İstanbul gezilecek yerler

İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul, sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın bildiği ve sevdiği metropollerden biri. Kimisi taşı toprağı altın diyerek geliyor kimisi tatile gelip dönemeyecek kadar çok seviyor. İstanbul yerlisi için trafik ve ulaşım çılgınlığının yaşandığı bir keşmekeş olabilirken, işten veya okuldan çıkıp Kadıköy’deki Nazım’da çay kahve içmenin tadını da veren pek bir şey yok. İstanbul yaşattığı her türlü hikayeye karşın çok güzel ve gezilip görülmesi gereken bir şehir.

Konumu, coğrafi açıdan büyük önem taşırken, yüzyıllardır politik olarak da İstanbul’un üzerinden birçok kültürün gelip geçmesini sağlayan önemli faktörlerden. Bizans İmparatorluğu, Eski Roma ve Osmanlı’dan kalıcı izler taşıyan bu şehir için söylenmiş çok doğru bir laf var : “Ömür biter, İstanbul bitmez.” Asya kıtasıyla, Avrupa kıtasını, doğuyla batıyı birbirine bağlayan İstanbul’da gezilecek yerleri, özel lezzetleri ve şehir hakkında bilmeniz gereken tüyoları beraber inceleyelim.

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da gezilecek yerler saymakla bitmez. Tamamını burada aktarmamız mümkün olmadığından biz de en önemli mekanları sizlere tanıtma arzusundayız.

Avrupa Yakasında Gezilecek Yerler

Galata Kulesi

Vapurla karşıya geçerken gözünüze çarpan ve İstanbul’un silüetinde önemli bir rol oynayan Galata Kulesi’nin etrafında olmak adeta büyüleyicidir. Bu denli eski ve ölümsüz bir yapıyla insanın faniliği yanyana gelince tarih ruhu ortaya çıkıyor. Çevresindeki mütevazı yerlerde çay içebilir, şehrin ruhunu ve nefesini en çok hissedebileceğiniz bu mekanın tadını çıkarabilirsiniz. Kulenin tepesine çıkarak panoramik bir şehir manzarasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle yaz ve ilkbaharda kulenin tepesi gerçekten kalabalık oluyor.

İstiklal Caddesi-Taksim- Cihangir

Avrupa yakasının ikonik bölgesi olan Beyoğlu, İstanbul için adeta kalp gibi atmakta. Tüm kültür-sanat-sinema etkinliklerinin merkezi olmasının yanında, moda-alışverişin de merkezi olan bölge, yemek kültürü açısından da önemli bir merkez. İstiklal Caddesi’ni boylu boyunca yürüyebilir veya tarihi tramvaya binerek caddenin havasını soluyabilirsiniz. Gece hayatı için Nevizade’ye uğrayabilir, Galatasaray Lisesi’nin sağından aşağı doğru yürüyerek kendinize yeni rotalar çizebilirsiniz. İstanbul’un en güzel sokakları ara sokaklarıdır diye düşünüyoruz.

Sultanahmet Meydanı

Kabataş’tan tramvaya bindiğinizde eski İstanbul’un merkezine doğru gidiyorsunuz demektir. Karaköy, Eminönü ve Sirkeciyi geçtikten sonra Sultanahmet Meydanı’na ulaşırsınız. Yol üzerinde Karaköy’de inip yeni nesil kafelerin tadını çıkarabilir, Eminönü’nün karışık düzeninde kendinizi şehirli gibi hissedebilirsiniz. Aslında İstanbul’un her semtinde yapılacak keyifli aktiviteler veya çay içip rahatlamak için çınar altına kurulmuş bir kafe bulabilirsiniz. Tabii Sultanahmet Meydanı’nın ünüyle yarışamazlar. Sultanahmet Meydanı, İstanbul’un en eski bölgeleri arasında yer alıyor. İçinde Sultanahmet Camii, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı gibi önemli tarihi yapıları barındırmakta.

Sultanahmet Camii – Ayasofya-Yerebatan Sarnıcı

Sultanahmet Camii, Mimar Sinan’ın mimari anlayışında inşa edilmiş olup toplam altı tane minaresiyle ünlenmiş bir yapı. 17. Yüzyılda yapılmış olan camii İstanbul denince akla gelenler arasında yerini alıyor.

Ayasofya, camii mi kilise mi olduğu sürekli konuşulan tartışmalı bir yapı. Aslında kilise olarak inşa edilmiş ancak İstanbul’un fethinden sonra camii şeklinde kullanılmaya başlanmış. Birbirlerine geçmiş kültürlerin izlerine gördüğünüz üzere aynı meydanda bile rastlamak mümkün.

Yerebatan Sarnıcı ise Bizans döneminde çevrede yaşayanlara su sağlaması amacıyla inşa edilmiş işlevsel bir yapı. Görüp görebileceğiniz en etkileyici müzelerden biri olan Yerebatan Sarnıcı bünyesinde bir de ters medusa başı barındırıyor. Sayısız gibi görünen sütunların arasında tarihin ve kültürün kokusunu duyacaksınız.

Çemberlitaş

Sultanahmet Meydanı’ndan sonraki durakta yer alan Çemberlitaş ismini Roma döneminden kalma anıttan alıyor. Çemberle sarılmış uzun bir sütun, tramvay durağının hemen yanında yer alıyor. Çemberlitaş aynı zamanda hamamlarıyla da meşhur bir bölge. Civarda yürüyebilir, birçok kültürün aynı sepette eriyerek yarattığı keyifli manzaraların tadına varabilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi- Tarihi Kapı

İstanbul’un ve Türkiye’nin ilk ünivesitesi olan İstanbul Üniversitesi hala eğitim öğretime devam eden çok önemli bir eğitim merkezi olmakla beraber çok önemli bir kapıya da ev sahipliği yapıyor. Tarihi kapının üzerinde üniversitenin açılış yılı olan 1453 rakamları yazılı. Bu kapıya kadar gitmişken, hemen arkasında yer alan Beyazıt Meydanı’ndaki ikinci elcilere de bir uğrayın deriz. İlginç şeylerin satıldığı bu tezgahlar İstanbul’un sırlarla dolu rengarenk bir şehir olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Kapalıçarşı

Çemberlitaş’tan sonra sıra Kapalı Çarşı’ya geliyor. Kapalı Çarşı, İstanbul’da ticaret adına çok önemli bir yer. Turistik amacının dışında, binlerce büyüklü küçüklü mağazaya da ev sahipliği yapıyor. Kuyumcular, halıcılar, kumaşcılar ve aklınıza dahi gelmeyecek binbir türlü şeyi Kapalı Çarşı’dan edinebilirsiniz. İçerisinde yüzlerce restoran ve kafe bulunan Kapalı Çarşı’nın Beyazıt’taki kapısından girip, Eminönü’nün arka sokaklarından çıkabilirsiniz.

Bebek

Dünya’nın en güzel manzaralarından biri Boğaz manzarası olabilir mi? Bizce olabilir. Avrupa yakası sahil şeridi bütünüyle çok güzel olmakla beraber, Bebek sahilde bir kafede oturup bu şahane manzaranın tadına varmak için çok güzel bir nokta. Bebek Yokuşu’nu çıkıp Etiler’e de bir uğrayarak İstanbul’u daha iyi tanıyabilirsiniz. Bebek dışında boğazın Avrupa tarafında, Ortaköy, Emirgan, Tarabya ve Sarıyer de çok güzel yerlerdir. Vaktiniz olursa buralara da gitmenizi öneririz.

Beşiktaş

Beşiktaş İstanbul’daki en önemli merkezlerden biri olmasıyla ön plana çıkıyor. Bünyesine Deniz Müzesi’ni barındırıyor. Merkezindeki balıkçılarıyla isim yapmış olmakla beraber, birçok kafe ve barı da Beşiktaş’ta bulabilirsiniz. Kartal heykeli, Beşiktaş takımının maçları olduğunda hınca hınç dolar. Fanatik değilseniz bile, bunun ilginç bir kültür olduğunu kabul edip keyfine varabilirsiniz. Kadıköy’e, Kabataş’a ve Ortaköy’e çok yakın olan Beşiktaş aynı zamanda da bir ulaşım merkezi.

Topkapı Sarayı

İstanbul’un fethinden sonra yapımına başlanan saray saraylıların yaşaması amacıyla yapılmaya başlanmış olup, çok turist çeken yapılar arasında yerini alıyor. Padişahın evi olmasının yanında, Sultan Abdülmecid’e kadar ülkenin idaresi, eğitimi ve sanat çalışmaları için önemli bir rol oynamış ve cumhuriyetin kurulmasıyla 1924 yılında gezip görebileceğimiz halini almış. Günümüze ulaşamayan köşkler dışında Çinili Köşk, Sepetçiler Kasrı ve İncili Köşkü sarayın bahçesinde bulabilirsiniz.

Anadolu Yakasında Gezilecek Yerler

Kadıköy

Anadolu yakasının en büyük, en merkezi ve bir o kadar şahane semti Kadıköy. Yazının girişinde bahsettiğimiz Nazım Hikmet adındaki restoran-kafe burada yer alıyor. Şehrin göbeğinde ağaçlı alanları da olan semt, dünyaca ünlü restoranlara ve mağazalara sahip. Kadıköy’ün meşhur “Boğa Heykeli”yle fotoğraflar çektirebilir, Bahariye caddesinde semtin havasını soluyabilir, adı bilinen Rexx sinemasında bir film seyrettikten sonra da Kadife sokakta gece hayatına katılabilirsiniz.

Beylerbeyi Sarayı

1865 yılında inşa edilmiş Beyleybeyi Sarayı İstanbul’da gezilip görülmesi gereken yerler arasına giriyor. Saray, Osmanlı saraylılarına ev sahipliği yapmış olmasının yanında diğer devletlerden gelen başkanların ve yetkililerin ağırlanmasında kullanılmıştır. Türkiye’de misafir ağırlayamaya verilen önemi düşünürseniz ne kadar güzel bir mekan olduğunu hissedebilirsiniz!

Adalar

Kadıköy’den veya Bostancı’dan vapurla ulaşabileceğiniz adalar İstanbul’da yer alan ama sanki ege kıyılarındaymışsınız izlenimi yaratan ufak cennet parçaları olarak karşımıza çıkıyor. Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada’yı kapsayan semt, adalı kültürünü hissedebileceğiniz keyifli görüntüler sunuyor. İstanbul’da araba bulunmayan tek bölge olan adalarda temiz havayı ciğerlerinize çekerek Ayayorgi tepesinden İstanbul’u seyredalabilirsiniz. Burgazada’da Kalpazankaya’ya oturup harika enerjisiyle sizi sarmasına izin verdiğiniz ada kültürünün yemeklerinden tadabilirsiniz.

Kandilli

Kandilli refah seviyesi yüksek bir nokta olduğundan bünyesinde birçok yalıyı barındırıyor. İç sokaklarında restore edilmiş olan ahşap yapılarla eski İstanbul’a dair fikir edinmenizi öneriyoruz. Bir Rum ve bir Ermeni kilisesi de bu semtte yer alıyor. Anadolu yakasında yer alan Kandilli boğaza bakar.

Kız Kulesi

Üsküdar’dan ufak teknelerle ulaşabileceğiniz Kız Kulesi, romantik bir üne sahip. Sevgilinizle gelip, aşkınızın imzasını buraya atabilirsiniz. Boğazın tam ortasında yer alan kız kulesi, size denizin ortasında ufak bir alanda çok lezzetli yemekleri eşsiz manzara eşliğinde sunuyor. 2500 yıllık bir geçmişe sahip olan Kız Kulesi İstanbul’un bugüne kadar şahit olduğu her şeye şahit oluşuyla da tarihte önemli bir yere sahip.

İstanbul gezilecek yerler Avrupa yakası bölümünün ardından, Anadolu yakasını da anlattık. Eski İstanbul daha çok avrupa yakasında izlerini taşıyor. Anadolu yakası İstanbul’da yoğunlukla ikamet için tercih edilen bir bölge. Tabii Anadolu yakasının size sunacağı, birçok güzellik, harika manzara ve keyifli zamanlar da var.

İstanbul’da Ne Yenir?

Tüm dünya mutfaklarına ait öğelerin bulunduğu İstanbul’da her şeyin en güzelini yiyebilirsiniz. Çok ucuz ve inanılmaz pahalı iki ucun arasında her bütçeye hitap eden seçenekleri bulabilirsiniz. İstanbul’u İstanbul yapan lezzetlerden bahsetmek gerekirse…

Eminönü’nde balık ekmek yemek her İstanbullunun hayatında en az bir kez mutlaka yaptığı bir şeydir. Mesele balığın lezzetinde değil, Galata Kulesi’nin bekçiliğinin eşliğinde, boğaza nazır iştahla yediğiniz ekmeğin tazeliğindedir belki de. Herhalükarda denenmesi gereken bir lezzet, kesinlikle öneriyoruz.

İstiklal caddesinde her zaman yerinde duran ve çoğunlukla adres sormak için durulan mısırcılar ve kestanecileri es geçmek istemedik. Bir süt mısırı alıp ısıra ısıra dolaşmak, kış günü sıcacık kestaneleri yemek kadar keyifli pek az şey vardır! Ama İstiklal Caddesi denildiği anda ilk akla gelenin ıslak hamburger olduğu değişmez gerçek tabii.

Ortaköy’de kumpir yemek de harika bir seçenek. Bol soslu, bol malzemeli ve bol kalorili kumpiri yedikten sonra, İstanbul’u jet gibi turlayacağınıza eminiz!

Midye dolma, deniz şehri İstanbul’un her yerinde rastlayacağınız bir yiyecek. Başında durup teker teker de yiyebilirsiniz, bir poşete istediğiniz kadar koydurup canınızın istediği yerlerde de tüketebilirsiniz midyeyi. Alkolden sonra da iyi giden midye harika bir atıştırmalık olarak, İstanbul kültüründe yer alıyor.

Topik ismindeki bir Ermeni mezesi, İstanbul’un yemek açısından da birçok kültürden etkilendiğini göstermekte. Tatlı bir meze olan topik daha önce yemediyseniz mutlaka İstanbul’da yemeniz gereken lezzetler arasında.

İstanbul en iyi lezzetleri bunlarla sınırlı değil ancak bu kadarı karnınızı acıktırmaya yetmiş olmalı!

İstanbul’da Ulaşım

İstanbul’a adım attığınız ilk anda yapmanız gereken tek bir şey var. İstanbul kart almak! İstanbul ulaşım araçlarında kullanabileceğiniz bu kartı almazsanız işiniz zor.

İstanbul’da ulaşım otobüsler, taksiler, dolmuşlar ve metronun dışında adını belki de ilk defa duyacağınız ulaşım araçlarıyla da sağlanıyor. Füniküler, tünel, marmaray… En ihtişamlı ulaşım aracıysa deniz yolunu kullananlar gibi görünüyor.

İstanbul gezisi planlıyorsanız, vapura mutlaka binmenizi öneriyoruz. Çayınızı alıp, martılara simit atmak ve şehrin tüm titreşiminden bir an olsun sıyrılıp denizin sakinliğine şahit olmak eşsiz bir deneyim.

Öyle bir şehir düşünün ki, ortasından deniz geçiyor olsun. Hakkında şarkılar, şiirler, kitaplar yazılmış olsun. Dünya’nın en otantik yerlerinden olan İstanbul anlatmakla bitmeyen güzelliklerinin yanında insanoğlunun geldiği yeri ve kurduğu düzeni de temsil ediyor oluşuyla büyüleyici bir şehir. Tüm güzelliklerinin yanında metropol olmasının getirdiği tehlikeleri de hatırlatmak isteriz. İstanbul’da gezip görebileceğiniz yerler adına bir fikir vermiş olduğumuzu umuyor ve iyi geziler diliyoruz!

İlginizi Çekebilir :  Çanakkale Gezi Rehberi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir