Interrail ile avrupa turu yapmak

Interrail Bileti Nasıl Kullanılır? – Detaylı Anlatım

Her gencin yapması gereken müthiş bir seyahat türü olan interrail biletini nasıl kullanacağınızı kara kara düşünüyorsanız buyrun: Interrail bileti nasıl kullanılır size anlatalım!

Her ne kadar Euro, TL karşısında alıp başını gittiyse de, Avrupa’yı gezmek sanıldığı kadar zor da değil. Özellikle gençlerin tercih ettiği interrail, sizin nispeten daha ucuza Avrupa trenlerine binmenizi sağlıyor. Aldığınız tek bir biletle, dilediğiniz gibi Avrupa’da gezebiliyorsunuz ve böylece %70’lere varan bir tasarruf sağlayabiliyorsunuz. Yeter ki elinizde biletiniz olsun. İyi ama bu bilet nasıl kullanılıyor? Her şeyi size anlatacağız! Interrail rehberi için olmazsa olmaz olan interrail bileti kullanım rehberine buyrunuz!

Interrail Ne Oluyor?

Oldukça ekonomik bir fiyata aldığınız ve belli bir zaman diliminde dilediğiniz gibi trenlere binmenizi sağlayacak bir uygulama olur kendisi. Avrupa’yı gezmek için ideal ve çok tercih edilen bir yol. Birçok Avrupa ülkesi dahil olmak üzere interrail ülkeleri size bu hizmeti sunmaktadır. Siz de bu ülkeleri rahatça gezebilirsiniz. Daha fazla bilgi istiyorsanız sizi şöyle, interrail ile ilgili kapsamlı bilgiler verdiğimiz yazımıza alalım.

Interrail Bileti Fiyatları

Euro, TL karşısında oldukça pahalı olsa bile, bilet fiyatları hala çok uygun. En ucuz interrail bileti 210 Euro civarında. Civarında diyoruz, zira her an küçük miktarlarda değişebilir. Ayrıca şu adresten bilet fiyatlarını daha detaylı görebilrsiniz. https://www.interrail.eu/

Yola Çıkmadan Önce

Yolda olmanın birinci kuralı: Hiçbir şey planladığınız gibi gitmeyecektir. Ama siz yine de planlayın ki, herhangi bir durumda tekrar içine girebileceğiniz bir rotanız olmasın. Yolculuğunuza başlamadan önce interrail rotaları ile ilgili her şeyi öğrenin. Zaten bileti temin ettiğiniz yerden size rotalarla ilgili bir harita veriliyor. Siz rotalarınızı çıkartın, nerelere gitmek istediğinizi ve nasıl gidebileceğinize bakın. Birkaç tarih not alın ve gerisini akışına bırakın.

Biletiniz Size Özel

Aldığınız biletin size özel olduğunu unutmayın. Bazen trenlerde kontroller eksik yapılıyor ya da hiç yapılmıyor. Bu riske girmek isterseniz siz bilirsiniz. Ancak biletin size ait olmadığı anlaşılırsa ceza ödemek durumunda kalırsınız. Biletinizin üzerinde hem adınız soyadınız, hem de biletin seri numarası yazar. Bu numara pasaportunuza işlenmiştir.

Biletinizin Türü

Biletiniz zaten türüne göredir. Ancak yine de hangi tür olduğu üzerinde yazar. Örneğin bütün ülkeleri kapsıyorsa, üzerinde “interrail global pass” ibaresini görebilirsiniz. Belli ülkeleri kapsayan biletler de mevcut. O yüzden yola çıkmadan önce mutlaka biletinizi kontrol edin, yanlışlık varsa hemen aldığınız yerle iletişime geçin. Sonradan tatiliniz zehir olmasın.

Bilete Bilgilerinizi Girin

Bilette adınız soyadınız yazmıyorsa siz mutlaka yazın. Yarın öbür gün bir karışıklık çıkmasın. Size biletle birlikte bir de seyahat takvimi gönderecekler. Bu da resmi bir belgedir ve kondüktörler tarafından bakılmak istenmektedir. Seyahat takviminizdeki kişisel alan bölümünü eksiksiz doldurun ve mutlaka okunaklı yazın. Tekrar ediyoruz: Okunaklı yazın. Burası çok önemli. Zira gıcık bir kondüktöre denk gelirseniz seyahatiniz tatsız olabilir. Bu alanda adres ve e-posta bilgileriniz olacaktır.

İlginizi Çekebilir :  Avrupa Fatihleri için Interrail Rehberi

Bineceğiniz Trene Dikkat Edin

Her tren interrail biletine uygun olmayabilir. Mesela hızlı trenler sizin binemeyeceğiniz trenler olabilir. Tren kodlarına dikkat edin. Bunlar zaten size biletle birlikte açıklanacaktır. Treninizi seçeceğiniz zaman mutlaka bu kodları kontrol edin. Yanlış planlama yapabilirsiniz.

Yolculukları ve Tarihleri Not Edin

 

Gelelim en önemli ve seyahat sırasında uygulayacağınız kısma. Size seyahat takvimi verildiğinden bahsetmiştik. Onu da işin içine sokacağız. Diyelim ki bir trene binmeye karar verdiniz;

  1.  Trene biniş tarihinizi biletinizin üzerine not almanız gerekiyor. Ay ve gün olarak. Zaten üzerinde bunun için ayrı bir alan olacaktır. Biletinizin türüne göre not alabileceğiniz alan sayısı da değişecektir. Kaç gün seyahat etme hakkınız varsa, o kadar alan vardır.
  2. Aynı gün içerisinde birden fazla trene binebilirsiniz. Unutmayın: Bindiğiniz tren değil, trenleri kullandığınız günler sayılıyor.
  3. Seyahat takviminize, seyahatinizle ilgili bilgileri not edin: Nereden nereye gideceksiniz. Kullandığınız interrail tren saatleri ne. Dediğimiz gibi, kondüktör bunları görmek isteyebiliyor. Çok bir sıkıntı olacağından değil, ancak bazen sıkı kondüktörlere denk gelebilirsiniz. Sizi azarlarlar ama bu da tatsız bir durum sonuçta.

Bu adımları izledikten sonra seyahatinizi rahat rahat gerçekleştirebilirsiniz. Hiçbir sıkıntı çıkmayacaktır. Çıkarmaya çalışırlarsa da kararlı olun! Sizde bir sıkıntı yok!

Saat 19:00 Kuralı

Bu çok önemli bir kural. Diyelim ki saat 19:00 veya daha ileri saatli bir trene bindiniz ve ertesi gün diğer şehre varacaksınız. Bu durumda hangi günü yazacaksınız? Eğer trenden saat 04:00’dan önce inerseniz bindiğiniz tarihi, lakin sonra inerseniz indiğiniz tarihi yazacaksınız. Hemen örnekleyelim: Saat 19:30’da Amsterdam’dan trene bindik ve Prag’a gidiyoruz. Saat 05:00’da Prag’a varıyoruz. Bu durumda bilete Prag’a vardığımız tarihi yazıyoruz.

Treniniz Rezervasyon Gerektiriyor Olabilir

Bazı trenlere elinizi kolunuzu sallayarak binemiyorsunuz. Yer olmaması olasılığı olabilir. Yanlışlıkla 2 gün garda kalmak zorunda kalabilirsiniz. O yüzden mutlaka trenlerinizi kontrol edin. Bunu da sadece gardan yapabiliyorsunuz. Önceden belirlediğiniz her trene mutlaka rezervasyon yaptırın ki sonradan başınız yanmasın.

İlginizi Çekebilir :  Dünyanın En Güzel Tren Rotaları

Aklınızda Bulunması Gereken Son Bilgiler

  1. Eğer 3 kereden fazla, 1 saatten fazla rötar yaşarsanız, interraildan tazminat talep etme hakkınız bulunur. Hakkınızı alın!
  2. Interrail biletinizi alıp kullanmazsanız, biletin son kullanma tarihinden 1 ay sonraya kadar iade hakkınız bulunmakta. Ancak bu durumda %15 kesinti yapıyorlar.
  3. Biletiniz 2. sınıf ise, ek ücret ödeyerek 1. sınıfta yolculuk yapabilirsiniz. Bu ücretler bazen çok az oluyor. İstediğiniz trende yer yoksa ek ücreti göze almak isteyebilirsiniz.
  4. Bileti aldığınız zaman bilet için çalıntı ve kaybolma sigortası da yaptırabilirsiniz. Ücreti de çok çok az.

Eh, artık trenler ve Avrupa’yla aranızda hiçbir şey kalmadı! Bol maceralı yolculuklar!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir