kulesi ekleniyor. Başarılı da oluyorlar ki her yıl milyonlarca insan Big Ben’i ziyaret ediyor. Böylece şehirlerin simgesi haline gelen yapılar arasında Big Ben Saat Kulesi de eklenmiş oluyor.

Burj el-Arab – Dubai

O ihtişamlı yapının aynı zamanda ne kadar ergonomik olduğunu bilemezsiniz. Araplar yerden epey tasarruf etmişler. 1994 yılında yapımına başlanan 7 yıldızlı otel daha önceden denize indirilen büyük kaya bloklardan meydana gelmiş bir adacık üzerine inşa edildi. Otelin dış yüzeyinde kullanılmış olan kalın kumaşa gelecek olursak… Yalnızca modern mimari eseri değil; otelin bir yelkenliye benzemesine sebep olan bu yüzey aslında ısı ve rüzgarın etkisini minimize etmek için yapılmış. Geceleri üzerine yansıtılan ışıkların görsel güzellik katması da bonus!

Gize Piramitleri – Kahire

Yaklaşık 4000 yıl öncesinde yapılmış olan bu gizemli yapılarla ilgili daha fazla şey biliyor olsak bile hala birçok şey sır. Gize Piramitleri, Mısır’da bulunan yüzlerce piramit arasında en popüler olanları. Şehrin simgesi haline gelmiş olan bu üç piramit hem yapılış tarihleri hem de büyükten küçüğe doğru sırasıyla Khufu (Keops), Khafre ve Menkarure’dir. Dünyaca ünlü mimari yapılar arasında listenin ilk 5’inde yer alabilecek bu devasa anıtsal mezarlar hala milyonlarca ziyaretçinin gözdesi.

Özgürlük Heykeli – New York

Once upon a time… Ya da “American Dream” mi demeliyiz? O kadar ikonik bir yapı ki… Hikayesine başlayalım en iyisi. Şehirlerin simgesi yapılardan Özgürlük Heykeli Frederic Bartholdi tarafından tasarlandı ve tam 93 metre yüksekliğindeki heykel Fransa’nın Amerika naçizane bir hediyesi. Tacın başındaki 7 sivri uç 7 kıtayı temsil ediyor. Tablette ise Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nin tarihi yazılı. Heykel özellikle 19. yy’da daha büyük bir anlam kazanıyor. Çünkü o zaman 9 milyon kişinin göç ettiği Amerika’da başarmış olmanın simgesi haline geliyor.

Tac Mahal – Agra

Yalnız Agra’da şehrin simgesi haline gelmekle kalmamış UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alıyor. Ardında ise bir aşk hikayesi… Dönemin hükümdarı Şah Cihan 3. eşini kaybettikten sonra uzun bir yas sürecine giriyor ve onun anısında Tac Mahal’i inşa ettiriyor. Yapımı tam 20 yıl sürüyor. Aşklarını ebedileştiren bu yapı aynı zamanda Şah Cihan’ın da oğlu tarafından hapsedildiği yer oluyor. Bembeyaz ve ihtişamlı görünümüyle şehirlerin simgesi haline gelmiş yapılar arasında en fazla bilinenler arasında. Hindistan’da bu güzelliği seyre dalıp bahtsız aşıkların hüznüne boğulanlar için bir de reçetemiz var; Hindistan size eğlencenin de kapılarını açıp çılgın deneyimler sunabilir.

Aziz Vasil Katedrali – Moskova

Kalpaklar başa geçsin, vodkalar mideye insin, Rusya’ya giden Aziz Vasil Katedralini görmeden gelmesin. Baktığında insanın yiyesi geliyor; o derece tatlı, o denli rengarenk, o kadar şirin bir yapı. Adeta Harikalar Diyarı’ndan çıkıp gelmiş gibi… Şehir sembolleri görsel sanatlara ilham versin diye yapılmış. Bunu neden bu kadar vurguladık? Çünkü bir ironi saklı; katedral çok tatlı ama katedrali yaptıran Korkunç İvan. Rengarenk 8 kubbenin her biri savaşlarda kazanılan zaferleri simgeliyor. Başta som altından olan kubbelere sonradan renklendirilerek bugünkü halini alıyor.

Efendim, yaz yaz bitmez şehirlerin simgesi olan yapılar. Hepsinin hikayesini anlatmaya içimizde bir meddah olsa yetişemez. O yüzden biz hatırı kalmasın istediklerimizi de listeledik;

Opera Evi -Sidney

1.056.000 beyaz seramik fayans bu yapının çatısı için İsveç’ten getirtildi. Mimarı Jorn Utzon’a ödül kazandıran yapı 2007 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alındı.

Pisa Kulesi – Pisa

İnşası 1173 yılında başlıyor ancak sonradan anlaşılıyor ki zemin elverişsiz. 3. katından sonra kulenin yan yatmaya başlama sebebi de bu.

Sagra da Familia – Barselona

İhtişam, görkem ve gotik mimari… Ancak bitmiyor. Bitemiyor. 1882’de yapımına başlanmış olan ve bugün bile yüzlerce işçinin çalıştığı kilisenin bitmesi için 2026 ön görülüyor. Bir yapı daha nasıl şehir simgesi haline gelebilir ki?

Parthenon – Atina

Yunan sanatının ve adaletinin timsali, dünyanın en eski kültürel yapılardan…

Parlemento Binası – Pudapeşte

Avrupa’nın 3. büyük parlemento binası burası ve dış cephesinde 88 adet Macar Hükümdarının heykeli yer alıyor.

Daha ne diyelim? Şehirlerin simgesi olan bu yapıları gezmeye değmez mi? Değer tabii. O zaman yollar sizi bekler… 🙂

İlginizi Çekebilir :  Gezen de Bilir: Günümüzdeki Popüler Gezgin Seyyahlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir