İstanbul Turist Kalabalığından Kaçmak için 6 İpucu

14 milyondan fazla bir nüfusa sahip olan İstanbul şehrinin çok kalabalık bir yer olduğunu hepimiz biliyoruz. Trafik, aşırı kalabalık sokaklar ve her yerden vızır vızır geçen toplu taşıma araçları, İstanbul’u oldukça kaotik yapan faktörlerden sadece birkaçı. Bununla birlikte, gezginlerin yalnızlıklarının keyfini çıkarabileceği bazı gizli köşeler hala var. İşte başlıca turist kalabalığından kaçınmak için birkaç ipucu.

Hafta içi ve sabahın erken saatlerinde keşfedin

İstanbul’da ilk kez bulunuyor ve sadece Ayasofya veya Topkapı Sarayı gibi önemli turistik yerlerini görmek istiyorsanız, mümkün olduğunca erkenden ve hafta içi gitmeyi deneyin. Sabahın erken saatlerinde orada olmak, otellerinde kahvaltı yapan yerli ve yabancı turistlerden kaçınacağınız anlamına geliyor ve hafta sonlarından kaçınırsanız, İstanbul’u ziyarete gelen turist kitlesine denk gelmezsiniz demektir.

İstanbul Galata

Daha uzaktaki mahallelerde gezin

Sultanahmet, tüm önemli yerlerin bulunduğu adres olabilir. Bununla birlikte, İstanbul’da tarihi yapılara ya da çok iyi bilinmeyen en yeni restoranlara sahip pek çok mahalle bulunmaktadır. Çok rahatsız edilmeden dolaşmak için en iyi yerlerden biri, sadece birkaç gürültülü Yunan Ortodoks evinin yanı sıra İstanbul Ekümenik Patrikhanesi ve muhteşem Balat Lisesi fotoğraflarını çeken birkaç gezgin turiste sahip olan Balat semtidir. Yerli ve yabancı turist kalabalığı olmadan bakılabilecek diğer mahalleler arasında Yeniköy, Teşvikiye, Moda, Akaretler, Arnavutköy ve Emirgan bulunmaktadır.

İstanbul Akşam Manzarası

Alternatif manzaraları keşfedin

İstanbul’un tarihi geniş ve çeşitlidir, yani her köşede tarihi yerler vardır. Tüm dikkatinizi şehrin önemli yerlerine yoğunlaştırmanız gerekmiyor; çünkü özellikle bir turist kitlesine rastlamayacağınız bölgelerde, şehrin her yerinden görülecek çok şey var.Büyükada‘daki Leon Troçki’nin eski evinden Pammakaristos Kilisesine kadar, keşfedilecek pek çok şey var.

İstanbul Manzara

Asya tarafını kontrol edin

Birçok turist şehrin asya tarafı keşfetmiyor çünkü çoğunlukla bu bölgenin sadece konutlardan ibaret olarak düşünüyorlar. Ancak, en az Avrupa yakası kadar Asya tarafında da keşfedilmeyi bekleyen bir çok adres var. Yeni açılan kafeleriyle, restoranlarıyla ve dükkanlarla çok genç bir havaya sahip olan Moda semtinde kaybolun. Üsküdar’a feribotla çıkın ve Kuzguncuk, Çengelköy ve Kandilli’nin sakin ve güzel mahallelerini keşfetmek için kıyıya kadar bir otobüse binin (veya Boğaziçi yolu ile ulaşımı sağlayın).

Üsküdar Kız Kulesi

Adalara gidin

Harika bir ipucu da; hafta sonu adaları rahatça gezmek ve turist kalabalığından kaçınmak için feribot vasıtasıyla erken saatlerde yola çıkın. Heybeliada veya Burgazada gibi daha az tanınmış adalardan birini seçin ve Osmanlı dönemi köşkleri ile yeni açılan birkaç yeni kafe ve restoranın bulunduğu az keşfedilmiş doğal manzaranın içinde dolaşın. En popüler adalardan biri olan Büyükada’ya gitmeye karar verirseniz, adanın uzak köşelerini keşfetmek için bisiklet kiralayın ve kalabalık şehir merkezinden uzaklaşın.

En yoğun sezondan kaçının

Kalabalığı sevmiyorsanız, zirve turizm sezonu olan Haziran ve Eylül ayları arasında İstanbul’u ziyaret etmekten kaçının (özellikle en çok turist geldiği aylardan biri Temmuz). Sonbahar ayları arasında gezmek oldukça akıllıca çünkü yaz aylarındaki yüksek sıcaklıklar, rahatsız edici nemle birlikte dayanılmaz derecede olabiliyor. İlkbahar veya sonbahar sırasında hava hafifken bu güzel şehrin keyfini çıkarın, etrafınızda yığınla turist kitlesiyle karşılaşmayacaksınız.

İlginizi Çekebilir :  İstanbul'un Güzeli Büyükada

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

  • İstanbul turist kalabalığından kaçmak çok büyük bir dert kalabalık ve gürültü yapmak istediğiniz gezinize büyük bir darbe vurabiliyor . En iyisi sizin dediğini gibi sabahları ve hafta içleri gezmek ve önerdiğiniz İstanbulun kalabalık olmayan noktalarını ziyaret etmek olacak