İstanbul Manzarasını İzleyebileceğiniz En İyi 8 Seyir Tepesi

Filmlere, şiirlere, hikayeler konu olmuş nefesinizi kesecek İstanbul manzarasını izleyebileceğiniz, sevdiğinizle unutulmaz anılar paylaşabileceğiniz sayısız mekan ve tepe bulunuyor. İstanbul’da yaşayanlar olarak, gün içerisinde bir yere yetişme telaşıyla, günün stresiyle güzelliklerini bazen kaçırıyoruz. Oysa hem Avrupa Yakası’nda hem de Asya’da modern hayatın içinde tarihin esintilerini hissedebileceğiniz şahane mekanlar var. İşte İstanbul manzarasını izleyebileceğiniz en iyi 8 mekan.

Galata Kulesi

İstanbul siluetinde olmazsa olmaz simgelerinden biri olan, tarihin en eski kulelerinden biri olan Galata Kulesi, İstanbul manzarasını romantik bir şekilde kucaklıyor. İstanbul Boğazını, Haliç’i ve Tarihi Yarımada’yı panoramik olarak seyredebilirsiniz. Galata Kulesi’ne asansör ile çıkabilir, dilerseniz en tepesinde bulunan restoranda yemek yiyebilir ya da kahvenizi, çayınızı yudumlayabilirsiniz. Hatta, çayınızı, kahvenizi yudumlarken Galata Tarihi hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızı da okuyabilirsiniz. E tabii, Beyoğlu’na kadar gelmişken renkli ve canlı sokaklarını gezmek için de vakit ayırın.

Süleymaniye

İstanbul’un en önemli yapılarından biri olan Süleymaniye Camii’yi ziyaret ettikten sonra çok yüksek olmasa da arka avlusuna çıkın ve göreceğiniz şahane manzaraya hazır olun. Haliç, Unkapanı Köprüsü, Galata Kulesi, Galata Köprüsü, Ayasofya ve Kız Kulesi’nden oluşan İstanbul manzarası gece başka gündüz başka tat verecek. Dilerseniz camii avlusunun karşısında bulunan kafelerin birinde dumanı tüten çayınızı da yudumlayın.

Ortaköy Sahili

İstanbul manzarası nereden izlenir?” diye soran olursa çekinmeyin, tutun kolundan Ortaköy’e götürün. Karşınızda Ortaköy Camii arkasında Boğaziçi Köprüsü bir banka oturmuşsunuz deniz havasının tadını çıkarıyorsunuz. Tabii Ortaköy’e geldiğinizde kumpir yemeden gitmeyin. Arkadaşların ve sevgililerin en gözde buluşma mekanı olan Ortaköy’ün, Arnavut kaldırımlı şirin sokaklarını gezmek için de vakit ayırmayı unutmayın.

Ulus Parkı

Ortaköy’e kadar gelmişken, Portakal Yokuşu ve onun ardından gelen Ahmet Adnan Saygun Caddesi’ni çıkmaya devam edin ve işte, karşısınızda Ulus Parkı. Dizi ve filmlere ev sahipliği yapan, boğaz manzarasının keyfini çıkaracağınız bu park, Boğaziçi Köprüsü’nü ve Üsküdar’dan Tarihi Yarımada’ya kadar uzanan bir İstanbul manzarasına sahip.

Çamlıca Tepesi

İstanbul’un en iyi manzara izleme noktası olarak bilinen Büyük Çamlıca Tepesi, panoramik manzara izleme şansını sunuyor. Tarihi Yarımada’dan, Rumeli Hisarı’na kadar uzanan bir seyir keyfini tam da bu noktada bulabilirsiniz. Tabii bu şahane boğaz manzarasını izlemek biraz zor. Çünkü Büyük Çamlıca Tepesine çıkmak, özel araç olmadan oldukça zor. Güneşin batışını seyretmek için 268 metre yüksekliğe çıkacaksınız ama bu güzelliği görmek her şeye değer.

Çengelköy Sahili

Sahil boyunca İstanbul manzaralı yerler bulabilmeniz mümkün. Ama bunlar arasında en güzelini seçin ve Anadolu yakasının en eski bölgelerinden biri olan ve en güzel koyu olarak bilinen Çengelköy’deki meşhur, Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi’nde yerinizi alın ve güneşin batışını izlemeye hazır olun. Yanınıza fotoğraf makinenizi almayı unutmayın. Boğaz manzarası için en çok tercih edilen noktalardan biri olmasının yanında kahvaltı mekanı olarak da çok seviliyor.

Kız Kulesi

Tarih masallarına ve hikayelerine hayat veren Kız Kulesi’nin yaz ve kış ziyaret edeni çok. Gün geçtikçe de artmaya devam ediyor. İsterseniz, Üsküdar’da Kız Kulesi’nin karşısında bir banka oturup kulenin keyfini çıkarın; isterseniz Kız Kulesi’ne geçin, İstanbul’un keyfini çıkarın. Kız Kulesi’ne her yarım saatte bir yapılan mini seferler ile geçebilirsiniz. Dilerseniz Kız Kulesi’nin içini dolaşarak hakkında yazılan rivayet ve gerçekleri inceleyebilir, dilerseniz en tepesinde içeceğinizi yudumlayıp İstanbul’u panoramik seyredebilirsiniz. Gitmeden önce biraz daha bilgim olsun diyorsanız Kız Kulesi tarihi hakkındaki yazımızı da şuradan okuyabilirsiniz.

Büyük Ada-Aya Yorgi Tepesi

İstanbul’un Büyük Ada manzarasının yanında, Büyük Ada’ya gittiğinizde, Aya Yorgi Kilisesi’ne çıkan ve İstanbul’u görebileceğiniz en güzel manzaralardan birini hatıralarınıza ekleyin. Yaz ya da kış adanın kendi güzelliği ve sokaklarında dolaşmanın verdiği huzur da cabası. Bir inanışa göre bir makara ipi hiç koparmadan açarak tepeye kadar çıkarsanız, kısmetiniz açılıyor ve dileğiniz gerçekleşiyor.

İstanbul’un gezilecek, görülecek ve öğrenilecek çok mekanı var. Bu şehrin değerini bilmek ve onu severek yaşamak için ona ve onunla vakit geçirmeye değer vermeliyiz. Unutmayın, hayat yaşamaktan keyif aldıkça güzel.  

İlginizi Çekebilir :  Şile'de Mutlaka Gezilmesi Gereken 9 Güzel Yer

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir