Nefis Yemekler ve Sıcakkanlı İnsanlar: İspanya’da Görülmesi Gereken Yerler

Gitmek isteyebileceğiniz Avrupa ülkeleri arasında en hareketli ve güzellerinden olan İspanya’da görülmesi gereken yerler listesini sizin için önceden sıralayalım istedik.

Sıcakkanlı insanları, enfes yemekleri, müziği, sokaklarından eksik olmayan yaşam enerjisi ve tabii ki Siesta’sıyla ünlü olan İspanya mutlaka görmeniz gereken ülkeler arasında bulunuyor. Buraya gitmeden önce planınızı iyi yapın. Çünkü gittiğinizde “bir gün daha” diye diye seyahatinizi planladığınızdan çok daha uzun tutma ihtimaliniz var. İşte daha fazla kalmanıza sebep olacak güzellikleriyle İspanya’da görülmesi gereken yerler ve şehirler.

Barselona

istenin başında yer almayı kesinlikle hak ediyor. Hiç bitmeyen gece hayatıyla sabaha kadar sizi eğlenceye çağıracak olan bu şehirde aklınıza kazınacak yerlerin başında ise Sagrada Familia Bazilikası geliyor. Sadece fotoğrafları bile büyüleyici olan Antoni Gaudi’nin bu ünlü eseri şehrin simgesi haline gelmiş bulunuyor. Tarih ve sanat dolu bir durak belirlemek isterseniz de 12. yy’dan kalma fresklerin yer aldığı Katalan Ulusal Sanat Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. Ve tabii ki tüm gezinize renk katmak için de Park Güell kesinlikle Barselona’da görmeniz gereken yerler arasında.

Madrid

İspanya’ya gelip de Madrid’i görmeden geri dönmek yolculuğunuzu ciddi anlamda eksik bırakır. 18. yy’dan kalma büyüleyici mimarisi ile Madrid Kraliyet Sarayı görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. El Retiro Park’ın ünü ise dünyaca biliniyor. Burada tekne gezintileri yapabilir ve parkın içindeki iki ayrı sanat sergisi ile ikinci el kitap tezgahlarını gezebilirsiniz. Ünü dünyaya yayılmış bir diğer yer ise Prado Müzesi. Sanata ve tarihe ilgisi olanların 1819 yılında açılmış olan bu neoklasik mimari örneği müzedeki binlerce çizim, tablo, oyma baskı, heykel ve birçok eseri görmesi gerekir.

Cordoba

Öncelikle şehrin simgesi olan Kurtuba Camii’den hemen bahsedelim. Adında her ne kadar camii geçse de İslamiyet’ten öncesine dayanan bu yapı şehrin en önemli durak noktalarından biri. Önce camii olan ama sonra kiliseye çevrilen ve Cordoba’da en çok ziyaretçi alan bir diğer tarihi yapı ise San Lorenzo Kilisesi. Gotik mimarinin çok hoş bir örneği olan kiliseye de mutlaka uğramalısınız. Cordoba Kalesi ise bahsetmeden geçemeyeceğimiz bir başka destinasyon. Büyük bir estetik harikası olan yapılar arasında Barok şapel, çiçeklerle dolu bahçeler ve sulama kanalları yer alıyor.

Ibiza

iza’nın adını duymayan kalmamıştır herhalde. Dünyanın en güzel plajlarından birine sahip olsa da İbiza’da sadece güneş, kum ve deniz yok. Eski yerleşim yerlerinden biri ve UNESCO tarafından koruma altında olan Dalta Vila’da Santa Maria d’Elvissa Katedralini ziyaret edebilirsiniz. Hikaye dinlemeyi sevenler içinse harikulade bir manzara sunan ve İbiza’nın 2km açığında bulunan Es Vedra ziyaret edilebilir. İbiza’da yerin üstünde olanlar kadar altında olanlarla da ilgilenirseniz İbiza’da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Cova de Can Marça geçtiğimiz yıllarda keşfedilmiş olsa da 100.000 yıldır orada varlığını saklamış olan bir mağara.

Malaga

İspanya’da görülmesi gereken yerler listemizde sırada Malaga var. Endülüs bölgesinde bulunan Malaga bir liman kentidir. Yılın 300 gününde güneşi görebilen bu kültür harikası şehirde görülecek yerlerin başında Gibralfaro Kalesi geliyor. Malaga kentinin muazzam manzarasına Akdeniz’in nefis güzelliğiyle sahip olan kaleyi haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. Yapımı neredeyse 200 yıl süren önemli bir diğer tarihi yapı da Malaga Katedrali. Dışı Barok, içi Rönesans yapıda olan katedral sizi mimari estetiğin doyumuna ulaştıracak. Ve sanatseverler için de bir tavsiyede bulunmak gerekirse Teatro Romano’yu söyleyebiliriz. Roma egemenliğinden geriye kalan bu tek mimari örneğini görmek isteyeceksiniz.

İspanya’da güzel vakit geçirmek yapmanız gereken valizinizi toplamak ve biletinizi ayırtmak! Döndüğünüzde deneyimlerinizi anlatmak için bize yazmayı unutmayın!

İlginizi Çekebilir :  İtalya'nın güzel bölgesi Toskana

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir